Belize, Guatemala - mayská stezka

Termín03 - 23. 10. 2017
Odjezdodlet z Prahy 3. 10. 2017
DestinaceBelize,Guatemala
Účastníků8
Cena24 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Vydáš se po stopách mayských kmenů k jejich nejrozsáhlejšímu pravěkému sídlu Tikal ukrytého hluboko v džungli. Staneš se svědkem šamanských rituálů a obřadů. Budeš se potápět na Belizském bariérovém útesu v těsném kontaktu se žraloky a rejnoky. Pokusíš se zdolat nejvyšší sopku Střední Ameriky Tajamulco a ještě několik dalších. Při troše štěstí zahlédneš dechberoucí představení v podobě ohnivých erupcí některých z nich. Po namáhavém výkonu rozehřeješ zmrzlé tělo v termálních vodách ohřívaných sopečnou lávou.

Tranqilo a hippies atmosféru si budeš moct vychutnat v legendárním městečku San Pedro ležícím na břehu jednoho z nejkrásnějších jezer světa Atitlán. V Semuc Champey budeš obdivovat jedno z největších lákadel guatemalské přírody, 300 m dlouhý vápencový most, skládající se z kaskádovitých jezírek se smaragdovou vodou.

Milovníky architektonických skvostů jistě potěší návštěva bývalého hlavního města Guatemaly, koloniální Antiguy. Domů však neodjedeš s prázdnou a na nejvyhlášenějším trhu v Chichi budeš mít možnost doplnit svůj poloprázdný batoh pestrobarevnými ručně vyráběnými suvenýry.

Malá ochutnávka

Náročnost je 3 z 5

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem bude alespoň na okamžik splynout s rozmanitou přírodou Střední Ameriky. Poznat duchovno a pestrou kulturu mayské civilizace. Ponořit se do hlubin oceánu a trochu se pomazlit se žraloky. Po vodních radovánkách máknout a vyškrábat se na některého ze sopečných obrů a spatřit ohnivé výbuchy a ohňostroje. Samozřejmě ochutnat i něco z místních dobrot - být plný dojmů je jedna věc, ale jíst se musí :-)

Neméně důležitým cílem naší výpravy je dát dohromady skvělou partu lidí, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům.

Průvodce

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Belize City a odtud už využijeme místní rozmanitou dopravu (autobusy, dodávky, lodě, taxi). Zpáteční odlet bude z Guatemala City. Opravdovým zážitkem bude jízda místním "chicken busem".

Ubytování

Ve městech, vesničkách, hostelech, v divočině pak ve vlastních stanech nebo pod širákem.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám za sebe. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Guatemala je opravdovým kulinářským rájem, kdy základními ingrediencemi je kukuřice, fazole a chilli. Zvláště čerstvé ovoce a džusy v těchto teplých státech stojí opravdu za to! Není banán jako banán :-) Guatemala je též vyhlášena vynikající kávou.

Vybavení

Detailní seznam výbavy budeposlán cca 2 měsíce před expedicí. Vybavení by mělo odpovídat podmínkám našeho podzimu, takže nepotřebuješ nic speciálního.

Vstupní a výstupní formality, vízum, doklady, očkování

Pro občany České republiky je pro vstup na území Belize a Guatemaly nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Neplatí zde žádná vízová povinnost. 

Opuštění Belize po zemi je zpoplatněno 18,75 USD. Cena poplatku při odletu z Guatemaly je 33 USD obvykle zahrnuta v ceně letenky.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

24 990 Kč

Mimořádný členský příspěvek

3. 10. – 23. 10. 2017

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5, max. 8

Mimořádný členský příspěvek zahrnuje

 • Veškerou dopravu na místě
 • Ferry na ostrov Caye Caulker
 • Loď přes jezero Attitlán
 • Výjezdní poplatek z Belize
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku

Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje

 • Zpáteční letenku – nyní akčně vypsány levné tarify pro tento termín přes USA i pod 15 000 Kč (v případě zájmu rádi pomůžeme s jeho nalezením), jinak cca 22 000 Kč
 • Poplatky při výstupu ze země - Guatemala 33 USD (většinou zahrnuto v ceně letenky), ESTA 14 USD (v případě levných letů přes USA)
 • Cestu na letiště ke společnému odletu
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Fakultativní aktivity

Jak se přihlásit

Pokud se ti líbí myšlenka amáš chuť strávit s námi jedinečné dny v Belize a Guatemale, můžeš vyplnit přihlášku, ato závazně i nezávazně. 

Při závazné přihlášce tibudeme držet jedno z volných míst a budeme po tobě požadovat zálohu. Přinezávazné ti pomůžeme rozhodnout se, zdali je expedice pro tebe vhodná.

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy.

