Sibiř - od Bajkalu po Altaj

Termín13 - 29. 08. 2017
Odjezdodlet z Prahy či Vídně 13. 8. 2017
DestinaceRusko
Účastníků8
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co tě napadne, když se řekne Sibiř? Tajga, lesy, medvědi, Transsibiřská magistrála, Bajkal či zima? Zvu tě za svou rodinou, do mého rodného kraje :‐) Ráda bych ti ukázala naši kulturu, tradice i historii a ráda bych ti přiblížila skutečné Rusko.

Protože mám k místu osobní vztah, ukážu ti, jak se na Sibiři skutečně žije. Nicméně postupně... Výpravu začneme návštěvou Bajkalu, nejhlubšího jezera na světě. Navštívíme tu šamanský mys a projdeme Krugobajkalskou železnici až k Listvance - městečku s ruskou architekturou. Odsud pojedeme 30 hodin legendární Transsibiřskou magistrálou až k mé rodině, potkáme se s mou mamkou, taťkou a jejich přáteli, užijeme si baňu, paragliding, jízdu na čtyřkolkách a vyzkoušíme ruskou vodku :-) Takže poznáš každodenní život místních lidí. Potom UAZem vyrazíme na Altaj, do kraje vysokých hor, krásných lesů a divokých řek. Pojedeme přes Hornou Šorii, kde si dáme kafíčko u mé babičky s výhledem na kopečky, a pojedeme dál Čujským trajektem k Šavlinským jezerům, odkud dojdeme až pod nejvyšší horu Sibiře - Běluchu (4507 m n. m.)!

Taková malá ochutnávka z minulé výpravy!

Za parádní fotky z minulé výpravy děkujeme Vojtu Lokšovi! 

Náročnost je 2 z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Nejnáročnější část výpravy je třídenní trek na Altaji pod Běluchu, ale i méně zdatný turista to zvládne.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem naší výpravy je seznámit se se sibiřskou přírodou a kulturou. Poznat, jak žijí místní a zažít s nimi spoustu srandy. Projet část Transsibiřské magistrály až ke mně domů. Dva dny strávit doma u mé rodiny. Navštívit Altaj a dojít pod nejvyšší horu Sibiře, Běluchu. No a cestou zpět, pokud zbude čas, si třeba projít Moskvu. Druhým a neméně důležitým cílem je dát dohromady skupinu lidí, kteří budou táhnout za jeden provaz, vzájemně si pomáhat a třeba se potom stanou i dobrými přáteli.

Průvodce

Sofya Arsentyeva

Co bych o Sofyi napsal? Dělal jsem si z ní srandu, že tady napíšu, že je srdíčko. Ono to ale není sranda, je to pravda! Sofye je do jisté míry takové srdce Expedition Clubu. Je jakési "social glue", které nám s jasnou vizí a cílem pomáhá držet v Klubu pořádek. Troufám si říci, že bez ní by tady nastal chaos a stres. Jsme moc rádi, že je mezi námi. No a nově ji vítám i v týmu průvodců, jelikož jede v létě na výpravu na Sibiř - důvod je jednoduchý - jede domů, a proto je tou nejlepší průvodkyní po ruské Sibiři.

Facebook arsentyevasofya@gmail.com 604108538 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Sofy už bude tou dobou v Rusku, takže si vás vyzvedne hned po příletu na letišti. Část trasy budeme absolvovat Transsibiřskou magistrálou, 30 hod. až do Kemerova. Po návštěvě rodiny si půjčíme auto a pojedeme skoro 1000 km na Altaj. Část výpravy budeme šlapat i po svých :-)

Ubytování

Většinu výpravy (7x) budeme stanovat ve volné přírodě nebo v kempech. 2x budeme spát u mě doma, 2x ve vlaku a 1x přespíme u místních. 2x přenocujeme v hotelu a 2 noci zbývají na noční přejezd autem.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování ze strany průvodce. Na Sibiři to není nikterak drahé, a proto se v civilizaci budeme stravovat hlavně v restauracích a místních obchodech. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích, které si vezmeme z domu. Na místě není problém dokoupit plynové bomby. Doporučuji si suroviny koupit na místě a tím zároveň poznat i místní speciality a sibiřskou kuchyni. U Sofy doma budeme mít určitě nějaké společné jídlo, grilování, šašliky atp. :‐) 

Výbava

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci do přírody (stan, spacák atd.).

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Sofy ti aktivně pomůže při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Platnost pasu musí být ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Mimořádný členský příspěvek, termíny, cíle

19 990 Kč

Mimořádný členský příspěvek

13. – 29. 8. 2017

 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6, max. 8

Mimořádný členský příspěvek zahrnuje

 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytko
 • Permit do pohraničí
 • Jízdu na čtyřkolkách
 • Ruskou Baňu
 • Jeden let paraglidem
 • Hostinu u Sofy doma - šašliky atd.
 • Transsibiřskou magistrálu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Součástí mimořádného členského příspěvku je také příspěvek na chod spolku Expedition Club International z.s.

Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje

 • Zpáteční letenku (cca 15 000,- Kč)
 • vízum (2 000,- Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy - cca 500 Kč

Jak se přihlásit

Pokud se ti líbí myšlenka a máš chuť strávit s námi jedinečné dny na Sibiři, můžeš vyplnit přihlášku, a to závazně i nezávazně. 

Při závazné přihlášce ti budeme držet jedno z volných míst a budeme po tobě požadovat zálohu. Při nezávazné ti pomůžeme rozhodnout se, zdali je expedice pro tebe vhodná.

INFORMACE Pokud ti chybí nějaké konkrétní informace, můžeš si o ně ŘÍCT.

Co cestou uvidíš

1. den: 13. srpna - odlet.

2. den: Přílet do Novosibirsku, velký nákup, procházka městem, dlouhá cesta do Čibitu, nocleh ve stanech. 

3. den: Začátek treku k Šavlinským jezerům přes řeku Oroj. 

4. den: Putování pěšky Altajem. 

5. den: Šavlinská jezera. A kochání se místními horami a přírodou. 

6. den: Putování pěšky Altajem. Snad nepotkáme žádného medvěda... (a nebo jo?) 

7. den: Cesta do Taštagolu, procházka, oběd u babičky, prohlídka ruského pravoslavného kostela a cesta do Kemerova.

8. den: Návštěva u rodičů na jejich chatě ve Staročervovu - proletíte se na paraglidu, zajezdíme si na čtyřkolkách a večer si dáme šašliky a popijeme vodku.

9. den: Kemerovo, dáme si ruskou baňu, zrelaxujeme se a připravíme se na dlouhou cestu na Bajkal.

10. den: 30hodinová jízda Transsibiřskou magistrálou.

11. den: Příjezd do Irkutsku, procházka městem, cesta do Sludanky, nocleh ve stanech.

12. den: Procházka Sludankou, mys Bajkalu, ochutnáme omule a přichystáme se na KBŽD, zahájení treku.

13. den: Pochod pěšky po krugobajkalské železnici.

14. den: Ještě kus kolem krugobajkalské železnici a pak vlakem až do Listvanky.

15. den: Procházka Listvankou, návštěva ruského architektonického města - muzea.

16. den: Koupačka, chill, nakupování dárečků, alkoholu a možnost ještě jednou zajít do bani. Cesta do Irkutsku na letiště.

17. den: 29. srpna - přílet domů. Možnost udělat si stopover v Moskvě a podívat se na Rudé náměstí a na Kreml.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.