Silvestr pod sněhem v Bosně - Prenj - PLNO

Termín 27. 12. 2019 - 02. 01. 2020
OdjezdBrno ve 22:00 hod.
DestinaceBosna
Účastníků8
Cena7 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tradice je potřeba ctít a držet. Tradice nás formují a pomáhají udržovat komunitu.

Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada. Je to jednoznačně akce, kterou by si neměl žádný skalní člen Expedition clubu nechat ujít. Jezdíme sem již hezkých pár let a v okolních kopcích, nebo večer u krbu utužujeme vztahy s místními i mezi sebou. Útulná chatička v náručí pohoří Vysočica je ideální místo odkud vykročit správně do nového roku s Expedition clubem. Vstříc novým výzvám! Potkají se zde dvě výpravy a společně oslaví Silvestr v bosenském duchu, s místními, trochou rakije, bosenskými specialitami a nepřekonatelnou atmosférou zapadlé horské vesničky v kopcích za Sarajevem.

Mimo to si dáme trochu do těla v pohoří Prenj, kde nasadíme sněžnice a vyrazíme do chaty provozované Bosenským horský turistickým spolkem, která leží přímo v srdci tohoto pohoří přezdívaného bosenský Himálaj. Prozkoumáme tyhle krásné hory a na samotný závěr si prohlédneme Sarajevo a nasajeme jeho orientální atmosféru. Pokud nám vyjde počasí tak jako loni, čekají nás nádherná mrazivá rána, čarokrásné výhledy na sněhem zasypané třpytivé hory a parádní tůra na vrchol některého z okolních kopců. Věř mi, tohle si nechceš nechat ujít :-)

Malá ochutnávka

Komu je tento silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit silvestr na horách, chtějí zažít chůzi na sněžnicích a nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu. Strávíme dvě noci v neobydlené, nevytopené horské chatě. Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Standa Dadák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za zkoušku nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země a oslavíme nezapomenutelným způsobem příchod nového roku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme dvakrát na horské chatě na Vysočici, dvakrát v horské útulni v pohoří Prenj a jednou v apartmánu v Sarajevu.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Vysočici určitě můžeme využít kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nebudeme ale s sebou tahat nic speciálního. Stan, karimatka a teplý spacák jsou však nutností.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

7 690 Kč  Cena
27.12. 2019 - 2. 1.  2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách a v apartmánu v Sarajevu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, do muzea atd., celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: V pátek večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den: V dopoledních hodinách se zastavíme v Sarajevu na snídani a následně přejedeme do pohoří Prenj. Toto pohoří je přezdíváno bosenský Himálaj. V zimě zde určitě nepotkáme žádné velké výpravy, maximálně nějakou skupinku místních horských nadšenců. Jsou to skalnaté nádherné hory, které i tak skýtají skvělé podmínky pro pohyb na sněžnicích, díky pozvolným údolím. Večer přespíme v horské chatě Jezerce, která pojme cca 20 lidí a jsou zde kamna, takže si ji (doufejme) hezky vytopíme. 

3. den: Další den podnikneme výlet na lehko na nějaký vrchol a prozkoumáme více pohoří Prenj. Bude hodně záležet na aktuálních sněhových podmínkách. Noc strávíme opět v chatě Jezerce. 

4. den: Abychom toho z Bosny viděli více, přesuneme se do Mostaru, který si projdeme a následně doprostřed vysočických hor, kde na nás již bude čekat trio Enes, Ezik a Muhamad se svojí horskou chatou, která je pro nás již tradiční. U teplého krbu ser potkáme s druhou skupinou a popvídáme o zimních zážitcích.

5. den, Silvestr: Podnikneme nalehko výstup na jedno z okolních pohoří Bjelašnica, Trjeskavica, nebo na horu Vito. Podle podmínek a sil si vybereme tu nejhezčí variantu. Večer potom oslavíme Silvestra na pro nás nezapomenutelném místě - opravdu, lepší místo na Silvestrovskou párty se těžko hledá.

6. den: Dopřejeme si zaslouženého odpočinku po Silvestrovské noci, zabalíme se a vyrazíme prozkoumt staré olympijské areály, skokanský můstek atp. a poté se přesuneme do Sarajeva. Projdeme si starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrev-begovou mešitou, medresou a bazary. Večer nasajeme místní atmosféru v ulicích a barech. Noc strávíme v apartmánu.

7. den: Ráno se nasnídáme v centru města a vyrazíme zpět domů. Příjezd ve večerních hodinách do Brna (bude záviset na situaci na silnicích a hranicích). 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.