Bulharsko na sněžnicích - PLNO

Termín19 - 24. 03. 2019
Odjezd19. 3. z Brna ve 20:00 hod.
DestinaceBulharsko
Účastníků8
Cena6 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Hory na Balkánu jsou často divoké, nespoutané a málo navštěvované. Najdou se ale i výjimky. Tou je například pohoří Rila, kde se nachází nejvyšší hora celého Balkánu, Musala (2925 m). V létě je oblíbeným cílem horalů/turistů, ale v zimě zde budeme úplně sami (tak jako předchozí dva roky). Podpora turismu v horách na Balkánu je zatím v plenkách, opravdu nečekejte luxusní dřevostavby či horské chaty jako v Alpách či Pyrenejích. Výjimka ale potvrzuje pravidlo, a tou je v tomto případě lyžařské středisko Borovec pod Musalou, které opravdu žije. Naši cestu začneme zde a vydáme se na čtyřdenní pochod po opuštěných hřebenech Rilského pohoří. Nejlepšími přáteli nechť nám jsou sněžnice a samota.

První impuls jet sem na výpravu nám dal kamarád, když básnil: „Ty zimní hory v Bulharsku, to prostě musíš! To je ráj!“ No a to tam byl „jen“ na lyžích na sjezdovce. Co teprve pěkně po svých nespoutanou přírodou! Na základě tohoto jsme se tam vydali a musím říct - byla to pravda. Teď už jdeme na jistotu, podpořeni zkušenostmi z dvou předešlých výprav. Nic to nemění na tom, že přechod pohoří Rily je prostě pecka!

Malá ochutnávka

Díky moc za fotky od Martin Zavadil, který s námi prožil předloňskou výpravu :-)

Náročnost 

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Naše cesta vede po hřebeni, takže pokud se neztratíme, lavinové nebezpečí moc nehrozí. Minulý rok jsme zhodnotili, že rizikové bylo pouze jedno místo, které si pohlídáme. Samozřejmě, že se budeme rozhodovat až na místě dle aktuálních podmínek. Všichni účastníci budou nejprve zaškoleni, jak se v případě laviny chovat. Na přechod bude potřeba standardní lavinová výbava - pípák/sonda/lopata.

DOPORUČENÍ: Kdo chce, může se přihlásit na náš lavinový kurz a kvalitně se vzdělat v lavinové problematice. Termíny vypíšeme během podzimu na webu. 

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně přejdeme pohoří Rila. Zdoláme nejvyšší horu Bulharska a celého Balkánu. Zlepšíme si techniku chůze na sněžnicích a řekneme si něco o lavinách a lavinovém nebezpečí. Ti, kteří na sněžnicích neumí, se naučí základům pohybu na těchto "prkénkách". Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským prožitkům. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená horami.

Průvodce

Martin Dubec

Marťas alias Citrus je člověk, který chodí po horách už odmala - Tatry a Beskydy jsou jeho domovským hřištěm. Má rád cestování a surf, se kterým začal v Anglii. Od té doby sjížděl vlny Španělska, Francie nebo Maroka! Poslední dobou chodí do hor se svým psem Freyou - sibiřským huskym. Kromě toho má rád čaj, Ukrajinu, Maroko a Bosnu :-) Už je to nějaký ten pátek, co se přidal do týmu Expedition Clubu a zapadl mezi nás, jakoby byl mezi námi odjakživa. On to má možná i v genech, je to totiž brácha od Víti Dubce :-)

Facebook Web martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Fridtjof

Pokud někde uvidíte jezdit tohoto fešáka, nebudete na pochybách, že je to vozidlo Expedition Clubu. Fridtjof je spolehlivá zadokolka, která nahradila Borůvku na pozici leadera naší vozové flotily.

Autíčko ví, co je pro členy a účastníky dobré a bezpečné.

 • Proto má řidič k dispozici masážní křeslo, pokud se teda té masáže někdo zhostí.
 • Jelikož se na předních sedadlech nesmí spát, aby měl kdo udržovat řidiče pozorného, neposkytuje Fridtjof moc místa na předním prostředním sedadle. Což je nesporná výhoda, takový člověk opravdu jen tak neusne a může bavit řidiče celou cestu :-D
 • Svým vzhledem získává pozornost ostatních účastníků silničního provozu, a proto ho nepřehlédnou, a tudíž ani nenabourají 8-)


Facebook Web Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐) Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

Nocleh je zařízen na chatách, které jsou v zimě opuštěné nebo je na nich jenom správce. Bude třeba spacák s komfortem 0, abychom nezmrzli. Na některých chatách se dá zatopit. Poslední noc budeme spát v Rilském klášteře. Stany tedy nepotřebujeme.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pouze občanský průkaz nebo pas. Bulharsko je v EU. 

Shrnutí

6 990 KčCena
19. - 24. 3. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění zkušených organizátorů a jejich vybavení
 • Základní zaučení do lavinové problematiky
 • Veškeré ubytování na chatách
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, lano, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd ve večerních hodinách z naší milované brněnské klubovny.

2. den: Dopoledne projedeme Sofií, popř. dokoupíme jídlo a přejedeme do lyžařského střediska Borovec, kde necháme auto. Poté vyrazíme vstříc chatě Musala ve výšce 2389 m. Cca 8 km, 1000 m stoupání. Večer či dopoledne si vysvětlíme základy lavinové problematiky a zásady záchrany z laviny. Spaní v chatě.

3. den: Z chaty budeme stoupat cca 2,5 hod. na stejnojmenný vrchol, nejvyšší horu Bulharska a celého Balkánu ‐ Musalu (2925 m). Pod vrcholem je malý bivak, kde si můžeme zalézt. Dále cesta vede nahoru a dolů po hřebeni. Stoupání bude za celý den skoro 1500 m (nejnáročnější den z celého treku, vrcholy jdou ale podejít). Celkově cca 12 km. Večer dorazíme na chatu Grnčar. Spánek na chatě.

4. den: Z chaty vyrazíme brzo ráno. Budeme stoupat těsně pod vrchol Kovač (2600 m), pak následuje hřebenovka Dolni a Gorni Kuki až k vrcholu Vapa (2550 m). Dostaneme se do sedla Knarski Preslap a pod sebou uvidíme jezero a chatu u Ribnich jezer. Spaní na chatě.

5. den: Brzy ráno se vydáme na poslední den treku. Podle sněhových podmínek a síly půjdeme buď po hřebeni, nebo údolím. Cca 14 km. Dojdeme k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO. Spánek přímo v klášteře. Mezitím co si budete prohlížet klášter, Martin objede hory a staví se pro auto. Večer veselice v hospodě.

6. den: Stavíme se nakrátko na pískovcové věže a pak dojedeme do Sofie. Na hoďku skočíme do centra a dáme si oběd. Když zbude čas a chuť, cestou se zastavíme v Bělehradu či v Budapešti. Návrat kolem půlnoci. Možnost dospat se v klubovně.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.