Kanchenjunga trek - Sikkim

Termín 21. 09. - 11. 10. 2020
OdjezdDle odletu Praha/ Brno
DestinaceIndie,Nepál
Účastníků10
Cena30 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Vezmeme tě na cestu po Západním Bengálsku, do autonomní oblasti Sikkim, kde se střetávají dva světy. Na jihu se rozprostírá obrovská, přelidněná, chaotická, zkrátka pravá Indie. Nad ní se naopak tyčí klidné, stabilní a hlavně vysoké hory - Himálaje! Tohle území je domovem Kanchenjungy (8586 m n. m.), třetí nejvyšší hory světa a nejvyšší hory Indie. V překladu znamená Kanchenjunga "pokladnice sněhu", protože její stěny zachytávají monzun a má ze všech osmitisícovek vůbec největší sněhové srážky! Tato oblast má velmi blízko Nepálu, kdysi byla dokonce jeho součástí. Mluví se zde nepálsky, jí se stejné jídlo a lidé jsou zde velmi podobně naladěni. Je to tedy tak trochu jiná Indie. Tato výprava bude neskutečně rozmanitá, takže budeš mít ještě dlouho na co vzpomínat!

Poznáš Kalkatu, několikamilionové indické město. Poté se pojedeme podívat do hor, do Národního parku Singalila. Chceš se přiblížit místním lidem? Nějaký čas u nich pobýt a naučit se trochu více o jejich kultuře? V malé vesnici Chotta Hatta budeme bydlet u místní rodiny. Navštívíme školu a popovídáme si s dětmi. Možná dojde i na fotbalový zápas. Zde se k nám připojí i naši skvělí kamarádi Abishek a Titimus, kteří nám pomáhají jako naši hostitelé i průvodci. A co kdybychom k tomu všemu ještě pomohli místní anglické škole? Při východu slunce z nedalekého nejvyššího vrcholu Západního Bengálska Sandakhpu (3636 m n. m.) uvidíme čtyři z pěti nejvyšších vrcholů světa - Everest, Kanchenjungu, Makalu a Lhotse. Pojedeš autobusem, jeepem a možná i na střeše nějakého dopravního prostředku. Podíváme se do města čaje Darjeelingu, kde si projdeme čajové plantáže. To by ale bylo trošku málo, nemyslíš? A proto vyrazíme na nádherný sedmidenní Goecha La trek a přiblížíme se ke třetí nejvyšší hoře světa Kanchenjungu. Můžeme jít na těžko nebo s karavanou koní či jaků, kteří nám ponesou vybavení a batohy. Tak co, přidáš se zažít tak trochu jinou Indii?

Pomoc místním lidem: V severní Indii podporujeme Titimuse a Abishka. Jedná se o zakladatele a ředitele malé soukromé anglické školy (Shalom English School), zasazené do krásné přírody národního parku Singalila. Angličtina je hlavním vyučovacím jazykem pro studenty vysokých škol v Indii. Pokud mladí lidé neumí obstojně anglicky, s velkou pravděpodobností se na vysokou školu nedostanou. A bez titulu z vysoké školy je pro ně téměř nemožné najít dobrou práci. Dost často jsou tak odkázáni na stejnou práci, kterou dělají jejich rodiče (zejména farmaření a manuální práce). Proto fandíme tomuto projektu a snažíme se ho podporovat spolu s členy našeho cestovatelského klubu. Kdykoliv sem jedeme, přivezeme, co je zrovna třeba. Část peněz (5 USD/osoba/den), které do Singalili dovezeme, používají pánové na platy učitelů a podporu studentů z chudších rodin. Za peníze z této výpravy chceme koupit dva noteboky a společně je odevzdáme škole!

