Arménie

Termín29. 08. - 08. 09. 2020
Odjezdodlet z Prahy 29.8.
DestinaceArménie
Účastníků10
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťaství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach, místo kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány, země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. Tato oblast protkaná kopci arménské vysočiny je jedinečná, ať už pro své táhlé, pusté kopce či kvůli Araratu, biblické hoře, která ční nad Jerevanem jako trn v oku místním obyvatelům, kteří leč Ararat milují, nikdy se na něj nepodívají.  Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :)

Malá ochutnávka

Děkujeme moc Peteru Majerčákovi za fotky. Pro jeho fotogalerii z Arménie klikni ZDE. Dále děkujeme účastníkům akce z roku 2019

Video z minulé akce

Za video děkujeme Vojtovi Bednářovi (točeno v říjnu).

Náročnost je 3 z 5

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané, jelikož půjdeme na nejvyšší horu Arménie, která má 4000m, měl by být účastník schopný vylézt nalehko 800 výškových metrů v jeden den, což je objem srovnatelný s výstupem na Lysou horu, Praděd nebo Sněžku. Autem vyjedeme až do výše 3200m, a tam přespíme u chaty. Pokud by někdo na horu jít nechtěl, může na nás přes den počkat v chatě u jezera. V tom případě nejsou nároky na fyzičku potřeba, jelikož zbytek se budeme pohybovat auty :)

Cíl naší cesty

Cílem je užít si babí léto v Arménii, poznat místní lidi, popovídat s nimi o tom jaký vedou život, projít si zdejší kláštery a dozvědět se něco málo o jejich bohaté historii. Samozřejmě většinu času budeme trávit v horách, kde chceme nejen trekovat, ale taky si večer opéct něco dobrého na ohni a užívat si toho, že budeme úplně sami v nedotčené přírodě. Hlavním cílem výpravy je pokořit nejvyšší horu Arménie - výstup na Aragats je poměrně snadnou záležitostí - jedná se o turistický výstup, kde jedinou překážkou pro zdolání hory může být nadmořská výška - nicméně vzhledem k aklimatiazaci před výstupem to bude v pohodě. Nedílnou součástí výpravy bude i zjištění co všechno zvládné nesmrtelné auto Lada Niva. Viz video

Průvodce

Průvodcem pro tuto akci je Dany Pacholík, který vedl tuto výpravu i minule.

Doprava

Poletíme společně z Prahy/Varšavy do Jerevanu. Koupi letenek domluvíme společně na stejný termín.  V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa.

Ubytování

Většinou budeme spát ve stanu, v Jerevanu a po příletu si ale užijeme spaní na hostelu. Nezapomeň s sebou sacák s komfortem okolo 0.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy nebude delší časová perioda strávená mimo civilizaci, není třeba se předem předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou Chačapuri, Chinkali, Torma či Šašlik. Ve vesničkách využijeme speciality domácí kuchyně našich hostitelů. Během pobytu v přírodě si budeme moci uvařit na plynových vařičích, ke kterým dokoupíme bomby na místě.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

Do Arménie nejsou třeba víza, ale je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

14 990 Kč Cena
29.8 – 8.9.2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH
 • Pojištění proti úpadku
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Vstupy 

Co cestou uvidíš?

Den 1: (29.8.):
Odlet odpoledne z Prahy/Vídně

Den 2:
Přílet co Jerevanu– sraz a vyzvednutí aut – přejezd do Jermuku k vodopádům. Nocleh v hostelu nebo v jeskyni :)

Dne 3:
Jeskyně a skalní obydlí v Goris, kam tě přivede 160 metrů dlouhý lanový most ve výšce 63 metrů = parádní zážitek. Potom přejedeme do městečka Tatev k tamnímu klášteru. Potom co projdeme tři klášterní kostely, najdeme nějaké hezké místečko na spaní a přespíme u táboráku.

Den 4: 
Ráno se přesuneme k Arménskému Stonehenge – Karahundj, tady si dáme dobrý oběd, okoštujeme místní víno a odpoledne si projdeme tohle magické místo, kde taky přespíme.

Den 5:
Ráno se přesuneme ke klášteru Noravank, který je památkou UNESCO a po obědě tě čeká ještě jeden UNESCO klášter Geghard. Po cestě se zastavíme u kostela Khor Virab – na úpatí Aratratu – pokud bude dobré počasí je odtud super výhled na Ararat. Odpoledne pak zahájíme výstup na horu Azhdahak (3597 m.n.m) - bude to náš aklimatizační výstup před Aragacem. Nocleh u jezera na vrcholu nebo v sedle pod vrcholem.

Den 6:
Ráno sestup dolů a pak cesta pod Aragac – nejvyšší horu Arménie (4090 m.n.m). Autem vyjedeme k jezeru Kari a restauraci ve výšce 3200 m.n.m. – zde nocleh a příprava na výstup.

Den 7:
Ráno vyrazíme – cílem je dobít dva ze čtyř vrcholů Aragacu a překonat nadmořskou výšku 4000 m.n.m. Jedná se o pohodový výstup, který zabere pár hodin. Odpoledne návrat, dáme si něco dobrého na oslavu výstupu a přespíme u jezera.

Den 8:
Ráno přejedeme do Diljanského národního parku – prohlídneme si skanzen Sharambeyan a najíme se u jezera Parz a odpoledne vyrazíme na krátký výstup nad jezero Parz – hora Lchasar, která je cca 3 km od jezera nebo vybereme delší trasu na horu Ayriqar– nocleh.

Den 9:
Ráno sejdeme dolů a přesuneme se do Jerevanu - večer návštěva výrobny brandy a koňaku Ararat – koštovačka a veselice :) Nocleh v hostelu.

Den 10:
Jerevan – Parjanovo muzeum, muzeum Arménské genocidy, Park vítězství se sovětskou sochou Matka Arménie a samozřejmě zajdeme na dobrý oběd a večer nás čeká rozlučková party :)

Den 11:
Odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace