Černobyl a Ukrajina

Termín16 - 22. 10. 2017
OdjezdOdjezd z Brna 16. 10. ve 22:00
DestinaceUkrajina,Černobyl
Účastníků8
Cena7 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Není krásnějšího období k navštívení Černobylu než uprostřed babího léta. Zbytky toho, co zůstalo z elektrárny a hlavně vesnic a měst okolo, bude zabaleno do palety podzimní barev porostu, který zde za 31 let vyrostl. Na sklonku podzimu se areál pomalu chystá upadnout do zimního spánku. Nespí ale už těch 31 let? Do areálu vjíždíme vlastním autem, takže jsme v pohybu svobodní :-) Zastavíme kde chceme, na jak dlouho chceme, k tomu nám dopomůže náš super místní průvodce ;-)

Je to místo, které ti dá mnohem víc než jen pohled na opuštěná města a elektrárnu, je to místo, kde si uvědomíš, jak je pomíjivé všechno to, co po sobě lidé zanechávají a co budují. Ucítíš, jak silná je příroda, která tahle místa pohlcuje a mění, a právě tady - v Černobylu - ti dojde skutečný rozměr téhle katastrofy se všemi jejími důsledky. To je důvod, proč sem jezdím a slibuju ti, že i ty budeš odjíždět se silnými pocity. 

Krom Černobylu ti ukážu taky Kyjev, na který si vyhradíme celý den. Určitě se zastavíme i v Muzeu kosmonautiky v Žytomyru a strávíme divokou noc ve Lvově, kde prolezeme ty nejlepší hospody. A abychom si jen nevozili zadky v autě, zajedeme do Koločavy a jeden den si uděláme trek po Poloninách s výstupem na jednu z místních hor. Po tomhle výletě budeš vědět, jak chutná Ukrajina!

Malá ochutnávka

Náročnost je 1+ z 5 

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané, v tomto případě vlastně skoro žádné.

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je primárně prozkoumat vybuchlou černobylskou jadernou elektrárnu. Zároveň se podívat k radaru Duga. Prozkoumat jak hlavní město Ukrajiny Kyjev, tak malebnou Zakarpatskou Ukrajinu, která ještě před 100 lety patřila k naší zemi.

Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená horami.

Průvodce

Jan Haráč - Kudrna

S Honzou jsem měl to štěstí potkat se již před deseti lety. Dlouhá léta jsme spolu intenzivně cestovali do všech koutů světa. Od nejvyšší hory Afghánistánu, Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži, Ruska až po našemu srdci blízké Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, kterému věřím nade vše, a proto jsem byl nadšený, když mi řekl, že se rád přidá do našich řad. Vítám ho v týmu a těším se, že nás (a koneckonců i vás) obohatí o své zkušenosti! V létě 2017 jsme společně podnikli expedici do Pákistánu, při které jsme se pokusili o prvovýstup na Sugulu peak ZDE.

Facebook janharac@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Nocleh je zařízen v Kyjevě v centru v bytě naší známé Liliany. V Koločavě si zařídíme ubytování u místních lidí nebo v Četnické stanici a ve Lvově přespíme v hostelu.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, tak by sis neměl tenhle zážitek nechat ujít! Šašlik, pelmeně, boršč, gombovce a další super jídla budeme ochutnávat u místních nebo v restauracích a kolibách po naší cestě - takže s sebou nemusíš tahat zásoby. Nakoupit se zastavíme na Ukrajině v místních obchodech = nemusíš s sebou nic vozit. Stravu si řeší každý sám = pokud máš nějaké speciální potřeby, připrav se podle svých potřeb.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 1 měsíc před výpravou. Ale nebudeme ani jednou spát venku, tudíž stany a karimatky tentokrát necháme doma.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. Pro vstup do Černobylu je třeba sken pasů všech účastníků. Vstup do Černobylu není v ceně a stojí cca 90 USD. Abychom ti mohli zařídit vstup do Černobylu, budeme potřebovat, abys nám do přihlášky zadal číslo pasu - musí sedět s číslem pasu, se kterým pak budeš cestovat.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

 7 490 KčMimořádný členský příspěvek
16. - 22. 10. 2017Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Mimořádný členský příspěvek zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Součástí Mimořádného členského příspěvku je také příspěvek na chod spolku Expedition Club International z.s.
 • Pojištění proti úpadku
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 
 • Vstup do Černobylu - 90 USD

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR - Slovensko - Vyšné Německé - Ukrajina - Užhorod.

2. den: Procházka Užhorodem - zařídíme výběr/výměnu peněz, zajdeme si na snídani, nakoupíme zásoby a projdeme centrum. Přejezd do Seredně - tam si dáme do trumpety a pojedeme do Koločavy. Tady nás bude na Četnické stanici čekat Valerij, který nám uvaří něco dobrého, a pak se projdeme Koločavou - zajdeme k hrobu Nikoly Šuhaje a taky do kostela svatého Ducha. Nocleh.

3. den: Výstup na Strimbu, Nehrovec nebo poloninu Krásná. Odpoledne pak sedneme do auta a přejedeme do Lvova, kde zajdeme do některé ze super hospod. Nocleh.

4. den: Ráno prohlídneme centrum - katedrálu, náměstí, vylezeme radniční věž a pak pojedeme do Kyjeva. Cestou se zastavíme v Žytomyru v muzeu kosmonautiky a večer přijedeme do Kyjeva na byt.

5. den: Celodenní prohlídka Černobylu. Pripjať, Černobyl, reaktor, radar Duga atd. V prosinci 2016 byl reaktor zakryt novým sarkofágem, takže máš možnost vidět čtvrtý blok v nové podobě. Do areálu vjíždíme vlastním autem! Zastavíme kde chceme, na jak dlouho chceme. Jsme v areálu svobodní! Nocleh v Kyjevě.

6. den: Celý den věnujeme Kyjevu. Podíváme se do Kyjevsko-pečerské Lavry, Muzea Velké vlastenecké války, do centra - projdeme Majdan, zajedeme do Janukovyšovy vily a poslední noc opět spánek v Kyjevě.

7. den: Jak už to bývá, poslední den je věnován cestě domů. Podle toho, jak nám klapne přejezd hranic, se zastavíme v Krakově. Příjezd domů přes Polsko/Ostravu v nočních hodinách - cca v 1-2 ráno v Brně.