Albánie

Termín23. 06. - 01. 07. 2017
Odjezd23. 6. z Brna ve 20:00
DestinaceAlbánie
Účastníků8
Cena7 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Albánie, odříznutá země uprostřed Balkánského poloostrova. Směsice chudoby, orientu, dobrého jídla, volnosti, temperamentu, pohostinnosti a hlavně krásné přírody, která se nerovná ničemu, co jsi doteď viděl. Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury, statisíce vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že na tomto místě narazí pro svou různorodost na spousty turistů, opak je však pravdou. Albánie má za sebou těžkou zkoušku. V druhé polovině 20. století si prošla těžkým komunistickým režimem, který nastolil diktátor Enver Hodža, a stala se ze strany mnohých evropských států politicky a ekonomicky izolovanou zemí. A tato izolace ji přivedla mezi nejchudší země Evropy.

Albánie si však zachovala svou tvář a původní způsob života, na jaký jsou místní lidé zvyklí po desítky let. Proto nebude neobvyklé, že potkáme baču s ovcemi a jejich obrovskými pasteveckými psy, na vesnici budeme pít čerstvé mléko a jíst domácí sýr, svezeme se na převozu, potkáme místní bábušky a setkáme se s obrovskou pohostinností, která je v Evropě raritou. Pokud chceš zažít dnešní syrovou Albánii, užít si pár dnů v neprostupných, divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Albánie je totiž ve fázi přerodu a je nejvyšší čas vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… než pro každého budou.

Malá ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák a stan tedy s sebou.

Cíl

Cílem naší výpravy je vytvořit partu lidí, kteří budou společně poznávat tajuplné a temné stereotypy této země. Cílem je prozkoumat divokou albánskou krajinu, strávit několik dní v nádherných neprostupných horách, plavit se po jezeře, poznat, jaká je místní pohostinnost a hlavně - užít si to!

Chceme se stát partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se každý bude cítit dobře.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu netahej - v Albánii je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory.

Mimořádný členský příspěvek, termíny, cíle

7 990 Kč Mimořádný členský příspěvek
23. 6. - 1. 7. 2017Máme jedno poslední místečko
Členský příspěvek zahrnuje
  • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
  • Případné poplatky za kemp
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
  • Součástí Mimořádného členského příspěvku je také příspěvek na chod spolku Expedition Club International z.s.
Členský příspěvek nezahrnuje
  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub - prostě strávit příjemný čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Kosova. 

2. den: Zastavíme se na skok v Kosovu, podíváme se do kláštera v Pecsi, kláštera Visoki Decani a protáhneme to až do Prizrenu. Odtud pozdě večer přejedeme do vesničky Valbone, která už leží v pohoří Prokletije čili Albánských Alpách. Oblast si díky izolaci od okolí zachovala svůj tradiční ráz. Vesnice nám poslouží jako výchozí bod pro výstup do hor. Spaní v kempu.

3. den: Ráno vyjedeme po strašné cestě do vesničky Cerem, kde necháme auto. Zde začíná pětidenní trek do hor. Dojdeme pod nejvyšší horu Černé Hory - Zla Kolata, a tam přespíme. Cestou uvidíš ledovou jeskyni :-)

4. - 7. den: Tyto dny strávíme v Prokletých horách ve společnosti ovcí, bačů a krásných skal. Vyšplháme se na Maja e Koljats, Zlou Kolatu, Maja Rosit a vše zakončíme výstupem na nejvyšší horu Dinárských hor - Maja e Jezerce 2692 m n. m. Pokocháme se krásnou krajinou a dech beroucími výhledy. Díky řídké značenosti místních tras půjdeme často mimo stezky náročným terénem. Díky satelitnímu zařízení SPOT budeme ale vždy v bezpečí. Na závěr se vrátíme přes vesnici Vusanje zpět do Ceremu.

8. den: Jak už to bývá, spoustu času z posledního dne zabere návrat domů. Využijeme převoz z Fierze přes jezero Komani až do vesnice Komani. Osobně musím říct, že společně s cestou kolem Plivské přehrady to je pro mě jedna z nejkrásnějších částí téhle akce. Na oběd se stavíme ve Skodře a pak budeme pokračovat přes Černou Horu do Chorvatska až k Trogiru, kde si zajdeme na večeři a pivko a přespíme v kempu.

9. den: Ráno si dáme koupání a pohodu v moři, kopec zmrzliny a po dobrém obědě vyrazíme zpátky domů. Po cestě se podle času můžeme ještě zastavit na chvíli ve Vídni. Příjezd do Brna před půlnocí.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.