Silvestr na běžkách ve Femundsmarce - PLNO

Termín 27. 12. 2021 - 04. 01. 2022
Odjezd27. 12. v 7:00 z Brna
DestinaceNorsko
Číslo akce729
Účastníků8
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Koluje ti v žilách ta zvláštní touha, která člověka táhne na sever? Už jsi někdy cítil mrazení v zádech když se ti nad hlavou poprvé objeví polární záře? Femundsmarka je zapadlým koutem Norska, kde se všechny tyto sny můžou proměnit v realitu. Mohli bychom o tomto koutu země povídat dlouho ale lepší je to prožít! Vezmeme tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar, pod kterým strávíme noc s výhledem na zamrzlou masu ledu, oslavíme Silvestra v roubené chaloupce na farmě, která chová soby a taky si vyzkoušíš, jaké to je strávit jednu noc na mrazivých planinách Femundsmarky. Především se ale chystáme na běžky. Podél hranice se Švédskem tu místní obyvatelé protahují dlouhé kilometry běžkařských stop na kterých pronikneme na jednodenních výletech až do nitra Femundsmarky. Večer se pak vždy ohřejeme u krbu s dobrým jídlem na farmě Valdalen Gard. Uvidíš tu, jak Sámové chovají stáda sobů a jak vypadají jejich oslavy Nového roku.

Malá ochutnávka z minulého roku


Náročnost 2+

Většinu času strávíme na jednodenních běžkařských výletech. Jejich délku přizpůsobíme společné domluvě. Není taky problém, aby výkonnější podnikli delší výlety samostatně, protože se vždy budeme vracet do tepla, nebo k autu a trasy jsou krásně značené.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Matěj Štrunc

Divadelník, muzikant, multitalentovaný čávo, biatlonista

Matěj je neskutečně všestranný člověk a veselá kopa. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale  jestli si myslíš, že s ním žádné dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Jedná se o skvělého divadelního herce, který má svou vlastní kapelu a pokud zrovna neprůvodcuje po horách, můžete ho spatřit na biatlonovém oválu. Nenechte se zmást jeho mladistvým vzhledem. Ačkoliv tak trochu šálí pohledem, jedná se o zkušeného cestovatele, který často přemýšlí nad svou životní cestou a právě jeho hloubavá a sympatická povaha mu pomáhá komponovat líbivé písně. Miluje hory, sever, sníh a kolečkové lyže.

Facebook Web matej.strunc@gmail.com Reference

Vyrazit s Matějem do Norska je zážitek sám o sobě. Sníh a sever k němu totiž nerozlučně patří. Několik let strávil závodním biatlonem takže tě na běžkách protáhne kam budeš chtít. Skandinávie ho v životě tvarovala tak, že po několika výpravách na sever dokonce napsal svou knihu o svých zážitcích, nebo své vzpomínky vkládá do písniček jeho kapely Ateliér. Až s ním pojedeš autem, nech si povykládat o zážítcích, které si odnesl z mrazivých Špicberk, nebo jiných zajímavých míst. Můžeš taky mrknout na jeho výtvor z produkce Sport can be art :)

Přednostní přihlašování

Na Silvestrovské výpravy mají tradičně přednost naši aktivní členové. Je to forma našeho poděkování a také pro mnohé tradiční potkání se. Navíc tím vytváříme pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na Silvestra sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Aktivním členům držíme místo prvních 30 dní od vypsání akce. Akce byla vypsána 9.9.2021.

Doprava

Pojedeme autem. Je to kus cesty, ale my si ji v obou směrech rozdělíme nočním trajektem, kde si odpočineme a protáhneme nohy. 

Ubytovaní a stravování

Celkem 4 noci strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo, se kterými slavíme Silvestra. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na poslední noc tě Matěj vezme vyzkoušet opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. Pro tuto noc s sebou vezmeme veliký stan s ohřívačem a s trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou.

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na Silvestra můžeme domluvit společnou večeři s místními, kteří připravují tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek. 

Výbava a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 4 dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu Vám samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem :)

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

14 990 Kč 

Cena

27. 12. 2021 - 4. 1. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místo a na místě + trajekt
 • 4x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní, ohřívače a společenského stanu Hilleberg Altai XP
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den (27.12.): Potkáme se ráno v klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na sever. S více řidiči to do dalšího dopoledne zmákneme.

2. den (28.12.): Před polednem dojedeme do vesničky Morkret. Vytáhneme sáně a věci na dva dny a vyrazíme asi pět kilometrů vyzkoušet terén. Naším cílem bude Njupeskar - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledové monstrum. Noc strávíme v chatičkách na jeho úpatí. 

3. den (29.12.): Ošaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Vylezeme na  Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde v osadě Valdalen. Taky nás bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující 4 noci bydlet a podnikat z něj túry.

4. den (30.12.): Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40 km dlouhý.

5. den (31.12.): Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru a přejedeme přes hory zpátky k chalupě. Večer společně oslavíme Silvestra s místními obyvateli s výbornou večeří a jejich tradicemi.

6. den (1.1.): Oklepeme se po oslavách a vyrazíme zase ven. Možností, kam vyrazit na běžky je hned několik.

7. den (2.1.): Zabalíme si věci a vyrazíme si vyzkoušet, jak to vypadá na polárních výpravách. Rozdělíme si věci do batohů a zapřáhneme za sebe polárnické saně a vydáme se pod stolové hory Elgahogna a Store-Svuku tvořící srdce národního parku. Noc strávíme venku. 

8. den (3.1.): Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Po polední vyrazíme na zpáteční cestu k Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt do Německa

9. den (4.1.): Cesta domů. Ve večerních hodinách příjezd do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace