Silvestr daleko na severu - Femundsmarka - PLNO

Termín27. 12. - 04. 01. 2019
Odjezd27. 12. v 7:00 z Brna
DestinaceNorsko
Účastníků8
Cena12 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Silvestr daleko na severu? Ano, ne však v Grónské zemi jak zpívá Jarek Nohavica, ale v krajině Norské Femundsmarky.

Loni se nám výprava hodně líbila, takže letos jedeme znovu, tentokrát výpravu povede Martin Ksandr. Tahle akce je pro ty, kteří se nebojí mrazu a láká je skandinávská divočina, polární záře a skitouring - tedy chůze na lyžích. Inspirácí pro tuto výpravu nám byl film Petra Pavlíčka z produkce Bernartwood - Sám napříč Femundsmarkou. Líbí se mi i pár vět které do Úvodníku loni napsal průvodce Tom Cimr... 

"Přemýšlím, jak vám popsat Femundsmarku. Pro mě to bylo několik let zakleté místo, kam jsem se nemohl dostat, vždycky se mi plány v Norsku nějak zapletly. Nakonec jsem se tam dostal a byla přesně takovou, jakou jsem si ji vysnil. Patří k nejkrásnějším kouskům Norska, rozložená mezi planinami švédské hranice a jezerem Femundem. Míchá v sobě lesy a jezera, planiny i celé krajině dominující stolové hory Store-Svuku a Elgahogna." 

Jaká bude femundsmarka letos? Bude k nám přívětivá? Věřím že ano. Jisté je, že bude opět nádherná. Světla si sice moc neužijeme, jen nějakých 5 hodin denně, ale na obloze nám místo slunce zasvítí polární záře. Tohle rozhodně nebude nuda, na to vem jed...

Malá ochutnávka z minulého roku

Za fotky děkujeme Martinu Klusákovi

Komu je tento silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit silvestr v severské krajině, nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu a láká je polárnická výprava. Strávíme pět nocí ve stanu v divočině nedaleko severnímu polárnímu kruhu, kde se průměrné teploty v lednu pohybují kolem -15°C . Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Náročnost

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Pomáhá formovat to, kde se klub nyní nachází, a věnuje mu veškeré své úsilí. Přemýšlím, jak bych vám Martina představil. Mohl bych vám dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Ladakhu, Mauritánii, Peru, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu, Gambii, Náhorním Karabachu, Indonésii, Maroku a pokračovat v tom do nekonečna. Namísto toho vám řeknu jenom tohle: Vydejte se s Martinem na expedici a sami poznejte, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".

Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

Facebook martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Sheila

Sheila je náš Klubový hafan, který má za mámu a tátu Martina se Sabčou. I přes těžké útrapy mládí brázdí hory jako dáma :-) Řekla nám o sobě: "Haf! Jsem čistokrevný sibiřský husky. Nejradši mám kousání všeho možného a taky hrabání čumákem v hlíně. Když zrovna nespím, tak ráda jím piškotky a bojuju s holuby." Reference

Doprava

Pojedeme autem. Je to kus cesty, ale povezeme sáně a spoustu materiálu. Budu rád za zdatné řidiče, abychom se v autě mohli vystřídat, přeci jenom to na celý den cesty tam je.

Ubytovaní

Spát budeme dvakrát v teplé chatě, jedenkrát ve srubu, třikrát venku ve stanu a 2x při přejezdu v autě. Určitě stojí za to vzít stan větší (domluvíme se společně) a opravdu teplý spacák a tlustou karimatku. Klidně spacáky dva. Femundsmarka patří k nejchladnějším oblastem skandinávie. Silvestrovskou noc strávíme v teplé chatě, abychom to mohli pořádně oslavit :-)

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „natěžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je ideální s sebou dovézt z Česka. 

Na jídle se domluvíme po přihlášení - pošlu seznam s tipy jak na jídlo, tak na vaření. V zimě rozhodně nemůžeme zůstat o hladu.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. K nejzásadnějším částem vybavení bude patřit opravdu teplý spacák, kvalitní karimatka, stany. Společně se také domluvíme na vařičích, budeme většinu cesty tavit sníh.

Společně také potáhneme sáně. Dvoje. Vyjde to tak celkem hezky. Své věci si bere každý na záda a do saní rozdělíme stany, vařiče, třeba záložní spacák a nějaké to pití na dlouhé večery a Silvestra. Výbavu Vám samozřejmě zkonzultuji, popř. doporučím, co si pořídit :-)

Vzhledem k zimním podmínkám půjdeme celou cestu buď na běžkách, sněžnicích, skialpech, telemarkách. Tuto volbu už nechám na vás, já osobně beru skialpy, ale běžky jsou podle mě ideální, sněžnice také, telemarky nejlepší, ale neznám nikoho, kdo je má :-)

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

12490 Kč 

Cena

27. 12. 2018 - 4. 1. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místo a na místě + trajekt
 • Ubytování v chatách
 • Pořádnou snídani od místních na Nový rok :)
 • Pronájem dvou expedičních saní
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se ráno v klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na sever. S více řidiči to do dalšího dopoledne zmákneme.

2. den: Před polednem dojedeme do vesničky Morkret. Vytáhneme sáně a věci na dva dny a vyrazíme asi pět kilometrů vyzkoušet terén. Naším cílem bude Njupeskar - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledové monstrum. Noc strávíme v chatičkách.

3. den: Ošaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Vylezeme na  Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde v osadě Valdalen v teple přespíme a nachystáme se na cestu.

4. den: Ráno vyrazíme do srdce Femundsmarky po úbočí nejvyšší hory Elgahogny. Na jejím severním úpatí budeme venku spát.

5. den: Dojdeme do osady Svukuriset, kde se opět zahřejeme v teplé chatě a taky tu oslavíme Silvestra. Na to nesmíme nezapomenout! 

6. den: Oklepeme se po oslavách a vyrazíme zase ven. Kolem Store-Svuku k zamrzlé řece Roa asi 14 kilometrů na kamenité planiny Femundsmarky. Spaní venku.

7. den: Po úbočí Sylfjelletu, třetí nejvyšší hory Femundsmarky, se stočíme na jih. Spaní venku.

8. den: Zamíříme finálně na jih a dojdeme   zpět do osady Valdalen k autu. Naložíme věci a zahřejeme se po cestě domů. Podle dohody se můžeme zastavit třeba v Kodani, Oslu atp.

9. den: Ve večerních hodinách příjezd do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.