1. 2. - 17. 2. 2019
17 990
více
1. 2. - 17. 2. 2019
Již proběhlo

Zanskar a Stok Kangri

Hor se není třeba bát.

Expedice #257
17 dnů1. 2. - 17. 2. 2019
Indie
8Účastníků
Náročnost
4 z 5

Když  jsem začínal jezdit do hor, měl jsem ze spousty věcí obavy. Měl jsem za to, že za každým kamenem číhá nebezpečí a že hory jsou složité. Chuť po poznání a taky trošku hrátky se strachem mě rychle utvrdily v tom, že hor se není třeba bát. Je třeba si s nimi "tykat", poslouchat, co se nám snaží říct, a respektovat je, když se zlobí. Za těchto předpokladů jste schopni dosáhnout  věcí, o kterých se vám ani nesnilo. Jsem pyšný na to, že vám můžu představit tuto expedici. Expedici, která jde cestou chladu a vysoké nadmořské výšky. Moc rád na tuto cestu vezmu i tebe, pokud na to ovšem máš odvahu!

Chci ti ukázat Ladakh trochu z jiné perspektivy, ne tak, jak jej vidí 99 % turistů - v létě, po klášterech. Neříkám, že je to špatné. Sám jsem zde tak byl, je to úžasný zážitek. Co to ale pozměnit? Co Ladakh navštívit v zimě? V netypické roční době? A co kdybychom ještě dělali netypické věci a trochu to tím umocnili? Tak vznikl nápad na přechod řeky Zanskar. Aby toho nebylo málo a dostáli jsme tvrzení, že všechno je možné, tak ti nejzdatnější, nejhouževnatější budou mít možnost vylézt si na šestitisícovku... v zimě!

Zanskar - proti proudu zamrzlé řeky uprostřed Himálají

Ladakh, malebné území uprostřed Himálají, nazývaný také Malý Tibet. Těžko byste na naší planetě hledali kouzelnější místo s uvolněnější atmosférou. V této oblasti poblíž hlavního města Leh se nachází údolí řeky Zanskar. Skoro 100 km dlouhé údolí, které spojuje obyvatele z odlehlých vesnic s civilizací. Již po staletí chodí v zimě karavany místních po částečně zamrzlé řece Zanskar, aby donesli zásoby potřebné k přežití zimy. Potýkají se s teplotami klesajícími až k ‐30°C, spí v jeskyních a stanech a pokud řeka ještě není úplně zamrzlá, brodí se v extrémně nízkých teplotách. To, co je pro místní běžnou rutinou, je pro nás, lidi ze západní civilizace, naprosto nepředstavitelné. Tenhle rok ale nebudeme sedět doma a vydáme se do míst, která nejsou pro každého, vydáme se do nitra hor až do vesnice Lingshed, kde nabereme sílu na cestu zpět. Odměnou nám budou nádherné scenérie zimních Himálají a ledopádů a souznění s místními lidmi. Z různých zdrojů ke mě přichází informace, že Zanskar se pomalu mění a začíná být turističtější. Pojďme ho zkusit zažít ještě pěkné postaru, než bude pozdě :-) 

Stok Kangri 6153 m

Pokud potkáme turisty na Zanskaru, tak ti můžu garantovat, že tady budeme úplně sami! Tahle šestka je jedna z nejdostupnějších a nejlehčích šestitisícovek na světě. Sám jsem na ní stál. Co to ale trochu okořenit? Co na ni vylézt v zimě? Takový podnik určitě nenechá žádné srdce horala chladné, a to i za předpokladu, že okolní teplota bude klesat k -30. Každá šestka v těchto ročních podmínkách je výzva. Pojďme si to vyzkoušet z bezpečného zázemí blízkého městečka Leh. Bude to něco, na co určitě nezapomeneme do konce života. Pokud máš chuť na trošku úvah a filosofie, zkus si přečíst TENTO článek.

