Maroko - Sahara a Atlas - poslední místo

Termín14 - 24. 03. 2019
OdjezdSraz upřesníme podle letenek
DestinaceMaroko,Sahara
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Sahara je zvláštní. Je jako proradná žena. Láká muže na své křivky, hlavu jim motá barvami, a když se přestanou mít na pozoru, pozře je a už nikdy nevydá. Kosti jejich karavany pak rozpráší písečná bouře. Pozorným však dává znamení, ukazuje vodu, varuje před nebezpečím a po večerech jim zpívá. Bláznům pak dává okusit fatamorgány, nechá je vidět to, co vidět chtějí, a oni se pak ženou, než vysílením zdechnou. Umírajíc ještě věří, že kdyby ušli už jen kousek, dosáhli by svého cíle. Jsem Sahaře vděčný. Vděčný za to, jak rychle a jasně nám dává poznat, co je v nás.

Nalijme si čistého vína

Na chvíli si teď odpustím své sentimentální řeči. V poušti to ve skutečnosti vypadá nějak takto: "Horko jak sviňa, došla voda, berberský průvodce tu cosi huhňá a ke studni to je ještě kus cesty, bych se na to fakt vys*al." Sice uvidíme nádherné scenérie, na které budeme vzpomínat celý život, ale nebude to zadarmo. Leckdy budeme muset zaplatit daň, o kterou si poušť řekne. Pot, únava, trocha sebezapření a spolupráce. Kdo se ale této ceny nezalekne, dostane odměnou nepřeberné množství zážitků.

Místňáci s oblibou říkají: "Mama Africa, Papa Atlas", a proto si na výpravě najdeme čas taky na prozkoumání tohoto starého rozlehlého pohoří a pokusíme se zdolat jeho střechu - Jebel Toubkal, který má úctyhodných 4162 m n. m. Pevně věřím, že až vysypeme doma písek z bot, nikdo z nás nebude litovat dne, kdy vyplnil přihlášku.

Průvodce

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedition Clubem protíná už nějaký pátek. Začala v klubovně a skončila tím, že nám Ondra moderuje podcasty, jezdí nemalé množství akcí a  realizuje vlastní druh akcí - Putování a seberozvoj. Jak se pozná, že Ondra patří do týmu? Kromě toho, že je super člověk a zná i většinu lidí z okolí EC, tak rovněž spravuje web "za hranici komfortu", kde motivuje a inspiruje lidi k cestování. Sám stopoval až do dalekého Vlasivostoku, brodil hluboké řeky na Svalbardu nebo když si udělal roadtrip přes Balkán a Malou Asii až na Kavkaz. Má rád severské státy a práci s lidma.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, kteří společně podniknou cestu do největší pouště světa. Prozkoumají severoafrické hory a nechají se osmahnout na písečných dunách. Výprava je pro lidi, kteří chtějí ochutnat mátový čaj, pohladit velblouda, políbit berberskou dívku, dotknout se Sahary, shlédnout dolů z vrcholku Atlasu a přivonět k arabské kultuře. Maroko je totiž zemí netušených možností.

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu.

Vhodné letecké spojení je: Praha - Marrákeš se společností Ryanair. Aktuální cena (k datu 8.11.) cca 5000 Kč.

Společně poletíme do Marrákeše, kde si půjčíme auta. Na výpravě se budeme pohybovat autobusy, půjčenými auty i po vlastních. Pokud by se neletělo z Prahy (ale například z Katowic), tradičně se domluvíme na odjezdu z Česka společnými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme bivakovat v kempech, u Berberů a ostatních místních, v hostelech a ve volné přírodě. Bude to prostě mix všeho.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá".

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Primárně se bude jednat o věci ke kempování, přiměřené oblečení a obuv. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Vše důležité k půjčovně najdeš na Expedičním Eshopu ZDE.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

14 990 Kč Cena
14. 3. - 24. 3. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Případné vstupy
 • Půjčení maček a cepínu

Plán cesty

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den: Společná cesta na letiště, vzájemné oťukávání členů výpravy, pár veselých historek a šťastné přistání v Marrákeši.

2. den: Dlouhá cesta přes krásné pohoří Atlasu se zastávkami v nádherné kasbě Ait Benhaddou, kde se točil Gladiátor nebo Hra o trůny, a v údolí Tisíce kaseb. Pokud vše půjde, jak má, pozdě večer dojedeme do Merzougy, což je místo, kde asfalt končí a karavany začínají.

3. den: Nalodíme se na koráby pouště a vydáme se vstříc dunám. Uvidíme opuštěnou roztékající se vesnici, dáme si mrkvovou pizzu a když se nám bude chtít, průvodce udělá hru o přežití na poušti.

4. den: Ti, co ji přežijí, můžou vylézt na nejvyšší marockou dunu Erg Chebbi a užívat si ticho pouště.

5. den: Znovu cesta Nízkým Atlasem až k vodopádům Ouzoud, ale upřímně - už se to moc turisticky profláklo, proto se po "nakochání se" vodopády stáhneme do okolních kaňonů, kde je možné skákat z útesů do vody, objevovat jeskyně a malé vodopádky, chytat opičky a hlavně potkat místní, kteří ještě nebyli zasaženi turistickým businessem.

6. den: Rozloučíme se s Nízkým Atlasem a vydáme se vstříc tomu Vysokému. Zastavíme se v Marrákeši dobrat zásoby a dojedeme do horské vesničky Imlil.

7. den: Vyjdeme na horskou chatu v sedle pod Toubkalem asi ve výšce tří tisíc metrů, sem to je choďák. Pokud na to někdo nebude fyzicky nebo psychicky mít, průvodce s ním dopředu domluví náhradní program.

8. den: Pokud nám zkamenělé božstvo Atlas bude nakloněno, bude to náš vrcholový den a ty si tak možná zapíšeš do deníčku svou první čtyřtisícovku Toubkal (4162 m n. m.). 

9. den: Buď navštívíme údolí Ourika, nebo některou z "anonymních" berberských vísek, abychom se podívali, jak se žije ve vesnici, kde není ani práce ani elektřina ani turisté ani asfalt.

10. den: Marrákeš - změť lidí a vůní všeho typu, necháme se ztratit v rušné medině, zajdeme si na Hamam, dáme si tažín, provedeme nezbytný šoping a zkusíme se u toho nenechat v***bat, tedy ošidit ;-)

11. den: Všechno pěkné má svůj konec a v nejlepším se má přestat, takže zazvonil zvonec a výpravy je konec, zamáváme šátečkem a nasedneme do éra směr starý kontinent.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.