Špicberky - Cesta do Pyramidy

Termín29. 03. - 11. 04. 2018
Odjezdodlet 29. 3. 2018
DestinaceŠpicberky
Účastníků8
Cena11 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod    

Někdy už během pouhého plánování výpravy dopředu víte, že bude jednou z nejlepších, co kdy podniknete. Na Špicberkách jsme byli několikrát v létě. Co ale uspořádat opravdovou polární výpravu? Tam, kam nám to v létě terén nedovolí... Tak tady je!

Na Svalbardu, jakkoli je nehostinný, patří duben k měsícům, kdy je terén nejschůdnější. Krajina zamrzá, a to včetně mořských fjordů. Teplota zde klesá hluboko pod nulu, ale zato už téměř po celou dobu svítí slunce, polární noc je zkrátka minulostí. Místní využívají schůdnější krajiny k projížďkám na sněžných skútrech nebo na psích spřeženích (fakt, i v létě s nimi jezdí). Tam, kam jsme během letních výprav šli několik dní, mohou dojet za pár hodin. A my toho také využijeme.

Cílem naší výpravy bude opuštěné město Pyramiden, město duchů, které téměř ze dne na den opustili ruští horníci před třiceti lety. Cestu přes údolí a zamrzlé moře překonáme na lyžích se saněmi, které si půjčíme na místě. Proti trudnomyslnosti a především proti medvědům s sebou také povedeme místního psa. Takže o parťáka na cestu bude postaráno :-)

Malá ochutnávka

Díky za fotky Jirkovi Jandovi!

Náročnost

Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Přeci jen nás čeká dlouhá cesta zamrzlou krajinou. Průměrné denní vzdálenosti budou okolo 15 kilometrů, někdy i více, ale zato prakticky po rovině. Plán akce samozřejmě přizpůsobíme místním podmínkám. Vzhledem k náročnosti povedou akci dva průvodci, kteří vám budou maximálně nápomocní na místě i před odletem.

Spaní nás čeká po většinou venku ve stanu, ale několikrát přespíme také v otevřených chatách, kterých je na Špicberkách celá řada. Tedy - alespoň jednou za dva dny rozmrzneme.

Pohyb po Svalbardu obnáší i další zážitky a zároveň rizika. Kvůli ledním medvědům s sebou poneseme pušky a naučíme se je používat. I proto je pro přihlášení na akci nutná schůzka s průvodcem.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Trasu naší výpravy a jiné důležité faktory diskutujeme s místními guidy, zároveň již máme krajinu a podmínky na Svalbardu vyzkoušené. Rozhodně ale nechceme nic podcenit a je dobré si uvědomovat rizika spojená s výpravou v polárních oblastech. Krom nízkých teplot budeme také překračovat zamrzlé fjordy.

Reálným rizikem na Špicberkách jsou lední medvědi, kterých tu žije více než lidí. Po většinou žijí severněji u ledovců, ale není vyloučené se s nimi potkat. I kvůli pravidlům daným norským guvernérem s sebou poneseme jak poplašnou pistoli na světlice, tak pušku s ostrými náboji. S oběma zbraněmi a pravidly užívání se seznámíme ještě v Longyearbyenu na střelnici (není nutné mít zbrojní průkaz). Navíc si od našeho kamaráda z Longyearbyenu půjčíme Rudka - polárního psa, který už se s medvědem potkal a určitě si ho všimne dřív než my. Po celou dobu výpravy také poneseme satelitní zařízení SPOT, které bude trekovat naši polohu a je možné s ním přivolat okamžitě pomoc.

Průvodce

Na tuto akci s tebou pojedou 2 zkušení borci - Tom a Honza. Oba dva jsou licencovaní čeští horští průvodci.

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, práci v hanibalu, lanáči a doufám že i u nás :-) S klubem projel Špicberky s puškou na rameni, divoký Kavkaz nebo třeba ledové Grónsko. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v Expedition Clubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu

Facebook cimr.tomas@gmail.com 773 116 299 Reference

Honza Harnoš

Honza je mezi námi čerstvě. "Dotáhl" jej Tom a hned na první schůzce jsme se naše postoje a hodnoty protly. Je to jeden z těch, který zkoumá blahodárný vliv hor a přírody působící na lidskou duši. Nechce od nich dostat jenom do těla a vybít si na nich energii.

Jako horský průvodce působí už od roku 2008. Brodil horské potoky v rumunských horách, často je v Alpách a Tatrách. Sám šel trek do základního tábora pod Everestem. Běžel na nejvyšší horu Španělska Pico del Teide na Tenerife. Byl skoro pět měsíců v Indonésii, na Bali. S horami má úzce spjatou radost ze zdolávání vertikálních směrů - vícedélkového lezení, stejně tak z dlouhých horských běhů.  


