Hochschwab - zimní přechod - PLNO

Termín07 - 10. 03. 2019
OdjezdOdjezd z Brna 7. 3. v 15:30
DestinaceRakousko
Účastníků8
Cena3 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Pohoří Hochschwab leží kousek cesty za Vídní, z Brna tedy coby kamenem dohodil. Jeho mírný hřeben nabízí ideální podmínky na sněžnicový přechod. Přestože se v Expedition Clubu většinou díváme po větších výzvách, hřeben Hochschwabu v zimě nás i tak láká. Proč? Je to ideální terén, kde si můžeme vyzkoušet pohyb na sněžnicích, je to blízko a je tam krásně. Chůze na sněžnicích sice není žádná raketová věda, ale je dobré se trochu rozkoukat, než se pustíš do větších akcí. Navíc se hřeben pyšní jednou z prvních energeticky pasivních chat v Alpách, ve které je parádní winterraum, jež nám poskytne na jednu noc azyl. Samotný přechod hřebene Hochschwabu je záležitostí na dva dny. Po jeho úspěšném zdolání se ještě na jednu noc přesuneme do blízkého národního parku Gessause nakouknout mezi nádherné vápencové štíty, které se majestátně tyčí nad hluboko zařízlými údolími. Je to opravdu krásný kout země, kam se vždy rád vracím. Přidáš se?

Taková malá ochutnávka

Náročnost je 3 z 5

Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky, které však nejsou nijak přemrštěné. I tak je potřeba mít na paměti, že zimní přechod Hochschwabu není procházkou růžovým sadem. Vše se bude odvíjet od sněhových podmínek. Připrav se na nízké teploty s možným větrem a pohyb v hlubokém sněhu. Za den ujdeme cca deset kilometrů. Bude zapotřebí trocha hecování se a vůle. Vše potřebné si samozřejmě poneseme v batohu s sebou.

Bezpečnost

Hřeben Hochschwabu je sice relativně mírný a příjemný, ovšem cesta nahoru a následně dolů je velmi strmá. Nebezpečí lavin se nedá vyloučit, nicméně průvodce Martin je český horský průvodce, má za sebou lavinový kurz, nehledě na to, že v horách toho má spoustu nachozeno, proto bude situaci předem i na místě analyzovat. V případě velkého lavinového rizika vymyslíme náhradní program. Součástí výpravy bude i krátké lavinové proškolení a ukázka kopání lavinové sondy.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně přejdeme pohoří Hochschwab. To vše na sněžnicích za dozoru našeho zkušeného průvodce. Ti, kteří na sněžnicích neumí, se naučí základům pohybu na těchto "prkénkách" a budou zaučeni v používání lavinového vybavení. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským prožitkům. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená horami.

Průvodce

Martin je český horský průvodce, absolvoval mimo jiné i lavinové kurzy.

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme Fridtjofa, který vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti i některý z účastníků. A dopravu na místě zařizují naše nohy :‐) Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

První noc budeme spát ve vlastních stanech na parkovišti kousek od auta, na další noc využijeme winterraum/zimní místnost v místních chatách. Poslední noc strávíme opět hezky ve stanu.

Stravování

Jídlo na trek si určitě vezmi z domu, budeme vařit na plynových vařičích. Můžeme se taky cestou stavit v obchodě, ale pouze dokoupit drobnosti. Při cestě zpátky se můžeme stavit na jídlo v restauraci.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na trek v horách jako stan, karimatka, spací pytel, vařič, pohory atd. Kdo nemá stan, nevadí. Jinak stačí občanka, jedeme do EU.

Budeme potřebovat sněžnice a lavinovou výbavu (pípák, sonda, lopata).

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Vše důležité k půjčovně najdeš na Expedičním Eshopu ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

3 690 Kč

Cena
7. - 10. 3. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění organizátora s bohatými zkušenostmi
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, sonda, vařič atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Peníze do kasičky na winterraumu (liší se podle toho, zda jsi členem Alpenverein)

Co cestou uvidíš

1. den: Odpoledne vyjedeme z Brna z naší Expediční klubovny a po několika málo hodinách dojedeme pod hřeben Hochschwabu. Zde přespíme ve stanech poblíž auta.

2. den: Sbalíme se a vyrazíme údolím k chatě Voisthaler Hütte a náš další postup bude záviset na aktuálních sněžných podmínkách. Je možnost zvolit trasu jednoduchou ferratou (žebřík/schody) nebo turistických chodníkem. Někde v těchto místech si taky uděláme krátké proškolení z lavinové problematiky. Obě možné cesty vedou k chatě Shistlhaus, která se může pyšnit tím, že je jako jedna z prvních alpských chat energeticky pasivní. Zde přespíme ve winterraumu. Když bude zájem, můžeme si postavit venku záhrab a spát v iglú :-)

3. den: Následující den se brzo ráno vydáme zdolat celý hřeben až nad vesnici Seewiesen, kam následně sestoupíme. Spát budeme znovu v údolí ve stanu. 

4. den: Na skok navštívíme přilehlý národní park Gesause, uděláme si zde krátký výlet a navečer vyrazíme domů do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.