Malá ochutnávka fotek

Z podobné výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost 3+

Tento trek je o něco těžší než Mardi Himal trek, který jdeme na jaře. Každý den nás čeká převýšení okolo 1000 výškových metrů s přibližnou dobou pochodu 5-9 hodin. Pokud půjdeme na těžko, bude nám k dispozici pouze místní průvodce a musíme být dobře připraveni. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Asi tři toky zpět jsem potkal Kubu. Kluka, který má zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem mus s jeho cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo. Teď má svůj malý cestovatelský portál. Bere ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chce místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S Kubou jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizuje své výpravy. Proto jsme se spolčili a pár výprav pořádáme společně :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference

Tuhle výpravu organizujeme ve spolupráci s Kubou z Travelnative. S Kubou jsme už v roce 2019 zažili Nepál a teď s ním chceme zažít Indii!  Kromě toho, že kluci z Travelnative výpravu organizují, je důležitý hlavně způsob, jakým své akce realizují. Dohodli jsme se, že nezlevníme z jejich zásad, a proto:
 • Co nejvíce zapojíme místní lidi. Např. nyní s námi budou po nějakou dobu Titimus a Abishek, díky kterým dokážeme snáze nahlédnout pod kulturní pokličku. Dále spaní u místních doma či v homestay/hotelu vlastněným místňáky, které známe.
 • Za služby platíme přímo koncovým lidem, kteří nám danou službu poskytují (to znamená, že peníze nejdou korporacím či zahraničním vlastníkům).
 • Část peněz půjde přímo místním lidem. Asi 10 % obratu akce vezmeme s sebou do Singalili, tyto peníze použijí Titimus a Abishek na platy učitelů a podporu studentů z chudších rodin. Za peníze utržené z této výpravy máme v plánu koupit dva notebooky a společně je odevzdat škole. Viz výše.
 • Více o tom, jak kluci pomáhají, se dočteš ZDE. Expedition Club je stále garantem akce a slibujeme, že to bude super. 

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně přímo do Kalkaty. Odtud se budeme dopravovat hromadnou dopravou, popř. jeepem. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně expedice.

Ubytování

Spát budeme ve stanu, rodinných i klasických guesthousech/malém hotýlku a v horských kempech. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen dřevěná prkna s hrubou dekou. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Stačí si vzít jen spacák zhruba do -10°C. Na většině míst nám místní lidé poskytnou hrubé teplé deky. Půjdeme-li trek na těžko, je třeba si vzít stan a kompletní vybavení.

Stravování

Když to půjde, budeme se na jídlo zastavovat v místních restauracích. Kuba zná výborná místa, kde se najíst. Během treku ovšem nakupovat jídlo nebude možné. Nebudou tam žádné lodge ani restaurace, takže si jídlo potáhneme na zádech, popř. je možné zajistit oslíka, který to ponese za nás. Ideální je nakoupit si v ČR sušenou stravu, např. Adventure menu na oběd a večeři. Hodí se suché plody, ořechy, tyčinky, občas i čínská polévka :-) Zásoby můžeme dokoupit i v Darjeelingu. Po gastronomické stránce je co objevovat! Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Na treku budeme potřebovat stan a spacák. Stan jem možné si půjčit až na místě. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza, očkování, režim vstupu

Do Indie je nutné vízum, které je možno pořídit si elektronicky bez nutnosti návštěvy indické ambasády za poplatek cca 80 USD. Doporučujeme ti si obstarat očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a meningokovi. Nikdo to sice na letišti nebude kontrolovat, ani po Vás kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno :-) Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

30990 Kč 

Cena

21.9. - 11. 10. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Pomoc místní lidem v hodnotě 10% obratu zájezdu - podpora anglické školy
 • Služby místního průvodce - půjde s námi po celou dobu treku
 • Průvodce Expedition Clubu - Kubu 
 • Veškerou dopravu na místě
 • Permity do potřebných oblastí - Kanchenjunga atd.
 • Vstup do Národního parku 2000 INR
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Individuální pojištění
 • jídlo
 • Nosiče - jelikož nebudeš tahat jídlo, myslím, že ho nikdo nebude potřebovat.
 • Případné vstupy
 • Letenku

Co cestou uvidíš

1. den:
Odlet z ČR do Kalkaty

2. -3. den:

Do Indie doletíme na mezinárodní letiště do Kalkaty. Zde strávíme první dvě noci. Projdeme si město a prožijeme "realitu velkoměsta" a určitý indický šok. Kalkata má přes čtyři a půl milionu obyvatel a je zároveň i hlavním městem Západního Bengálska.

4. den:
Dle nálady a odhodlání skupiny poletíme (1:20 hodin), či pojedeme vlakem (11 hodin) do Siliguri a následně džípem do Darjeelingu (4 hodiny).