Bez choutek

Kdo nemá ambice stát se zimním horolezcem, nevadí. Okolo Lehu je neskutečné množství kulturního vyžití, kláštery, paláce, stúpy, skvělá gastronomie, chráněné dílny, vysoká pětitisícová sedla... Bez problému pro tebe najdu program jako náhradu za Stok Kangri. Přeci jenom tam budeme pouze 4 dny a ty mezitím můžeš poznat, jaký je kulturní Ladakh v zimě :-) Po 14 dnech strávených v horách, kde se téměř zastavil čas, se vydáme zpět do Delhi. To nám ukáže pravou tvář Indie. Nakoupíme dárky pro naše drahé a další den se vydáme zpět do naší krásné země, do Česka! Vydej se i ty s námi a zažij tuhle INDICKOU EXPEDICI.

4
5
Výsadkář
Náročnost
Výstupy, náročné přechody a nadmořská výška

Pokud chceš jít jenom Zanskar, je náročnost 3, pokud chceš jít i na Stok, je náročnost 4+.

Himálajská kosa jak z nosa! Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, expedice s sebou přináší i nároky na fyzickou zdatnost a odolnost, a proto není určena pro každého. Trek sice neklade vysoké nároky na fyzickou zdatnost. Celou dobu se jde prakticky po rovině (proti proudu a zpět po proudu zamrzlé řeky). Co je ale potřeba, je veliká houževnatost účastníka ‐ umění vypořádat se s teplotami hluboko pod bodem mrazu. S tím je spojen i veliký důraz na kvalitu vybavení. Průvodcem na tuto výpravu bude Martin, který již na Zanskaru byl, ale pouze v létě na raftu. Jelikož budeme po celou dobu treku mimo civilizaci, účastník expedice MUSÍ být schopen přežít týden v chladu, a proto je vhodné opatřit si vhodné oblečení. S výběrem výbavy ti ochotně pomůže Martin.

Účastník by měl být schopen ujít denně něco mezi 15 až 20 km s batohem vážícím minimálně 20 kg. Je zde možnost zaplatit si nosiče po celou dobu treku. Tyto náklady si ale platí účastník sám.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Největší hrozba na řece Zanskar jsou omrzliny, kvůli nízkým teplotám, které mohou klesat k -30. Těm budeme předcházet dobrým oblečením a kvalitním zázemím (lékárnička, výbava - lano, nesmeky). Trasu chodí i místní, často i babičky v důchodovém věku, trasa se sice každý rok mění, ale za pomoci místních se dokážeme snadno odnavigovat :-) Rovněž hrozí spadnutí do studené vody, proto vezmeme nějaké náhradní suché oblečení.

Stok Kangri
V Indii bývají suché zimy, takže nebývá moc sněhu. Lavinové nebezpečí by nemělo hrozit. Budeme se potýkat s velkou nadmořskou výškou a velkou zimou. Pravidla jsou jasná, kvalitní aklimatizace a kvalitní výbava. Dále viz osobní schůzka. Na Stok Kangri není ledovec, tudíž se nemusíme bát pádu do trhliny.

Víza a režim vstupu

Vízum se dává automaticky a je to jenom o tom, že vyplníš formulář na uvedených stránkách a pak si vytiskneš potvrzení, které ti přijde na e-mail. Vízum si zařizuje každý účastník individuálně, v případě potřeby ti Martin samozřejmě s vyplněním pomůže!

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, letenky proto koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Doprava se bude skládat z dvou dílčích letů ‐ do Delhi a následně do Lehu. Cena letenky se nyní pohybuje okolo 600 euro. Samozřejmě ti s výběrem a koupí letenky ochotně pomůžeme, popřípadě koupíme za tebe.

Ubytování

Během našeho pobytu ve volné přírodě bude naším útočištěm stan, případně jeskyně. Stany si budeme pronajímat na místě, stojí to pár korun a nemusím je tahat. V civilizaci budeme pobývat v hostelech a guest housech. Nutností bude spacák s komfortem aspoň mezi -15 až -20 a extrémem -40.

Stravování

V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Nečekejte tedy pravidelné servírování bohatých jídel průvodcem. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Výhodou Indie je, že je všechno jídlo proklatě levné a různorodost místních chutí ti vyrazí dech :‐) Stravovat se budeme tedy převážně v restauracích. Během treku si budeme vařit na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Jídlo na trek lze pořídit i na místě, ceny jsou levnější než u nás.


Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory a pro zvládání zimy. Vybavení budeme určitě společně konzultovat! Účastníci akce a naši členi mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den: Letecký transport po trase Praha – Delhi. Přestup na let do Lehu.

