Dvoudenní výsadek

Termín27. 09. - 01. 10. 2017
Odjezdodjezd z Brna 27. 9. ve 22:00
DestinaceNeznámá
Účastníků12
Cena4 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Po tom, co jsme uspořádali několik jednodenních výsadků a nasbírali zkušenosti, jsme se rozhodli posunout jej na další level. Už víme, co si můžeme vůči účastníkům dovolit a že spousta lidí by potřebovala ještě trochu přitvrdit. Tam, kde jednomu končí komfortní zóna, druhý má ještě rezervy, a proto je tu pokračování: VÝSADEK II.

Tato výprava je určena impulsivním jedincům, kteří se rádi nechávají překvapit, nebo neimpulsivním jedincům, kteří by udělali rádi něco impulsivního :-)

Koncept výsadku

Už je to tak, kostky jsou vrženy. Cizí prostředí, cizí země, cizí jazyk. Znáš ten pocit, když nevíš do jaké země jedeš a co tě tam čeká? Neznáš? S Expedition Clubem jej můžeš zažít!

Večer ti zavážeme oči, vysadíme tě z auta a ty nevíš kde jsi. Cíl je však jasný a ty máš před sebou 48 hodin na přesun na určené místo - po vlastních, terénem, stopem... Nemáš peníze, mapu ani jídlo. Všechno si musíš obstarat. Čas utíká a cesta před tebou je dlouhá. Záleží jen na tobě, jak rychle se zorientuješ a jestli stihneš být na základně do večeře, tentokrát ale první večeři určitě nestihneš :-)

A jak to vypadalo na minulých Výsadcích?

Přečti si, co o minulém výsadku napsal Max

Usnout v Brně a probudit se v Rumunsku byl pro mne zážitek sám o sobě, obzvlášť, když hned na rumunských hranicích jsem viděl, jak jeden pes žere zbylé cáry ze svého přejetého parťáka. V duchu jsem si pomyslel, že to bude ještě vzrůšo.
V Rumunsku jsem nikdy nebyl, a tak již samotná cesta autem byla pro mne vzrušující. Je pravda, že mé vzrušení mohl posilovat i fakt, že jsme projížděli omšelými městy, zchátralými vesničkami, pustými a zasněženými krajinami a s pohledem na mou studentskou výbavu (rifle, mikina, stylová bunda, karimatka, nůž na máslo a 6 litrů Braníku) jsem se neubránil jistému napětí. To však rozvolnil dárek od Expedition Clubu, který jsme dostali, jistá forma KPZ, kde bylo spoustu užitečných předmětů jako například bublifuk nebo žvýkačky.
V ranních hodinách jsme vystoupili ve městě Turda, které patřilo k těm malebnějším a kde nebyl sníh, což mě mile povzbudilo. Až do večerních hodin následovalo prozkoumávání zdejšího okolí. Vyrazili jsme si na túru do nedalekého horského průsmyku a prolezli podzemní útroby zdejšího solného dolu, který svou majestátností všechny uchvátil. Když už se slunce začalo pomalu schovávat za obzor, byl čas organizačního mítinku ve zdejší restauraci. Zde jsme se dověděli bezpečnostní pravidla, číslo, na které volat, když bude zle a seznam úkolů s bodovým ohodnocení, které bychom se měli snažit při výsadku splnit.
Musím říct, že úkoly byly skvěle vybrány a zároveň člověka pobízely k činnostem, které by normálně nedělal. Jsou to úkoly, které vás dostanou do bezprostředního kontaktu s kulturou dané země. Například "sehnat domácí lihovinu od zdejších" je krásný úkol.
Po ujasnění si organizačních náležitostí a rozdělení se do týmů jsme se za tmy přesunuli k autu, kde jsme si zakryli čepicemi oči a byli rozvezeni do nám neznámých vesnic v okolí. Právě nyní začíná ten opravdový výsadek. Nerad bych nyní zdlouhavě popisoval své pocity a všemožné nečekanosti, zvraty a dramata, které nastaly v průběhu výsadku, jelikož je dobré, když si tím každý projdete a poznáte se v nekomfortních situacích sami. Dovolil bych si snad jen malé shrnutí.
Máte přibližně 24 hodin na to dostat se na určené místo, s tím že začínáte v neznámém prostředí s rozpočtem něco málo přes 60 Kč na dva dny. Použití internetu je nuda, a tak máte mapu pouze v papírové podobě (pokud si ji seženete), přenocování ukecáváte za pivo, stopujete koňské povozy, opíjíte se s místními a i když jim nerozumíte, je to náramná zábava. Cestujete krásnou přírodou, poznáváte nové lidi a uvědomujete si, jak málo stačí k tomu, abyste přežili. Mně a mému parťákovi Mikovi stačilo pět krajíců chleba, čtyři syrové koňské klobásy a 4 litry Braníku (+ voda ze studánek + tzuika (domovina)). Odměnou za to vše, co ze sebe vydáte a prokážete v terénu, je uvědomění si, že možné je opravdu cokoli bez ohledu na finance. Máte pocit, že nyní můžete objet svět bez jediné koruny. Samozřejmě taky poznáte danou zemi a zůstanou vám vzpomínky na celý život a třeba si někdy vzpomenete na to, jak jste v Rumunsku rozdělávali oheň u cesty, abyste se ohřáli.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Pomáhá formovat to, kde se Club nyní nachází, a věnuje mu veškeré své úsilí. Přemýšlím, jak bych vám Martina představil. Mohl bych vám dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manásulu, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna. Namísto toho vám řeknu jenom tohle: Vydejte se s Martinem na expedici a sami poznejte, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".

Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

Facebook martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Sabča Jelínková

Sabča je naše kulturní múza. Jednou z jejich největších lásek je tvoření hudebních a kulturních eventů a propojování lidí. Můžeš se s ní potkat na jejím fesťáčku Zubštejn času nebo na Výsadku, kam jezdí se svým milým a vyvádí lidi z jejich komfortní zóny. 

jelinsa@gmail.com 607049028 Reference

Náročnost je 2 z 5

Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch je ten nejdůležitější požadavek na účastníky, výprava klade i nároky na fyzickou kondici. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na kopec, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš.

Bezpečnost

Jelikož se často v rámci výsadku dostaneš do situací, na které nejsi zvyklý, může se stát, že si nebudeš vědět rady. Proto se výsadku obvykle účastníš ve dvojici, abyste se s parťákem mohli vzájemně podporovat a podat si pomocnou ruku, když bude třeba! Ale to neznamená, že se nemůžeš přihlásit sám. Dvojičky vytvoříme před vysazením.

Každý účastník výsadku s sebou musí mít nabitý mobil s mezinárodním roamingem. Výsadek je možné kdykoliv ukončit a spojit se s organizátory, tím však pro tebe sranda končí a jsi diskvalifikovaný.

Upozornění

Na základě minulých zkušeností rovnou informujeme:
1) Ano, budete se pohybovat sami v noci
2) Ano, musíte si poradit sami
3) Ano, budete muset stopovat
4) Ano, potkáte všechny různé druhy lidí (i ty divné :-D)
5) Ano, jsou zde jistá rizika

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme Borůvku nebo Fridtjofa, viz sekce "Team" na našem webu + osobák na vyzvedávání ztracených týmů :-) Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Stravování

Jídla budeme ochutnávat u místních nebo v restauracích. Na cestu se ti bude hodit svačina, ale není třeba s sebou tahat velké zásoby. Po cestě je možné se zastavit a nakoupit v místních obchodech. Stravu si řeší každý sám = pokud máš nějaké speciální potřeby, připrav se podle toho.

Ubytování

Všechny noci strávíme v přírodě, takže stany a spacáky s sebou.

Výbava

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 1 měsíc před výpravou. Budeme spát venku, tudíž stany, karimatky a zubní kartáčky s sebou.

Mimořádný členský příspěvek, termíny, cíle

4 990 Kč Mimořádný členský příspěvek
27. 9. - 1. 10. 2017Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 8
Mimořádný členský příspěvek zahrnuje
  • Pronájem dvou automobilů, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
  • Organizaci a přípravu programu Výsadku, know-how o destinaci, přípravu materiálů pro Výsadek a vše s tím spojené
  • Zajištění organizátorů, včetně příspěvků na kurzy
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak v elektronické formě
  • Práci kolegů z klubu
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
  • Součástí Mimořádného členského příspěvku je také příspěvek na chod spolku Expedition Club International z.s.
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Jakékoliv případné vstupy


Co cestou uvidíš:

1. den: Odjezd z ČR.

2. den: Jeden den je určen na společné poznání země, do které pojedeme. Večer začíná výsadek. 

3. den: Výsadek - plnění úkolů, přesun a sami na bojišti.

4. den: Výsadek - plnění úkolů, přesun a sami na bojišti. Večer sraz na místě určení. Spaní ve stanech. 

5. den: Ráno věnujeme prozkoumání okolí, jelikož Výsadek vždy končí v zajímavém cíli. Zajdeme si na teplý oběd a vyhodnotíme Výsadek. Odpoledne odjedeme zpět do ČR. Příjezd v nočních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.