5. - 6. den:
Po příjezdu si odpočineme při procházce městem a posezení nad čajem, který se považuje za jeden z nejlepších na světě. Ve výšce okolo 2000 metrů nad mořem se nám také ukáže Kanchenjunga, třetí nejvyšší vrchol světa. Pokladnice sněhu je z Darjeelingu vidět jak na talíři. V Darjeelingu se také můžeme zajít podívat na východ slunce na kopec Tiger hill. Podívat se do buddhistického kláštera, či muzea horolezectví. Navštívíme továrnu na zpracování čaje. Na závěr si uděláme procházku čajovou plantáží.

7. - 10. den:
Vzhůru do národního parku Singalila. Bydlet budeme u místní rodiny, kde budeme mít vlastní zázemí. V průběhu těchto pěti dnů vyzkoušíme, jak se žije místním. Budeme také hodně chodit. Uděláme si pár výšlapů na okolní kopce, včetně nejvyšší hory Západního Bengálska - Sandakhpu (3636 metrů). Z tohoto vrcholu je možné vidět čtyři z pěti nejvyšších hor světa. Mount Everest, Kanchenjungu, Makalu a Lhotse. Podíváme se také do školy, kde se můžeme zapojit do interakce s dětmi a zároveň předáme pomoc, kterou dovezeme. Možná dojde i na fotbal.

11. den:
Příkrými svahy se budeme po celý den proplétat, abychom mohli večer dorazit do bývalého královského "města" Yuksom v autonomní oblast Sikkim. Odtud začneme následující den Goecha la trek - pod Kanchenjungu.

12. den: Vzůru do hor! První den treku jdeme z Yuksomu (1780m) do Tsoky (2980m) a bude to stát něco sil. Čeká nás 17 kilometrů Nepálské roviny (čti nahoru a dolů) a na závěr dne stoupání do strmého kopce. Dnešek bude trochu bolet a cesta nám potrvá 8-9 hodin.

13. den: 

Dnešní část treku bude převážné stoupání do osady Dzongri (3970m). Z Dzongri se další den ráno půjdeme podívat na nedaleký vrchol Dzongri top. Z vrcholu se nám poprvé ukáží Himálaje v plné své kráse. Dnešní výstup nám potrvá 7-8 hodin.

14. den:
Třetí den půjdeme převážnou část trasy po vrstevnici. Ke konci nás bude čekat sestup k řece, do místa zvaného Kokchurong a následný výstup do osady Thangsing (3980m). 5-6 hodin

15. den:
Výšlap k ledovcové moréně. Dnes nás čeká krátké pozvolné stoupání do posledního tábořiště Lamuney (4190m). Zde si uděláme aklimatizační výstup na některý z okolních vrcholků a připravíme se na následující den. Půjdeme spát brzo. 2-3 hodiny

16. den:
Vstaneme ve 2 hodiny ráno a vyrazíme na 3 hodinový pochod na View point (4580m). Přijdeme ještě před východem slunce. Budeme pozorovat nádherné divadlo odehrávající se na 3. nejvyšší hoře světa Kanchenjunze (8586m), která se před námi bude barvit do neuvěřitelných odstínu zlaté, červené a žluté. Po návratu si dáme snídani, pobalíme se a vyrazíme zpět do Kokchurongu (3700m). Dnešek bude dlouhý. 6-8 hodin

17.- 18. den:
Sestup z Kokchurongu přes Tsoku do Yuksomu. Poslední dva dny treku půjdeme přes lesy jako z Tolkienova Pána prstenů. Rododendronové stromy, stoleté vykotlané duby v kombinaci s mraky a nádherným tichem. Pod námi ledovcová řeka. Budeme postupně sestupovat do výchozího místa naší výpravy - Yuksomu (3700-2980-1780m). Každý den budeme mít přibližně 17 kilometrový úsek. To je 7-9 hodin chůze.

19. -20. den:
Po náročném treku si pořádně odpočineme v Yuksomu a vyrazíme zpět směrem do nížin. Podle odletu letadla si ještě projdeme Siliguri. Nákup suvenýru, koření a dalších dárečků. Poslední nahlédnutí do indické kultury. Odlétáme domů plní

21. den:
Přílet domů ČR/Vídeň

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.