Čína

Termín16 - 31. 03. 2018
Odjezdodlet z Prahy či Vídně 16. 3. 2018
DestinaceČína
Účastníků9
Cena24 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Zakázané město v Pekingu, Velká čínská zeď a Terakotová armáda? No tak přesně tohle na naší akci neuvidíš! Proč jezdit tam, kam míří miliony bělochů, kde jsou místní už turismem poznamenaní natolik, že si člověk připadá jako v Disneylandu, když můžeš místo toho jet do pravé Číny (kde potkáme jen miliony Číňanů :-) )? Nevadí, že pojedeš do oblastí, kam běloši nepáchnou a anglicky se s nikým nedomluvíš – pojede s tebou průvodce, který v Číně žil. Spolu budete objevovat krásy čínského jihovýchodu - od hor porostlých borovicemi známých z čínských maleb, přes kaskádovitá rýžová políčka, až po obří opevněné stavby tulou, ve kterých nakoukneme do života místních. Čína za to prostě stojí!

Je ti to málo? Tak věz, že Čína je jedním velkým gastro-orgasmem, a proto nás bude jídlo provázet na každém rohu. Napařované knedlíčky xiaolongbao? Rýže baozaifan z kameninového hrnce či ohnivý kotlík huoguo? Tímhle vším budeme prokládat už tak pestrý program :-) Máš se na co těšit!

Taková malá ochutnávka!

Náročnost

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Nejnáročnějším bodem bude pěší výstup na Žluté hory, převýšení cca 1000 m, ale zaprvé - půjdeme to nalehko (s sebou jen spacák + nějaké jídlo) a zadruhé jsou to udržované schody, čili to sice nebude příliš příjemné na klouby, na druhou stranu nebudeme překonávat žádné terénní překážky. Stoupání v Sanqingshanu a Wuyishanu bude cca 500 m. Dále nás čeká dost chození (kolem tulou, vesnice kolem Wuyuanu, rýžové terasy), ale vše budou cca půldenní výlety nalehko, buďto rovina nebo kopečky, tedy nic náročného. 

Bezpečnostní rizika

V této oblasti nehrozí žádné zásadnější problémy. Kriminalita je nízká (kapesní krádeže), silnice v dobrém stavu, žádné extra nadmořské výšky, vždycky budeme poblíž města, v horách se dá pohybovat jen po vyznačených stezkách, kde jsou vždycky nějací lidé.

Cíl naší cesty

Uvědomit si, že Čína není jen Zeď a Terakotová armáda; poznat čínskou kuchyni a zjistit, že to nejsou jen nudle a kuře s bambusem; prochodit čínský venkov a seznámit se s realitou každodenního života Číňanů; srovnat chudobu vylidňujícího se čínského venkova s pompézními velkoměsty, která rostou ze dne na den; vyvrátit mýtus o tom, že v Číně panuje komunismus a povyprávět si o moderní Číně, kterou trápí až děsivé problémy.

Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz. Vytvořit přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství ověřená Čínou.

Průvodce

Vojta Lokša

Vojta je staronový člen Expedition Clubu. Nejdřív se s námi na výpravy vydával jako účastník, a to i přesto, že má nacestováno více než my všichni dohromady :-) Po čase slovo dalo slovo, sedli jsme si, probrali naše a jeho možnosti - no a teď ho vítám mezi expedičními průvodci!

Proč by měl být Vojta tím pravým, kdo s tebou pojede do Číny? To je jednoduché. Strávil zde dva roky svého života a umí plynně čínsky, což je v těchto krajích "docela" výhodou :-) To by ale nestačilo - prostě sedí lidsky do našeho týmu a my mu plně důvěřujeme.

No a mimochodem, má za sebou sedm let praxe organizování výprav do východní a jihovýchodní Asie a kromě Číny zná velkou část této oblasti. Chceš do Japonska? Jeď s Vojtou - umí japonsky. Chceš do Indonésie? Jeď s Vojtou, učí se indonésky. Vojta se prostě vyzná :-)

Facebook zenitse@seznam.cz Reference

Doprava

Doprava letecky, letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Nicméně kdybys chtěl, můžeš si výlet prodloužit podle libosti. Je možné, že Vojta poletí o pár dní napřed připravit pár věcí, v tom případě na vás ale určitě počká na letišti. Jo a jen tak mimochodem, chceš se projet rychlovlakem a Maglevem? Na to taky dojde!

Ubytovaní

Ve větších městech přespíme v hostelech, které jsou v Číně velice pěkné. Na horách, dovolí-li počasí, budeme stanovat. Jednu noc přenocujeme v tradiční opevněné budově tulou mezi lidmi národa Hakka. Zbytek budou místní hotýlky s pokoji po dvou až třech lidech.

Stravování

Stravování není v ceně akce zahrnuto, ale počítejme s tím, že jídlo je zásadní část programu! Čínská kuchyně je rozmanitá a skvělá a budeme se snažit si ji co nejvíce užít. Snídani obvykle vyřešíme někde na ulici (napařované knedlíčky, vaječné placky s jarní cibulkou a kořením, pro fajnšmekry rýžová či prosová kaše), na oběd buďto opět něco zobneme na ulici, nebo si dáme jen nějakou svačinu – ať neztrácíme moc času z programu. Ale večer si to vynahradíme. Večeřet budeme z velké části u kulatých stolů, kam si naobjednáváme jídlo dohromady tak, abychom toho vyzkoušeli co nejvíc, k tomu dáme důraz na vyzkoušení místní speciality v každém místě, kde se ukážeme. Takže v Šanghaji nevynecháme smažené knedlíčky shengjian sypané sezamem ani slavné napařované knedlíčky xiaolongbao plněné mletým masem a vývarem, z Guangzhou zase nemůžeme odletět, dokud nevyzkoušíme lehce připečenou rýži baozaifan v kameninovém hrnci a také dim sum, napařované koláčky z krevet, ředkve a dalšího, včetně kuřecích pařátků pro náročné. Až se budeme unavení vracet v noci přes město, posadíme se na plastové židličky u náhodného stánku se shaokao, grilovaným masem, houbami, zeleninou a dalšími ingrediencemi. A přestože pochází ze západní Číny, nemůžeme si dovolit vynechat ohnivý kotlík huoguo, ke kterému zcela jistě sedne čiroková pálenka erguotou. S fazolkami a lilkem na desítky způsobů si na své přijdou i vegetariáni, naopak slibuju, že i masožrouti se budou divit, jak můžou být vegetariánské pokrmy chutné! Je toho prostě hodně! :-D