2. den:  Přílet do Lehu. Aklimatizace ‐ přeci jen Leh neleží v úrodných nížinách, ale uprostřed Himálají ve výšce skoro 3500 m n. m. :‐) Ubytování, prohlídka města a odpočinek. Dokoupení zásob.

3. den: Prohlídka královského paláce. Na skok do chrámu Thiksey a příprava na další den, kdy konečně vyrazíme na zamrzlý Zanskar :‐) Návštěva tibetských obchůdků, ve kterých se dají koupit výborné věci na ochranu proti chladu.

4. den: Přesun z města Leh přes vesnici Chilling do výchozího bodu treku Tilath sumdo (autem). Od této chvíle se budeme pohybovat pouze pěšky po zamrzlé řece. Pochod do místa Shingrak. Spánek v kempu nedaleko jeskyně. (Jeskyně jsou vytesané ve skalách podél celého treku).

5. den: Z Shingraku přes Muska La do jeskyně Choumo. (6 hodin)

6. den: Jeskyně Choumo – Tipouma – Jeskyně Dib – vesnice Nyrakpula. Noc ve vesnici. (6 – 7 hodin)

7. den: Vesnice Nyrakpula – Vesnice Lingshed. Noc v kempu/noc v guest housu ve vesnici. (6 hodin)

8. den: Dopoledne strávíme ve vesnici Lingshed a budeme odpočívat. Jedná se o jednu z nejodlehlejších vesnic v Ladakhu. Navštívíme klášter nad městem, školu pro mnichy a prohlédneme si vesnici. Odpoledne se vydáme zpět. Z vesnice Lingshed přes vesnici Nyrakpula až do jeskyně Dib. Noc v kempu/jeskyni.

9. den: Z jeskyně Dib do jeskyně Choumo /Muska La.

10. den: Z jeskyně Choumo /Muska La do Shingrak až na konec našeho treku do Tilath Sumdo. Z Tilath Sumdo do Lehu autem.

11. den: Rezerva – den v Lehu. Podíváme se na stúpu, ve které jsou uloženy modlitby a další buddhistické relikvie. Možnost návštěvy moravské školy a další objevování tibetské gastronomie. Dokoupíme zásoby na výstup na Stok Kangri, nabereme síly a jde se na věc.


PLÁN A) Výstup na Stok Kangri

12. den: Přesun do vesničky Stok 3300 m - pěšky do 4500 m. Spánek, aklimatizace.

13. den: Pěšky do BC ve výšce 5050 m. Odpočinek, aklimatizace.

14. den: Výstup na vrchol 6152 m. Zpět do BC, popř. až dolů do Stoku a pak do Lehu.

15. den: Rezerva. Sestup do civilizace.

16. den: Rezerva. Prohlídka klášterů v Lehu a jeho okolí. Thiksey a Shey.


PLÁN B) Náhradní program

12. den: Kdo chce, může s námi jít jenom trek do BC, popř. nahlédnout do Markha valley. Podle množství sněhu návštěva blízkého i širšího okolí. Někdy bývá  v zimě sjízdné i sedlo Kardung La. Dále možnost navštívení chráněných dílniček atp. 

13. den: Viz den 12.

14. den: Viz den 12.

15. den: Viz den 12.

16. den: Sraz se skupinou ze Stok Kangri.


17. den: Odlet domů do ČR.

18. den a dále - Kdo chce, může si udělat stopover v Delhí a okolí, podívat se na Taj Mahal, Agra fort atd. a trošku se zahřát. To už ale každý po své ose :-)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMartin Ksandr

Tahoun
motivátor
paličák
horolezec
Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. Nejenom proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Martin je ten, kdo udává směr a vizi klubu. Mluví za něj spousta činů a dlouhý výčet horských výstupů a expedic, které má na kontě.

Detail průvodce

Co je v ceně

  • Zajištění průvodce s bohatými zkušenostmi
  • Veškeré ubytování 
  • Veškerou dopravu na místě
  • Permit na Stok Kangri (cca 1000Kč +)
  • Příspěvek na kurzy organizátorům
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • satelitní zařízení SPOT + Vysílačky do týmu
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič, stan atp.)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Vízum + Individuální pojištění
  • Letenku
  • Jakékoli případné vstupy
  • Případného nosiče nebo guida

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?