Grónsko - PLNO

Termín 25. 06. - 08. 07. 2018
Odjezdodlet 25. 06. 2018
DestinaceGrónsko
Číslo akce201
Účastníků8
Cena12 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod    

Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti, i když tomu tak na jistých částech této pevniny není. Pojď s námi projít trasu od grónského kontinentálního ledovce až po moře, trekem zvaným Arctic Circle Trail. Uvidíš, že letní klima na největším ostrově na světě není zdaleka tak přísné, jak se může zdát. Ukážeme ti polární krajinu bez stromů, bez lidí a oproti Špicberkám také bez ledních medvědů :-) Stačí jen chtít a připojit se k naší skupině!

Malá ochutnávka

Za fotky díky Tomovi Cimrovi ze stejné akce v roce 2017

Náročnost 3+

Akce je určená pro ty, kteří zvládnou strávit osm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 20 km. V červnu můžeme v Grónsku počítat s teplotami okolo 10-15°C, ale stačí trocha smůly a může nás potkat i sníh nebo dlouhé deště. Trek nevede po žádných cestách, takže si většinou svoji cestu budeme nacházet sami. Akce je výběrová a bude jí předcházet osobní schůzka s průvodcem.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v poměrně veliké a soběstačné skupině. Po celou dobu se budeme nacházet mimo mobilní signál, ale budeme vybaveni zařízením SPOT/popř. satelitním telefonem, který nás bude sledovat přes GPS a bude zaznamenávat naši trasu. Pomocí něj můžeme také přivolat pomoc. Výprava je spíše fyzicky náročná než objektivně nebezpečná, po cestě se nachází otevřené chaty, do kterých se pravděpodobně nevlezeme všichni, ale pro odpočinek se určitě dají použit. Lední medvědi tam nejsou, takže pušku necháme doma :-) 

Průvodce

Ondřej Švirák

Systematik, marketingový guru, otec, běžec.

Ondra je jeden z našich nejzkušenějších průvodců a zároveň tvůrce vizuálního a kreativního obsahu EC. Vedle březové kůry a zavíracího špendlíku má v Kápézetce taky svůj Dron, se kterým dělá dechberoucí záběry ze všech koutů planety. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší, který k životu bytostně potřebuje překonávat výzvy. Svědčí o tom například tyto dosavadní úspěchy. Během roku 2017 projektem 26 Ultra  vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.)! "Tak s tímto borcem těžko udržím krok", říkáš si? Pak já na to odvětím: "Tento borec se o tebe zvládne postarat za každých okolností". Na výpravách si nic dokazovat nepotřebuje a jeho skvělá fyzička už mnohokrát napomohla k úspěšnému dokončení výpravy. Sečteno podtrženo, Ondra je člověk se kterým můžeš vyrazit kamkoliv. Na to vem jed.

 • 2008 - 2015 - Ondra aktivně běhá orientační běh a je v širším reprezentačním dorosteneckém výběru. Má 3 medaile z MČR.
 • 2013 - 2016 - Ondra vyhrál 4 roky po sobě 65 km dlouhý horský ultramaraton Hostýnská osma v kategorii dvojic.
 • 2016 - Ondra se svým kamarádem Adamem Chloupkem vytvořili český rekord při přeběhu korsického treku GR20.
 • 2016 - Ondra skončil na 18. místě v rámci závodu Ultra-Trail du Mont-Blanc na trati OCC.
 • 2016 - 2017 - Ondra vyhrál s Beermental teamem dva roky po sobě na závodu Vltava run.
 • 2017 - Ondra si sám vymyslel individuální projekt, v rámci kterého zrealizoval česky (neoficiální světový) rekord v podobě 26 Ultra (26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku).
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web ondra@expeditionclub.cz +420 721 169 595 Reference

Doprava

Letecky z Evropy do městečka Sisimiut a odtamtud společností Air Greenland do bývalé armádní základny Kangerlussuaq. Cena letenky z ČR s přípojema se pohybuje nyní na 20000Kč. Pak je třeba počítat s vnitrostátním přeletem, který stojí cca 3500Kč

Ubytovaní

S výjimkou poslední noci v hostelu (supr se po takový době umýt, ne?) strávíme celou výpravu ve vlastních stanech. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí (kvalitní tunel nebo víceprutá kopule), prostě takový, na který se spolehnete i při velmi silném větru nebo delších deštích. Ale ono bude hezky :-) Nutnost mít spacák s komfortem kolem nuly. 

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. S vodou po cestě není žádný problém, v celé řadě potoků a jezer je voda pitná. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (i když jestli někdo vezme prut, prý se tu dobře rybaří). V Sisimiutu i Kangerlussaqu jsou obchody, které ale nedisponují cestovním jídlem, spíš běžným zbožím. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci do přírody. Už teď je ale jasné, že každý bude potřebovat kvalitní boty, spacák, odhodlání atp. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro výpravu do Grónska je dobré se připojistit, protože většina pojišťoven tuto oblast zahrnuje do arktických oblastí, na které jsou zvláštní tarify. Grónsko rovněž není v EU a Schengenu, takže si vezmeme pas!

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

12 990 Kč Cena
24. 6. - 8. 7. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v Grónsku
 • Průvodce
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS 
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Satelitní telefon
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy, popř. satelitního telefonu
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Grónska
 • Vnitrostátní přelet v Grónsku - cca 3500Kč

Co cestou uvidíš

1. den:

Odlet z Prahy/Vídně. Letecký přesun do Sisimuitu a Kangerlussuaqu (podle letenek).

2. den:
Příprava na trek. Sžití se s grónskou krajinou a prohlídka městečka.

3. - 11. den:
Devítidenní trek cestou známou jako Arctic Circle Trail. Tato trasa spojuje dvě městečka, která leží asi 100 km za polárním kruhem. Trasa z Kangerlussuqu do Sisimuitu je přibližně 160 km dlouhá a i když na ní jde najít nějaké značení nebo dokonce chaty, většinu doby půjdeme vlastní cestou terénem vyrytým ledovci a jezery. Trek začíná téměř na úpatí Grónského ledovce a končí na západním pobřeží Grónska (viz mapa).
Pokud zvládneme ujít asi 20 kilometrů denně, je taková výprava na osm dní. Jeden den je rezervou i pro odpočinek. Na cestě se dá narazit na řadu věcí. Na březích jezer se dají objevit staré kánoe zanechané turisty, tak proč si neudělat vyjížďku, nebo jenom na lehko vylézt na některou ze stolových hor a vyhlížet největší pevninský ledovec na světě. No a koupat se tam dá taky :-)
Půjdeme na začátku sezony. Minulý rok naše skupina potkala asi jenom 8 lidí :-) Bude to 1-2 týdny potom, co rozmrznou jezera :-)

12. den:
Rezerva

13. den:
Přespíme v hostelu v Sisimiutu. Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město (představte si hromadu barevných domečků na skalnatém pobřeží přímo u moře, dobrý co?).

14. den:
Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.