Írán a Persie

Termín24. 02. - 11. 03. 2018
Odjezdodlet z Prahy 24.2. 2018
DestinacePersie
Účastníků7-9
Cena21 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Írán, země, o níž slýcháváme v médiích poslední dobou v souvislosti s ropou, sankcemi a problémy na Blízkém východě. Jaký je ale Írán doopravdy? Co se skrývá za břehy Kaspického moře a vrcholky pohoří Zagros? Objevme romantiku Orientu, poznejme historii perských šáhů, zeptejme se, proč je Amerika Velký satan, nechme se pozvat na čaj a vodní dýmku, ochutnejme kale páče - tradiční íránskou snídani. Írán je země kontrastů, mnoha národností, jazyků a náboženství a jeho role na mezinárodní scéně každým dnem roste.

Právě teď je ta nejlepší doba, kdy můžeme vidět na vlastní oči velké změny, kterými si tato bez nadsázky pro turistu nejbezpečnější blízkovýchodní země prochází. Írán, který nemá v médiích vždy zrovna nejlepší reklamu, ukáže cestovateli pohostinnou, usměvavou a příjemnou tvář.  

Taková malá ochutnávka z minulé výpravy!

Náročnost je 2 z 5

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejnáročnější budou noční přejezdy mezi městy, moc se nevyspíme a bude to intenzivní, hodně intenzivní. Po celou dobu si budeme s sebou nosit cca 15kg batoh. Ten však budeme při prohlídkách měst uschovávat, aby nás zbytečně netížil při prozkoumávání tajemných zákoutí. Zároveň zdoláme tříapůtisícovou horu Alvand.

Cíl naší cesty

Cílem výpravy je poznat západ a severozápad Íránu. Mnoho lidí zná Írán pro jeho pouště, velkolepé íránské památky jako Persepolis, náměstí Naqše Džahán v Esfahánu (Náměstí Imáma Chomejního) nebo most Si-o se. Tato výprava ukáže, že i v této krásné zemi jsou vysoké hory, temné a husté lesy, divoké řeky a hlavně mnoho rozličných kultur a národů. Navštívíme jedno z nejbohatších měst Tabríz, kde jsme jako Československo postavili největší a nejslavnější strojírenskou továrnu v tehdejším Íránu, podíváme se do arménských kostelů na severozápadě země, projedeme kurdské horské vesničky, ve městě Sanandadž se podíváme, jak se ručně vyrábějí nejkvalitnější hrací desky na backgamon, vylezeme si na horu Alvand, abychom se rozhlédli po někdejším slavném centru perské říše a jednom z nejstarších měst na světě Hamadánu. 

Bezpečnost

Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán nejbezpečnější zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a stejně tak je vnitřně stabilní. Směřuje k větší svobodě a otevřenosti světu. Kulturních faux pas se nemusíme bát jednak díky zkušenostem průvodce a jednak díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování ani se nemusíme bát místní vody. Co se týče drobné kriminality tak, stejně jako jinde na světě, musíme být obezřetní a hlídat si své zavazadlo především v davu ve větších městech. Objektivně je míra nehodovosti na silnicích vyšší než v ČR.

Průvodce

Silvestr Tkáč

Silvestr je profesionální tlumočník do perštiny, průvodce a pracovník humanitárních a rozvojových organizací. V Íránu rok a půl studoval perštinu na institutu Dehkhoda v Teheránu a považuje tento kout světa za svůj druhý domov. Silvestr rovněž strávil několik měsíců v Gambii jako koordinátor organizace Kola Pro Afriku, létal do Guineje jako koordinátor projektu adopce dětí na dálku a účastní se několika projektů v Iráku i Íránu. Mezi nimiž například pomoc zemětřesením postiženým oblastem na západě Íránu. Mimo to se ve volných chvílích v Gambii prohání na větrem a sluncem poháněné tříkolce. Když je zrovna v ČR, přednáší o svých projektech a cestách.


silvestr@tkac.eu Reference

Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Teheránu. V Íránu využijeme autobusy, taxíky a korby terénních aut.

Ubytování

Asi polovinu nocí strávíme ve stanu/pod pohádkovým perským nebem, zbytek v hostelech, pronajatých pokojích a jednou v pobřežní vilce. Neslibujeme žádný luxus, ale o to větší dobrodružství.

Stravování

Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že v Íránu se většina jídel zakládá na masu, vegetariáni to budou mít těžší, ale vždy se něco najde. V samotném Teheránu je mnoho luxusních vegetariánských a veganských restaurací a kaváren.

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Buď však připraven na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin. V průběhu výpravy bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. 

