Ladakh - Indie Himálaje - 2 místa

Termín 25. 07. - 15. 08. 2019
Odjezdodlet z Prahy 25. 07. 2019
DestinaceIndie
Číslo akce384
Účastníků9
Cena22 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Přilétáš na letiště do Dillí s pocitem, že ty sedadla v klimatizovaném letadle mohla být pohodlnější. Vycházíš z letištní haly a tu tě do nosu udeří vůně Indie, před tebou stojí malí řvoucí lákající mužíci, z vlhka se ti v sekundě orosilo čelo, a vůbec všechny tvé smyslové buňky se mohou zbláznit. Po prvním šoku z přelidněného Dillí odjíždíš do mírumilovného Ladakhu. Přes majestátní himálajské sedla se vezeš v polorozpadlém autobuse s místními. Ženy celou cestu zpívají tradiční písně, muži nenápadně potahují z cigarety bee-dee, na střeše se veze koza, a ty přeříkáváš modlitbičky, když vidíš drolící se cestu pod autobusem až do kilometru hlubokého srázu. Uklidníš se až při ranní modlitbě v klášteře, kdy ti buddhističtí mniši ke snídani naservírují slaný čaj s moukou. Říkáš si, že by to byla paráda, bydlet na vodě. Proto si to odjíždíš vyzkoušet do muslimského Kašmíru, kde se naučíš nakoupit jídlo na oběd, aniž bys šlápl nohou na pevnou zem. Na večeři si vlakem zajedeš do krásného Zlatého chrámu a zjišťuješ, že utišit tvůj kručící žaludek nebude žádná sranda. Musíš totiž přiložit ruku k dílu a vařit společně s dalšími tisíci Sikhy v turbanech, dorozumíváte se rukama nohama. Se západem slunce uleháš na zem před hlavní bránu chrámu a vzpomínáš na to, jak sladce se ti spalo v letadle. Severní cíp Indie je vskutku pestrým místem plným kontrastů, které je nutno zažít. Říká se, že Indii můžeš buď milovat, nebo nesnášet. Pojeď s námi zjistit, jak jsi na tom ty! 

Co tím chceme říct? Indie je úchvatná, plná vjemů a vlivů, které dráždí Tvoje smysly na každém kroku. Už jen to BÝT tam, je zážitek sám o sobě. Stačí jenom se procházet po indických uličkách, nakukovat za roh, co nového tě tam čeká a u toho mít jistotu, že vedle tebe stojí dalších 8 lidí, s kterýma se o ty zážitky můžeš podělit. Tuhle "omáčku" si připoj k naší trase, při které objevíme spoustu nejzajímavějších míst severu Indie, a myslíme, že máš jasno, kde budeš trávit prázdniny.

Taková malá ochutnávka!

Díky všem účastníkům minulé akce za super fotky!

Pro koho je expedice určena

Vítáme lidi usměvavé, veselé a otevřené novým zážitkům, se kterými je radost strávit pár dobrodružných dní. Akce je uzpůsobena lidem, kteří mají rádi život a nezlenivěli ležením u televize. Podmínkou účasti je duševní mládí a pozitivní přístup. Další podmínkou je zdravý nadhled nad věcí a schopnost přizpůsobit se ne vždy komfortnímu prostředí, ať už se jedná o narvaný vlak, či ne zrovna nejhygieničtější ubytování :-)
Jelikož pojedeš na delší dobu, tak je podmínkou účasti osobní schůzka s Bárou. Díky tomu se lépe poznáte již před výpravou a vyjasníte si, jak bude výprava vypadat a co od ní očekávat. Nejlepší je se sejít v nějaké kavárně v Praze, popř. po domluvě někde jinde.

Náročnost je 2 z 5 

Fyzická náročnost není veliká. Všechny přejezdy budeš absolvovat v různých dopravních prostředcích. Jelikož se ale Ladakh nachází ve značné výšce, jsou zde zvýšené nároky na odolnost účastníka. Může se stát, že tě bude bolet hlava a chvíli ti nebude dobře. Náročnou části výpravy bude přejezd po Manali – Leh Highway, kde tě čekají 3 pětitisícová sedla. To je ale dobře! Není nic, co by mohlo dobrodruha od této cesty odradit. Vždyť je to zážitek, na který pak budeš vzpomínat po zbytek života.

Cíl naší cesty 

Cílem cesty je prozkoumat, jak rozmanitý sever Indie může být. Na vlastní kůži poznat kontrasty této části země, kde nedaleko od sebe žijí komunity hinduistů, buddhistů, muslimů i sikhů. Poznat kulturu, gastronomii, rozdílné návyky, architektonické skvosty a v neposlední řadě si to užít. Druhým, a neméně důležitým cílem, je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz. Vytvořit přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství, ověřená Himálajemi.

Průvodce

Bára Ďásková

Průvodce pro tuto akci nebude, bude jim totiž průvodkyně - Bára. Do Indie jezdí už 11 let a s Expedition Clubem už po 4. Vždycky říká, že už tam příští rok nepojede a podívá se někam jinam. Každý rok to ale dopadne stejně. Vrací se tam, kde to má nejraději, do „Té, její vysněné.“ A proč do té Indie vlastně jezdí? Bára je členkou sdružení MOST, který pomáhá Tibeťanům v exilu. Každým rokem jezdí na celé léto do nejsevernější oblasti indické Himálaje – Ladakhu. Tam předává vybrané prostředky potřebným dětem, mnichům a stařečkům, které MOST podporuje. Využij možnosti vidět i ta místa, kde by ses bez Báry jinak nedostal. Podíváš se na ranní puju. Skočíš za mníškama do školy, nakoukneš do umění tibetské kuchyně a mnoho dalšího.

