Mongolsko - přechod zamrzlého jezera Khovsgol

Termín16. 02. - 07. 03. 2018
Odjezdodlet z Prahy či Vídně v půlce února
DestinaceMongolsko
Účastníků6
Cena0,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Akce je organizována v rámci expedic Expedition Clubu - více o expedicích ZDE.

Úvod

Jsem hrdý, že tě můžu přivítat u historicky první expedice našeho klubu, která tě zavede hluboko do vnitrozemí euroasijského kontinentu, daleko od civilizace a hluboko pod bod mrazu. Cílem naší první expedice bude přechod největšího jezera v Mongolsku - Khovsgol Lake. Společně přejdeme jezero ze severu na jih, 150 km dlouhou trasou. Po celou dobu expedice si všechny věci potáhneme sami na saních a budeme se prát s mrazy, které touto dobou mohou klesnout i pod -30 stupňů Celsia. Samotný přechod bude trvat cca týden. Aby toho nebylo málo, pokusíme se ještě přes samotným přechodem vystoupit na nejvyšší horu pohoří Sajany - Munku Sardyk (3491 m). Toto pohoří stoupá hned od pobřeží a na severním konci jezera vytváří nezapomenutelný horizont, který budeme mít po první dny přechodu v zádech. Výstup na tuto horu v zimě a k tomu z mongolské strany bude sám o sobě zajímavým počinem. Abychom nezůstali pouze u bičování mrazem, tak první týden v březnu se v okolí jezera koná tradiční Khovsgol Ice Festival, který nám zajistí zajímavé zpestření po týdnu v mrazáku a určitě nám dohodí nějaké místňáky k hlubokým filosofickým rozhovorům nad sklenkou vodky :-D

Hádám, že teď spoustě z vás v hlavě vyvstala otázka "Proč bych měl/a chtít jet do Mongolska a jít týden v třeskutých mrazech přes zamrzlé jezero, kde nic není?" Na první pohled se to může zdát jako hloupý nápad, ale já si myslím opak. Týden budeme existovat pouze v souznění s přírodou a našimi myšlenkami. Beze shonu budeme vnímat okolní krajinu a vymažeme si na tu dobu z hlavy všechen mentální šum.  

Polár a zimní přechody mě vždycky zajímaly. Potom, co jsme společně s Kudrnou vylezli na afghánský Noshaq, lákalo mě přejít zamrzlý Bajkal. Nakonec tento projekt realizoval Kudrna sám v roce 2015: ZDE (mimochodem taky náš průvodce :-) ). Já jsem se ten rok soustředil na výstup na Manáslu. A nyní po dvou letech mně opět začala v hlavě hlodat myšlenka něco podobného zkusit. Musím přiznat, že toho červíka v hlavě dokonal článek jedné nejmenované, lehce dohledatelné expedice, která toto jezero asi jako první ze všech minulý rok přešla. Pokud si kluci budou číst tento text, děkuji jim za inspiraci :-) Mám za to, že tato expedice bude krásný počin a pro tebe ideální start do světa polárních expedic. Bude tam zima, budeme tam sami, bude to dlouhé, ale v důsledku ne zas tak nemožné :-) Ideální odrazový můstek - co kdyby se ti přeci jen zachtělo jít v budoucnu něco delšího? :-) 

Ochutnávka z vedlejšího Bajkalu + hora Munku Sardyk!

Autorem je Kudrna a Dano Kolek + shutterstock

Náročnost je 4+ z 5

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Expedice není ani tak náročná fyzicky jako psychicky. Bude třeba projevit velkou míru odhodlání, houževnatosti a odolnosti. Teploty mohou klesnout až k -35 stupňům. Budeme po celý týden spát venku na otevřené ploše, tudíž nás může zastihnout i velký vítr. Dalším možným aspektem, který může klást nároky na tvé schopnosti, je výstup na Munku Sardyk. Výstup není sám o sobě technicky náročný, ale budou se hodit mačky a možná i cepín.  Kdo nechce vrcholit, může počkat ve vesnici.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují kruté mrazy a možné vichřice. Jak bylo řečeno, teploty se mohou dostat i k -35 stupňům a v kombinaci s možným větrem to nevěstí nic dobrého :-) Proto je velmi důležitá dobrá materiální příprava. Led se určitě neproboří, bude mít až jeden metr tloušťky.