Výbava

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Nebudeš ale potřebovat nic speciálního. Stany vezmeme do dvojic nebo trojic.

Víza a doklady

Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze nebo o ně požádat přímo na letišti (IKA) v Teheránu. Výprava je koncipována na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budete chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. Silvestr po skončení odletí se skupinou zpátky do ČR. Pokud by se ještě někdo hlásil dodatečně, není problém vízum sehnat. Avšak i pro vízum na letišti je nutné tzv. referenční číslo (hlavně pokud cestujeme ve skupině). Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abyste byli držiteli cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit problém, pokud jste v minulosti Izrael navštívili.  

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

21 990 KčCena
24. 2. -11. 3. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5, max. 8
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění zkušeného průvodce se znalostí perštiny včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové a faktografické podklady jak v tištěné, tak elektronické formě - GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku do Íránu
 • Referenční číslo a vízum
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v Brně/Praze, přesun na letiště a odlet směr Teherán. Na letišti si dáme poslední pivo na příštích 15 dní.

2. den:  Ráno přiletíme do nikdy neusínající desetimiliónové metropole (s okrajovými oblastmi až 15 milionů), nad níž se tyčí čtyřtisícové, v říjnu možná už zasněžené vrcholy. Navštívíme vyzdobené paláce bývalých perských králů i skromný domek, ze kterého řídil zemi po islámské revoluci Imám Chomejní. Podíváme se do slavného luxusního Tadžríšského bazaru a pokud bude hezké počasí, vyjedeme si lanovkou na horu Točal. Večer se přesuneme do města Hamadán.

3. den: Podíváme se do hrobky básníka Baba Tahira a slavného lékaře Aviceny, zaplujeme do hloubky jeskyně Ali Sadr, přes úpatí hory Gandžnáme vystoupáme na vrchol hory Alvand, kde přespíme na horské chatě. 

4. den: Ráno sejdeme do města a budeme pokračovat na západ do Kermanšáhu. Zastavíme se v Bisotúnu (UNESCO), kde budeme obdivovat starověké nápisy vytesané do skály. 

5. den: Necháme se pohostit v malebné kurdské horské vesničce Palangán a přes město Paveh u iráckých hranic projedeme horským průsmykem Howraman-e Tacht. 

6. den: Budeme pokračovat horským průsmykem do Marivanu.

7. den: Celý den strávíme v centru íránského Kurdistánu - Sanandadž je známý především pro svou ruční výrobu hracích desek na backgamon, podíváme se pod ruky řemeslníkům a večer si zahrajeme v místní čajovně. 

8. den: Přes Tacht-e Sulejmán - neboli Sulejmánův trůn (UNESCO), který byl centrem zoroastrismu, majoritního náboženství v Persii před příchodem islámu, dojedeme do Zandžánu, kde vkročíme do majestátní kopule hrobky v Soltánii (UNESCO).

9. den: Vystoupáme až k slavné pevnosti Qaleh Rúdchán a pokocháme se vesničkou Masuleh. To vše v okolí hlubokých lesů, v doprovodu vydatných dešťů a zelenajících se luk. 

10. den: Odpočinkový den strávíme na pobřeží Kaspického moře, poznáme, jak se baví mladí Íránci a večer si připravíme čerstvou rybu na ohni. 

11. den: Celodenní pěší výlet po okolí malebné vesničky Chalchál, pohodový trek.

12. den: Tabríz - ekonomické centrum Íránu a kulturní středisko íránského Ázerbajdžánu. Budeme se kochat nádherou Modré mešity z 15. století, projdeme se po bazaru (UNESCO) a možná nám šikovný obchodník prodá i ručně tkaný kvalitní koberec. Až na vysoké hodinové věži odbije dvanáctá, poobědváme výborný kebab, který mají jen v Tabrízu. Den završíme romantickou procházkou parkem El-Goli.

13. den: Navštívíme unikátní jeskynní domy v okolí městečka Kandován a dojedeme k neustále vysychajícímu jezeru Urumíje.

14. den: Podíváme se do arménského kostela svatého Tadeáše (UNESCO) téměř u tureckých hranic. Večer zpět do Tabrízu a nočním VIP autobusem se vrátíme do Teheránu.

15. den: Tam, kde jsme začali, tam to i skončí: Teherán, poslední riály utratíme za suvenýry, projdeme si velký teheránský bazar, budeme obdivovat vyšperkovaný Golestánský palác (UNESCO), zajdeme do pokladnice národní banky, kde se budeme kochat dary, které světoví panovníci věnovali íránským králům, a rozloučíme se s Íránem pohledem z televizní věže Milád.

16. den: Odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.