Beskydy a Javorníky - přechod

Termín 12 - 17. 06. 2020
OdjezdOstrava hlavní nádraží v 8:45 hod.
DestinaceČeská republika
Účastníků9
Cena2 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Beskydy a Javorníky –  Lašsko a Valašsko – Slivovica a bůh Radegast. Kamenitá půda, ve které rostou maximálně brambory nebo se ohýbá trnka. Tohle mám rád a taky jsem zde vyrůstal. Společně přejdeme celé Beskydy a Javorníky a skončíme na moravských píscích, tam, kde již začínají Bílé Karpaty. Vylezeme na dvě nejvyšší hory Beskyd a jedinou tisícovku Javorníků. Přespíme u mé babičky na chatě a kdo chce, může si zkusit vylézt pár lanových délek na Lidečku. Po cestě dáme točeného Radegasta, opečeme špekáčky a taky si dáme řádně do těla! Bude to náročné, ale výhledy, valašská kyselica a tatranky nás podrží :-)

Malá ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Sheila

Sheila je náš Klubový hafan, jehož páníčky jsou Martin se Sabčou. I přes těžké útrapy mládí si užívá psích dobrodružství jako dáma. V rozhovoru pro BBC o sobě řekla: "Haf! Jsem čistokrevný sibiřský husky. Nejradši mám kousání všeho možného a taky hrabání čumákem v hlíně. Když zrovna nespím, tak ráda jím piškotky a bojuju s holuby." Sheila před rokem podstoupila vesmírný kurz vedený americkou společností SpaceX a i přes svůj nízký věk se může pyšnit hodností plukovnice expedičního letectva. Její praprapraprapraprababičkou byla Lajka, tedy první živý tvor pocházející z planety Země, který se dostal na oběžnou dráhu. Není tedy divu, že má vesmírné lety v krvi a nemůže se dočkat, až očůrá první vesmírný patník.

 • Kurz honění zajíců a roztomilosti
Reference

Doprava

Sraz je v Ostravě, odkud se budeme dopravovat vlakem. Celý přechod absolvujeme pěšky. Končit budeme na Lidečku, odkud je kvalitní vlaková doprava do Zlína nebo Hranic na Moravě, které jsou na hlavním vlakovém koridoru. Po domluvě Vám můžeme zapůjčit vozidlo v Brně, abyste se společně dopravili do Ostravy. Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. 

Ubytování

2x budeme spát vevnitř, 3x budeme spát venku, z toho 2x bude u kempoviště toaleta. Bylo by ideální vzít si s sebou pouze plachtu, abychom měli lehčí batoh a splňovali podmínky pro bivakování.

Stravování

Stravu řešíš sám za sebe. Dokoupit jídlo lze druhý den na Ostravici, rozhodně bych toho využil, abychom první dva dny zbytečně netahali zátěž. Nakoupit bude možné i pátý den na Pulčíně. Na chatě Kohútka, kde budeme čtvrtý den, se dá koupit večere a budeme mít i snídani. Vařit si budeme na plynových vařičích.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat hlavně na horách, a to co nejvíce na lehko. Ideálně bys měl být schopný se sbalit do 45l batohu. Celou trasu lze projít v nízkých pohorkách nebo teniskách. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud by ses chtěl účastnit lezení, nemusíš si nic brát, jen se nahlas. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

2690 KčCena
12. - 17. 6. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6

Cena zahrnuje

 • Dopravu z místa srazu na Hrčavu
 • Ubytování na chatě Portáš se snídaní
 • Ubytování u Martina na chatě
 • Zapůjčení lezeckého vybavení a krátké zaškolení do lezecké problematiky
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvku na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak tištěné, tak v elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo

Co cestou uvidíš

1. den:
Sraz v 9:30 v Ostravě na hlavním nádraží. Společně pojedeme na Hrčavu, nejvýchodnější bod ČR. Staneme na trojmezí ČR - PLN - SR  a vydáme se na náš přechod Beskyd. Přejdeme Gírovou, Skalku, Velký Polom a přespíme ve stanu na Muřínkovém vrchu, kde je pramen. →19 km ↑930 m. Spaní ve stanu.

2. den: 
Dnešek bude nejdelší z celého přechodu, a proto jsem si ho připravil hned ze startu. Společně přejdeme přes Burkův vrch, Malý Polom až na Bílý Kříž, kde si můžeme dát oběd. Potom vystoupáme na Lysou horu 1323 m - královnu Beskyd a zároveň nejvyšší vrchol. Sestoupíme na Ostravici, kde dokoupíme zásoby a pár pivek na večer. Pak už to máme jenom 1,5 km ke mně na chatu, kde si upečeme špekáčky a pokocháme se výhledy na náš zítřejší cíl - Smrk. →30 km ↑1000 m. Spaní vevnitř ve spacáku.

3. den:
Dopoledne si pospíme a pak vyrazíme na Smrk - 1276 m, druhou nejvyšší horu Beskyd. Poté sestoupíme na Podolánky a přes Kladnatou a Čarták dojdeme až na Bumbálku. →24 km ↑1300 m. Spaní ve stanu.

4. den:
Nastupují Javorníky. Dnešní den bude hraniční. Půjdeme totiž na pomezí Česka a Slovenska. No a když bude Slovensko pořád zavřené, půjdeme po hraničních kamenech. →23 km ↑800 m. Dnešní večer strávíme v komfortu na Kohútce, v chatě Portáš nebo Spartak.

5. den:
Ráno si dáme snídani, která je v ceně. Dokončíme přechod Beskyd a Javorníků. Přes Makytu a Butorky dojdeme až k Pulčínským skalám, kde se utáboříme na veřejném tábořišti. →18 km ↑600 m. Spaní ve stanu, voda i toalety k dispozici. Kdo by spěchal domů, může se odpojit už dnešní den.

6. den:
Ani ne 300 m od cesty se nachází Čertovy skály, nejvýznamnější skalní útvary moravských písků. Na místě budeme mít připravenou lezeckou výbavu pro všechny a pokud počasí dovolí, můžeme celé dopoledne věnovat lezení. Jsem zároveň i certifikovaný instruktor skalního lezení, takže tě můžu naučit základům. Komu by se nechtělo, může se projít po nedalekých Vizovických vrších. Odpoledne sedneme na vlak a jedeme domů :-)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.