Cíl naší cesty

Cílem této expedice je vyzkoušet si ryze polární výpravu se vším všudy. V rámci této expedice ujdeme 150 km po zamrzlém jezeře Khovsgol a přitom si potáhneme všechno vybavení za sebou na saních. Dalším cílem expedice je vystoupit na nejvyšší vrchol pohoří Sajany - Munku Sardyk 3491 m, a to z mongolské strany a v zimě. A neopomenutelným cílem je také poznat, jak to v takových mrazech zvládají místní, proto pár dní strávíme v civilizaci a budeme se hřát v jurtě se stakanem vodky v ruce :-)

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Pomáhá formovat to, kde se klub nyní nachází, a věnuje mu veškeré své úsilí. Přemýšlím, jak bych vám Martina představil. Mohl bych vám dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Ladakhu, Mauritánii, Peru, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu, Gambii, Náhorním Karabachu, Indonésii, Maroku a pokračovat v tom do nekonečna. Namísto toho vám řeknu jenom tohle: Vydejte se s Martinem na expedici a sami poznejte, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".

Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

Facebook martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Doprava bude oříšek. Pokud se rusko-mongolské úřady po dlouhé době nerozmyslí, že otevřou Mondy - Khankh border crossing i pro cizince, budeme muset  letět do Ulánbátaru a přesunout se po zemi 800 km ke břehu jezera. Pokud bude přechod otevřen, poletíme do Irkutsku a tam přímou cestou přes hranice k začátku naší trasy. Nechť osud rozhodne. Obě dvě varianty jsou zajímavé: první možnost obsahuje 1000 km dlouhou cestu po mongolských stepích a návštěvu Ulánbátaru a nemusíme vyřizovat ruská víza. Druhá možnost je zase kratší a levnější.

Ubytování

Hlavně venku ve stanu. Jinak v jurtách, u místních a v hromadné dopravě.

Stravování

Jídlo na přechod si povezeme z ČR. Budeme potřebovat hlavně dehydratované jídlo, které v Mongolsku jen tak neseženeme. V civilizaci vyzkoušíme místní speciality, které ne každému chutnají, ale já osobně se na ně těším :-)

Výbava

Výbavu budeme společně konzultovat. Honza Kudrna od nás z klubu přešel před dvěma lety o 500 km delší Bajkal, který leží jen 200 km vzdušnou čarou severněji. Využijeme tedy jeho know-how. Co je jisté, že budou třeba tažné saně, které si vyrobíme. Neméně důležitou složkou výbavy je teplé péřové oblečení. Existuje možnost, že nám naše výprava z Nepálu přiveze péřové věci za pakatel. Já jsem v nich vylezl na 8k horu Manáslu :-)

Vstupní formality, víza, očkování

Pro občany České republiky je pro vstup na území Mongolska nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Dále platí vízová povinnost. Podmínky pro vystavení víz najdete zde. Cena je asi 2000 Kč. Pokud pojedeme přes Irkutsk, bude třeba připočítat i 2400 Kč za dvouvstupová ruská víza. Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě nic kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Mimořádný členský příspěvek

Na opravdové expedici jsme si všichni rovni. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny. Klub akci organizuje zadarmo a i zástupce klubu bude dotovaný z klubových peněz! :-) Zaplatíš si jenom svoje náklady a na společné náklady se složíme. A jelikož se realizace expedice neodvíjí od počtu účastníků, pokud budu mít k sobě aspoň dvě dobrodružné duše, tak se akce pojede!

Odhadované náklady

Liší se dle zvolené cesty. Pokud zůstane hraniční přechod zavřený, tak:
20 000 Kč - Letenka do Ulánbátaru
2 000 Kč - Vízum - Mongolsko
3 000 Kč - Cesta k jezeru Khovsgol + zpět
5 000 Kč - Ostatní náklady (permit, ubytko ad.)
5 000 Kč - Rezerva + dárky pro maminky

CELKEM: 35 000 Kč

Co cestou uvidíš

Odlet cca v půlce února. Chceme skončit náš přechod na začátku března, abychom stihli mongolský festival ledových soch.

1. den:
Odlet do Ulánbátaru.

2. den:
Přílet - Ulánbátar. Ubytování, prohlídka města, zajištění dopravy směr Murun a Khovsgol Lake. Pokud to stihneme, návštěva GANDAN KHIID – největšího buddhistického kláštera na území Mongolska, a Národního muzea mongolské historie.

3. den:
Doprava k jezeru přes Murun.

4. den:
Příprava expedice + transport na sever jezera.

5. - 7. den:
Výstup na Munku Sardyk 3491 m.

8. - 15. den: 
Přechod jezera Khovsgol - 150 km.

16. - 18. den:
Navštívíme Khovsgol Ice Festival, kde místní vysekávají do ledu sochy. Tyto dny nám zároveň slouží jako rezerva v případě špatného počasí.

19. den: 
Cesta do Ulánbátaru. Prohlídka města.

20. den:
Odlet a návrat domů.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.