Web honza@hranicar-raje.cz Reference

Doprava

Letecky z Prahy do města Longyearbyen, odtud už na lyžích po svých. Letenka nyní vychází na 10 000 Kč + zavazadlo. Z města Pyramiden se necháme převézt na sněžných skútrech, nebo lodí zpět.

Ubytovaní

Jelikož je kemp zavřený a standardní hotely jsou brutálně drahé, budeme hledat alternativu. Dvě noci strávíme v teplém místě v Longyearbyenu (pravděpodobně Polský dom). Nic luxusního, ale teplo tam bude. Zbytek v našich stanech. S sebou budeme mít také veliký společenský stan na večerní vaření a povídání před spaním.

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (sobíky smí lovit jen místní :-)). V Longyearbyenu jsou obchody, ve kterých lze, ač za poctivé ceny, pořídit téměř cokoli.  Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby, kvůli zimě ale dáme přednost spíše benzínu.

Vzhledem k podmínkám je kvalitní strava jedním z hlavních faktorů, který může ovlivnit úspěch výpravy. Určitě ji spolu budeme konzultovat a rádi poradíme.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci do přírody. Už teď je ale jasné, že každý bude potřebovat kvalitní boty, spacák, teplou izolační vrstvu a lyže - buď telemarkové, touringové skialpy, nebo široké backcountry běžky. Lyže se skeletovou botou s vnitřní botičkou jsou určitě výhodou. Dále budeme potřebovat saně, které si vyrobíme z bobů, popř. nám je půjčí kluci z výpravy do Mongolska. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro výpravu na Špicberky je dobré se připojistit, protože většina pojišťoven tuto oblast zahrnuje do arktických oblastí, pro které platí zvláštní tarify. Pro dopravu na Špicberky stačí občanka, ale určitě si vezmeme i pas.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

11 990 KčCena 
29. 3. - 11. 4. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena akce zahrnuje
 • 2 průvodce!
 • Zapůjčení dvou pušek a poplašných světlic na místě + psa
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS 
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp., společný stan)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy, popř. satelitního telefonu
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH


Cena + kapesné nezahrnuje
 • Jídlo
 • Dopravu z Pyramiden do Longyearbyenu lodí (cca 6000,-) 
 • Individuální pojištění (koukni na ALPENVEREIN)
 • Letenku do Longyearbyenu (cca 11000,-)
 • Ubytování v Longyearbyenu (možná se nám podaří zajistit zdarma)
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1.den: Společný sraz a odlet z Prahy, přelet do Longyearbyenu.

2. den: Postavení stanů v kempu u letiště, přejezd do města, zapůjčení saní, psa, pušky, zajdeme také na střelnici a naučíme se všechno vybavení používat. Ve městě je možné také dokoupit veškeré vybavení. Spaní v Longyearbyenu.

3. den: Vyrazíme východně od Longyearbyenu směrem k údolí Russanovoden, využijeme zamrzlého moře a vyhneme se přechodu horských sedel. Ke konci dne dorazíme k Rusanovově chatě, která je krásně zařízená a lze v ní zatopit a nabrat další síly.

4.den: Z Rusanovy chaty přes záliv Coles Bukta. Prohlédneme si starou železnici, opuštěné důlní městečko a dojdeme k chatě na pobřeží, která je sice méně zařízená, ale je to střecha nad hlavou :-) Spaní v chatě. Zbude-li nám čas, můžeme ještě vyrazit na vršek některé ze stolových hor v okolí.

5. den: Z chaty dojdeme do Barentsburgu, můžeme si dát teplé jídlo v hotelu a rovnou se necháme (asi na skútrech) převézt zpět do Longyearbyenu. Spaní v Longyearbyenu.

6. den: Odpočinek v Longyearbyenu, přejdeme z kempu, dokoupíme jídlo, dáme pivko a odpoledne vyrazíme směrem do údolí Adventdalen po cestě vedoucí k poslednímu funkčnímu dolu. Večer dojdeme až k chatě Innerhytta.

7. den: Z Innerhytty do údolí Esskerdalen, 20 km, spaní ve stanu.

8. den: Dojdeme na Kapp Schultz. Zhodnocení ledu, zamrzlých fjordů atd. Spaní ve stanu.

9. den: Přechod dvou zamrzlých fjordů až na cíp Gassjoden, spaní ve stanu, cca 20 km. 

10. den: Podle stavu ledu projdeme kolem fjordu, případně rovnou do Pyramidy. Spaní ve stanu.

11. den: Dojdeme do Pyramidy, starého těžebního města, které zůstalo téměř ve stejném stavu, zakonzervované tak, jak ho ruští horníci narychlo opustili. Odtud se necháme odvézt skútry zpět do Longyearbyenu.

12. den: Rezerva. Odpočinek. Můžeme se podívat do Arktického muzea nebo Muzea výprav na severní pól, přeci jen odtud vyráželi borci jako Nansen a Admunsen. 

13. den: Odlet zpět a cesta do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Díky neustálému světlu si také můžeme přizpůsobit dny, jak se nám zlíbí.