2. den: Přílet do Belize City. Prohlídka přístavního města, kde žije téměř polovina obyvatelstva města. Přesun lodí na korálový ostrov Caye Caulker, který je součástí největšího korálového útesu na severní polokouli.

3. den: Dobrodružná plavba lodí a objevování Belizského bariérového útesu, který je téměř 300 km dlouhý. Tento domov stovek živočichů byl pro svou unikátnost přiřazen ke světovému dědictví. Zažiješ opravdu vzrušující chvíle při šnorchlování s rejnoky, kapustňáky nebo žraloky. Možnost využití spousty vodních atrakcí.

4. den: Prohlídka hlavního ceremoniálního centra Mayské říše Xunantunich, které bylo zničeno zemětřesením. V komplexu se dochovalo šest hlavních náměstí s více než 25 chrámy a paláci. Pyramida El Castilo byla až do objevení Canaa v Caracolu pokládána za nejvyšší stavbu v Belize. Kvečeru už se budeme chladit ve třetím největší guatemalském jezeře Petén Itzá.

5. den: Tikal - nejrozsáhlejší starověké ruiny mayského města, zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tikal byl založen v 6. století př. n. l. a byl střediskem největšího a nejdéle trvajícího mayského státu. Je zde na 3000 paláců, pyramid, hřišť, dokonce termální lázně a stavby stále ještě přibývají. Spousta staveb je ještě skryta pralesem. Pokusíme se zjistit, za jakých záhadných okolností a proč toto silné město lidé opustili.

7. – 8. den: Zažijeme super koupačku na vápencové laguně Semuc Champey. Jedná se o 300 m dlouhou řadu vodních kaskád, přírodních jezírek, lagun a malých vodopádů, která je jedním z hlavních lákadel Guatemaly. Prozkoumáme tamější jeskyně (se svíčkou v ruce) a na konci skočíme do přírodního tobogánu. Uvidíme netopýří eskadru vylétat přímo ze samého nitra země.

9. den: Návštěva ulic bývalého hlavního města Antigua, malá ochutnávka všeho z celé Guatemaly. Město je známo svou nádhernou koloniální architekturou a je obklopené sopečnými velikány, které se pokusíme zdolat.

10. – 11. den: Trek na vrcholky sopečných vulkánů Acatenango (3976 m) a Fuego (3763 m). Sopka Acatenango je třetí nejvyšší sopkou Guatemaly, de Fuego patří k nejaktivnějším vulkánům Guatemaly i celé Střední Ameriky. Přespíme na vrcholku Acatenanga, odkud budeme mít nádherné výhledy až k břehům Pacifiku a také na jedno z nejkrásnějších jezer světa Atitlán, které se stane naším příštím cílem putování.

12. den: Odpočinkový den v hippies vesničce San Pedro na břehu jezera Atitlán. Na tomto místě zcela zapomeneš na okolní svět. Jen velmi těžko se budeš loučit s průzračnými vodami, které obklopují vrcholky sopečných pohoří. Výlet lodí do městečka Santiago Atitlán s vyhlášenými trhy.

13. – 14. den: Celodenní túry v okolí San Pedra. Výstup na sopku San Pedro (3018 m). Prohlídneme si kávové a avokádové plantáže.Ochutnáme i něco z místních vyhlášených dobrot. Místní atmosféra kaváren a barů tě bude mít zcela ve své moci.

15. – 16. den: Výstup k modré laguně Chicabal uvnitř vulkánu v nadmořské výšce 2172 m. Jezero je významným posvátným místem, dějištěm mayských květinových obřadů. V době obřadů jsou květinové oltáře podél celého břehu jezera.

17. den: Čeká nás vrcholný jednodenní výstup na nejvyšší horu Střední Ameriky Tajamulco (4220 m).

18. den: Po namáhavém výkonu si budeme moci odpočinout a zregenerovat naše těla v termálních vodách Fuentes Georginas. Voda v malých bazéncích je tvořena prameny, které jsou ohřívány sopečnou lávou. 

19. den: Prohlídka města Chichicastenanga s vyhlášenými pestrobarevnými trhy s dlouholetou tradicí sahající do předšpanělské doby. V místních kostelech od rána probíhají šamanské rituály, zatímco se trhy zaplňují zeleninou, oblečením, rukodělnými výrobky. Ochutnáme tamales (kukuřičné těsto s nádivkou a kořením zabalené do banánového listu, vařené v páře). Dále navštívíme tisíce let staré svatyně Pascual Abaj, kde údajně probíhají jedny z posledních pravých mayských obřadů v Guatemale (uctívání boha země Huyup Tak´ah).

20. den: Prohlídka hlavního města Guatemala City. Na jeho území dříve leželo mayské město Kaminaljuyu.

21. den: Odlet z Guatemala City.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.