Vybavení

Detailní seznam výbavy dostaneš po zaplacení zálohy - přijde ti automaticky na mail. Ale kromě spacáku a teplejšího oblečení na hory nic speciálního nebudeš potřebovat. Stan na 1-2 noci si půjčíme na místě. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock point.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Číny jsou nutná víza. S jejich získáním je spojeno relativně dost papírování, ale není to nic, co bychom nezvládli. S obstaráním víz ti samozřejmě pomůžeme. Detailnější info o vízech ZDE.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Detailní info ZDE. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

24 990 Kč  Cena
16. - 31. 3. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena akce zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena akce nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Číny cca 15 000 Kč
 • Vízum
 • Vstupy
 • Doporučuji mít cca 9 000 Kč na útratu (vstupy, jídlo atd.)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy nebo Vídně.

2. den: Přiletíme do Šanghaje, svezeme se do města vlakem na magnetickém polštáři. Projdeme si některou ze čtvrtí Šanghaje, ochutnáme vyhlášené šanghajské knedlíčky, před západem slunce si koupíme pivo, sedneme na koloniální nábřeží Bund a přes řeku budeme pozorovat postupně se rozsvěcující se mrakodrapy. Přespíme v hostelu.

3. den: Ráno dokončíme prohlídku Šanghaje, poté se přesuneme autobusem do městečka Tangkou na úpatí Žlutých hor (Huangshan), kde se ubytujeme v jednom z místních hotýlků. 

4. den: Po vydatné snídani chytneme autobus ke vstupu do národního parku (830 m). Opustíme davy, které se nahoru vydávají lanovkou, a začneme čtyřhodinový výstup do skalnaté krajiny porostlé borovicemi známé z čínských maleb. Projdeme přes hřbet Nebeského vrcholku (1829 m). Z něj sejdeme na hlavní cestu a vystoupáme dále až do oblasti Zářivého vrcholku (1860 m), kde přenocujeme v půjčených stanech. Kdo bude mít moc energie, může sejít na dno kaňonu Xihai a zpět nahoru vyjet pozemní lanovkou. Tak či tak si najdeme pěkné místo s výhledem na západ slunce.

5. den: Projdeme se mezi vrcholky Žlutých hor, poté sestoupíme druhou trasou zpět do údolí. Vyzvedneme zavazadla a přesuneme se do Tunxi, kde si večer projdeme zrekonstruované staré město, přespíme v hostelu.

6. den: Popojedeme dodávkou či autobusem do oblasti Wuyuan, která je hornatá a historicky chudá. Pocházeli však odsud úspěšní kupci, kteří se zasloužili o rozvoj regionu a vznik unikátního malebného architektonického stylu. V jedné z vesnic se ubytujeme.

7. den:  Projdeme se po starých poštovních stezkách mezi vesničkami wuyuanské oblasti, které jsou obklopeny žlutými poli rozkvetlé řepky. 

8. den: Brzo ráno chytneme autobus do taoistických „Hor tří svatých“ Sanqingshan. Po horách si uděláme zhruba šestihodinovou procházku, z velké části vedenou po lávce na kolmém útesu. Nahoře přespíme v půjčeném stanu.

9. den: Vzbudíme se ráno na východ slunce, dokončíme procházku, lanovkou sjedeme do údolí a přesuneme se do oblasti Wuyishan po nově dostavěné, údajně nejkrásnější rychlotrati v Číně. Na tři noci se ubytujeme v jednom z místních hotelů.

10. den: Vstoupíme do přírodní rezervace Wuyishan a projdeme se kolem řeky Devíti zákrut, vylezeme na jeden z vrcholků s výhledem na řeku a okolní skály, zájemci se projedou na bambusových vorech.

11. den: V horách Wuyishan strávíme ještě jeden den, projdeme si údolí Šarlatového roucha s drobnými čajovými políčky, kde se pěstuje jeden z nejznámějších čínských čajů pojmenovaný právě po údolí.

12. den: Z Wuyishanu přejedeme autobusem do oblasti Youxi, kde se nacházejí terasovitá rýžová políčka, která jsou jedna z nejkrásnějších v Číně, ale turisty ještě nepříliš objevená. Zbytek dne strávíme chozením mezi políčky.

13. den: Autobusem a následně vlakem se přesuneme do oblasti, kde žijí Hakkové v obrovských opevněných kruhových stavbách tulou. Projdeme se po venkově a přímo v tulou přespíme. 

14. den: Uděláme si výlet do dalších vesniček s tulou, večer nasedneme do vlaku a přes noc odjedeme do jedné z největších čínských aglomerací, Guangzhou.

15. den: Poslední den strávíme v Guangzhou, buďto v uličkách starého města, nebo naopak v moderní části pod druhou nejvyšší věží na světě. Bude čas na poslední nákupy, ochutnání místní proslulé kuchyně a třeba i na pravé čínské karaoke.

16. den: Přílet do ČR. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.