barbora.daskova@seznam.cz Reference

Něco málo o organizaci MOST

Naším posláním je od roku 2004 podpora vzdělanosti a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, buddhistických mnichů a mnišek, nomádů, tibetských uprchlíků i starých lidí. Založili jsme šicí dílnu, kde zaměstnáváme Tibeťany v exilu. Zabýváme se rozvojovou a humanitární pomocí v indických Himálajích a Tibetu, podporujeme místní školy a řemeslné tradice. Pokud Vás to zajímá, koukněte na stránky www.protibet.cz

Doprava 

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. S výběrem a koupí letenky ti samozřejmě ochotně pomůžeme! (Popř. koupíme za tebe.) Společně poletíme do Delhi, odkud se pozemní cestou přesuneme až do srdce indických Himálají - do Lehu. Cesta do Lehu bude dobrodružná, při přejezdu překonáme 3 pětitisícové sedla. Pro pozemní přesun budeme využívat autobusy, jeepy, korby aut a cestou zpět do Delhi i vlak.

Ubytování 

Během naší expedice se budeme ubytovávat v guest housech a hotýlcích. Pokoje jsou většinou pro dvě osoby. Teplá voda většinou není k mání, ta se najde pouze v Dillí, kde si stejně radši pustíš studenou. Po domluvě s hodnými místními ti ji však mohou ohřát. Předem upozorňujeme, že ne všechno ubytování bude totožné čistotě, na kterou jste zvyklí z Česka.

Stravování 

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Není třeba z domu tahat konzervy a vařiče, neboť v indických obchodech nenajdeš moc jídel, která by si mohl uvařit. To ale ničemu nevadí, protože stravování v restauracích vyjde na levný peníz a najdeš zde širokou nabídku pochoutek z indické kuchyně.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum, očkování 

Do Indie je nutné vízum, které je možno pořídit si elektronicky bez nutnosti návštěvy indické ambasády za poplatek cca 80 USD. Doporučujeme ti si obstarat očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a meningokovi. Nikdo to sice na letišti nebude kontrolovat, ani po Vás kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno :-)

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

22 990 Kč Cena
25. 07. - 15. 08. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré permity do pohraničních oblastí
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH
 • Pojištění proti úpadku
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vízum
 • Vstupy 
 • Doporučuji ti mít cca 7 500 Kč na útratu (jídlo, vstupy atd.)


Co cestou uvidíš

1. – 2. den:
Přílet z Prahy do Dillí, seznámení se, pro neunavené jedince prohlídka města, večer odjezd do města Manali (2050 m. n. m.).

3. den:
Prohlídka Manali, jeho obchůdků a lázní na vrcholku kopce. Odjezd do údolí Spiti přes sedlo Rothang-la ve 3978 m.n.m.

4. den:
Příjezd do údolí Spiti, aklimatizace, odpočinek. Ubytování budeme v ženském klášteře Koang.

5. den:
V ženském klášteře si můžeme zažít typický školní den mnišek. Naučí nás typické tibetské modlitby a pak taky vařit pravé tibetské jídlo momo. 

6. den:
V údolí Spiti stihneme taky návštěvu nejvýše položené pošty na světě a nejvýše položeného kláštera na světě Komic (protože v indických Himálajích je všechno nejvýše položené!), a taky si projdeme Kazu - hlavní město tohoto údolí.

7. den:
Návštěva a přespání v klášteře Key. Návštěva ranní modlitby pujy. Prohlídka kláštera až tam, kam oko normálního turisty nedohlédne.

8. – 9. den:
Dvoudenní cesta do Lehu (hlavní město Ladakhu) přes nádherné Himálaje s přespáním v horské dhábě v jednom ze sedel. Příjezd do Lehu s výhledem na horu Stok Kangri.

10. den:
Prohlídka města, zavítání do tibetských obchůdků a různých zákoutí Lehu. Možná návštěva moravské školy, paláce nad Lehem či stúpy, ve které jsou uloženy modlitby a buddhistické relikvie.

11. – 13. den:
Následující tři dny strávíme v okolí Lehu, kde si můžeme vyjet do nejvyššího sjízdného sedla na světě Kardung-La (5359 m.n.m.), za pár korun si půjčit kolo a Kardung-La na něm sjet. Můžeme si taky vyzkoušet místní hromadnou dopravu a zajet do blízkého kláštera Thiksey. Dále je zde také další adrenalinová možnost – sjet na raftech řeku Indus. 

14. den:
Pokračujeme do kašmírské části Indie. Když vše půjde dobře, tak se projedeme na koních v ledovcovém údolí Sonamargu. Vidět svět z hřbetu indického koně - to chceš!

15. - 16. den:
Pokračování dále do Srinagaru, kde budeme ubytovaní v house-boatech na jezeře. Zažijeme snové výlety na shikarách, což je obdoba benátských gondol, okusíme kašmírská jídla, a také nakoukneme do muslimské mešity.

17. - 18. den:
Cesta ze Srinagaru do Amritsaru, tam celodenní návštěva Zlatého chrámu, kde si zkusíme vařit v obrovských hrncích se Sikhama, a v chrámu také přespíme. 

19. den:
Na skok k Pákistánským hranicím. Podíváme se na vyhlášené „divadélko“, které se odehrává každý den na indicko/pákistánských hranicích. https://www.youtube.com/watch?v=B6HJ-hRE22s

20. - 21. den:
Odjezd vlakem do Dillí, procházení si města, vyzkoušení si pravé indické (pouliční) masáže či profesionálního vyčištění uší. Nakupování levných barevných dárků pro naše milované. Posezení s přáteli a poslední rozloučení s Indií.

22. den:
Odlet domů po trase Delhi – Praha.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.