Maroko - Sahara a Atlas - poslední 2 místa

Termín14 - 24. 03. 2019
OdjezdSraz upřesníme podle letenek
DestinaceMaroko,Sahara
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Sahara je zvláštní. Je jako proradná žena. Láká muže na své křivky, hlavu jim motá barvami, a když se přestanou mít na pozoru, pozře je a už nikdy nevydá. Kosti jejich karavany pak rozpráší písečná bouře. Pozorným však dává znamení, ukazuje vodu, varuje před nebezpečím a po večerech jim zpívá. Bláznům pak dává okusit fatamorgány, nechá je vidět to, co vidět chtějí, a oni se pak ženou, než vysílením zdechnou. Umírajíc ještě věří, že kdyby ušli už jen kousek, dosáhli by svého cíle. Jsem Sahaře vděčný. Vděčný za to, jak rychle a jasně nám dává poznat, co je v nás.

Nalijme si čistého vína

Na chvíli si teď odpustím své sentimentální řeči. V poušti to ve skutečnosti vypadá nějak takto: "Horko jak sviňa, došla voda, berberský průvodce tu cosi huhňá a ke studni to je ještě kus cesty, bych se na to fakt vys*al." Sice uvidíme nádherné scenérie, na které budeme vzpomínat celý život, ale nebude to zadarmo. Leckdy budeme muset zaplatit daň, o kterou si poušť řekne. Pot, únava, trocha sebezapření a spolupráce. Kdo se ale této ceny nezalekne, dostane odměnou nepřeberné množství zážitků.

Místňáci s oblibou říkají: "Mama Africa, Papa Atlas", a proto si na výpravě najdeme čas taky na prozkoumání tohoto starého rozlehlého pohoří a pokusíme se zdolat jeho střechu - Jebel Toubkal, který má úctyhodných 4162 m n. m. Pevně věřím, že až vysypeme doma písek z bot, nikdo z nás nebude litovat dne, kdy vyplnil přihlášku.

Průvodce

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedtition Clubem protíná už nějaký pátek. Jak se pozná, že Ondra patří do týmu? kromě toho, že je to super týpek, tak rovněž spravuje web "za hranici komfortu" kde motivuje a inspiruje lidi k cestování. Rovněž tam pomáhá propagovat projekty jiných :-) Čím je motivuje? Třeba tím, jak stopoval až do Vlasivostoku (rekord na jeden stop 4500km :-D), tím, jak se svým parťákem Matějem Štruncem brodil hluboké řeky na Svalbardu nebo když si udělal roadtrip přes Balkán a Malou Asii až na Kavkaz :-) 

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, kteří společně podniknou cestu do největší pouště světa. Prozkoumají severoafrické hory a nechají se osmahnout na písečných dunách. Výprava je pro lidi, kteří chtějí ochutnat mátový čaj, pohladit velblouda, políbit berberskou dívku, dotknout se Sahary, shlédnout dolů z vrcholku Atlasu a přivonět k arabské kultuře. Maroko je totiž zemí netušených možností.

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu.

Vhodné letecké spojení je: Praha - Marrákeš se společností Ryanair. Aktuální cena (k datu 8.11.) cca 5000 Kč.

Společně poletíme do Marrákeše, kde si půjčíme auta. Na výpravě se budeme pohybovat autobusy, půjčenými auty i po vlastních. Pokud by se neletělo z Prahy (ale například z Katowic), tradičně se domluvíme na odjezdu z Česka společnými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme bivakovat v kempech, u Berberů a ostatních místních, v hostelech a ve volné přírodě. Bude to prostě mix všeho.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá".

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Primárně se bude jednat o věci ke kempování, přiměřené oblečení a obuv. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

14 990 Kč Cena
14. 3. - 24. 3. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Případné vstupy
 • Půjčení maček a cepínu

Plán cesty

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den: Společná cesta na letiště, vzájemné oťukávání členů výpravy, pár veselých historek a šťastné přistání v Marrákeši.

2. den: Dlouhá cesta přes krásné pohoří Atlasu se zastávkami v nádherné kasbě Ait Benhaddou, kde se točil Gladiátor nebo Hra o trůny, a v údolí Tisíce kaseb. Pokud vše půjde, jak má, pozdě večer dojedeme do Merzougy, což je místo, kde asfalt končí a karavany začínají.

3. den: Nalodíme se na koráby pouště a vydáme se vstříc dunám. Uvidíme opuštěnou roztékající se vesnici, dáme si mrkvovou pizzu a když se nám bude chtít, průvodce udělá hru o přežití na poušti.

4. den: Ti, co ji přežijí, můžou vylézt na nejvyšší marockou dunu Erg Chebbi a užívat si ticho pouště.

5. den: Znovu cesta Nízkým Atlasem až k vodopádům Ouzoud, ale upřímně - už se to moc turisticky profláklo, proto se po "nakochání se" vodopády stáhneme do okolních kaňonů, kde je možné skákat z útesů do vody, objevovat jeskyně a malé vodopádky, chytat opičky a hlavně potkat místní, kteří ještě nebyli zasaženi turistickým businessem.

6. den: Rozloučíme se s Nízkým Atlasem a vydáme se vstříc tomu Vysokému. Zastavíme se v Marrákeši dobrat zásoby a dojedeme do horské vesničky Imlil.

7. den: Vyjdeme na horskou chatu v sedle pod Toubkalem asi ve výšce tří tisíc metrů, sem to je choďák. Pokud na to někdo nebude fyzicky nebo psychicky mít, průvodce s ním dopředu domluví náhradní program.

8. den: Pokud nám zkamenělé božstvo Atlas bude nakloněno, bude to náš vrcholový den a ty si tak možná zapíšeš do deníčku svou první čtyřtisícovku Toubkal (4162 m n. m.). 

9. den: Buď navštívíme údolí Ourika, nebo některou z "anonymních" berberských vísek, abychom se podívali, jak se žije ve vesnici, kde není ani práce ani elektřina ani turisté ani asfalt.

10. den: Marrákeš - změť lidí a vůní všeho typu, necháme se ztratit v rušné medině, zajdeme si na Hamam, dáme si tažín, provedeme nezbytný šoping a zkusíme se u toho nenechat v***bat, tedy ošidit ;-)

11. den: Všechno pěkné má svůj konec a v nejlepším se má přestat, takže zazvonil zvonec a výpravy je konec, zamáváme šátečkem a nasedneme do éra směr starý kontinent.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace