Kyrgyzstán nad 6000 m

Termín 05 - 13. 07. 2020
Odjezdupřesníme podle letenek
DestinaceKyrgyzstán
Účastníků10
Cena7 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán je velmi hornatou zemí, díky tomu má spoustu terénu k objevování. Je to jedno z mála míst na světe, kde se během pár hodin můžeš dostat z letiště blízko vysokým horám a zároveň být v oblasti, kam nechodí lidé. V Kyrgyzstánu je asi nejznámější vysokohorský výstup na Pik Lenina 7132m. Málo kdo jeví zájem o nižší bratříčky v Zaalajském hřebeni, kteří dosahují mnohdy výrazně nad 6000m. Cíl této výpravy je, jak již název napovídá, prostý: "Vylézt 6-ti tisícový vrchol v zajímavé oblasti, a zároveň, aby nám to nezabralo hromadu času". Skeptická duše namítne, že čas v horách není dobré uspěchat, a co aklimatizace? Má určitě pravdu, a proto bude na tuto výpravu zaveden nový koncept a povinný domácí úkol.

Trochu samostatnosti

Od založení Expedition Clubu hlásáme, že chceme naše členy učit samostatnosti a "vychovávat" si je. Proto si myslíme, že oceníš tento koncept. První část expedice zvládneš sám, v rámci této půlky se aklimatizuješ na výšku 4000m. Až poté si dáme sraz v Oshi a společně vyrazíme zdolávat ledovcové velikány. Pro účast na expedici jsou tedy jasně dány 2 podmínky:

1) Musíš být člen Expedition Clubu
2) Před srazem v Oshi musíš minimálně 2x spát ve výšce nad 4000m 

Oba body mají svůj smysl. Podmínění členstvím nám dává jistotu, že Tě známe, víme, jaké más fyzické schopnosti a co od Tebe čekat. Taky je to pro tebe trošku privilegium. Druhá podmínka nám dává jistotu, že každý účastník expedice je samostatný. Zároveň mnozí jsou schopni si bez problému udělat aklimatizaci sami a ocení, že se mohou přidat až na výstup na 6k horu, kde třeba ještě nebyli, sami si na ni netroufnou nebo třeba nemají parťáka.

Kdo se chce aklimatizovat organizovaně, můžeš se bez problému přidat na předcházející akci do oblasti Karavshin - asijské Patagonie ZDE

Malá ochutnávkaFotky jsou pouze ilustrační

Náročnost 4+

Vzhledem k tomu, že jdeme do námi nezmapované oblasti, budeme předpokládat, že výstup je velmi náročný. Každý člen musí být fyzicky zdatný. Kromě dobré fyzičky, je třeba i předešlá zkušenost s pohybem na ledovci, chůzi v mačkách a práci s cepínem. Na expedici se nebudeme "flákat", a proto počítej, že budeme chtít co nejdříve dojít pod naši horu. Denně ujdeme notnou dávku km, to vše s velmi těžkým batohem. Expedici bude předcházet osobní schůzka, která je povinná.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Aklimatizace

Co to obnáší? Musíš před srazem spát minimálně 2x nad kótou 4000m. Jelikož jedeme z Kyrgyzstánu, bude Ti stačit přiletět o 5 dní dříve a udělat si aklimatizačku např. v NP Ala Arča, kde jsou pro to vhodné terény. Pokud chceš, najdu ti terény i okolo Oshe. Někdo bude volit Alpy a klidně můžeš vyzkoušet i aklimatizační komoru. Hádám, že se domluvíte mezi sebou půjdete se aklimatizovat společně. Tak jak tak 5.7. budeme všichni ready na značkách v Oshi. Předchozí aklimatizaci můžeme společně prokonzultovat a já ti poradím, kde, jak, proč.
Kdo se chce aklimatizovat organizovaně, můžeš se bez problému přidat na předcházející akci do oblasti Karavshin - asijské Patagonie ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Doprava letecky pravděpodobně po trase Praha - Bishkek - Osh. Na místě využijeme soukromý odvoz. Následně pěšky.

Ubytování

Většinu času ve stanech v horách. Dvě noci strávíme také v guesthousu v Oshi. Stany a spacáky s sebou.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není. V informačním emailu pošleme seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory. Můžeš se inspirovat :-)

Vybava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Čeká nás výstup na šestitisícovku, takže budeme potřebovat ledovcovou výbavu jako mačky, cepín, sedák, helmu, kvalitní pevné pohory atp.. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Odpovědnost

Jedná se o klubovou akci pro naše členy. Organizátor není kompetentní, aby kohokoliv vedl na ledovcový výstup na šestitisícovku. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterým organizátor není. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s Vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe! 

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země je potřebné vízum a platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu do země. Do pohraničí je třeba si udělat permit, který ti pomůžu zařídit. Permit není v ceně. Cena cca 20-30 USD.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Nejedná se o službu cestovního ruchu. Akce je striktně jen pro členy Spolku.

Shrnutí

7990 KčMimořádný členský příspěvek

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5.
Mimořádný členský příspěvek zahrnuje
 • Veškerou organizaci včetně dopravy a ubytování
 • Zajištění zkušeného organizátora, včetně příspěvků na kurzy
 • Konzultace ohledně výbavy, tréninku, předešlé aklimatizace a př. know-how, kde se aklimatizovat.
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer + GPS a mapové podklady v elektronické i tištěné formě
 • Společné vybavení (lana, šrouby, kladku, repku 100m, kladku atp.)
 • Expediční lékárnička s potřebnými léky na výškovku, antibiotiky atd. 
 • Práci mou a mých kolegů
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Letenku
 • Permit do pohraničí
 • Pojištění
 • Jídlo

Program

0. den: Vlastní aklimatizace. Kdo chce může se aklimatizovat v rámci předcházející akci do oblasti Karavshin - asijské Patagonie ZDE - vedu rovněž já .

1. den (5.7.2020): Postupně se sejdeme v Oshi. Doplnění zásob. Spánek v Guest housu.

2. den: Přesun na začátek doliny Džanajdartaka. Kontrola u hraničního check-pointu. Začátek treku pod hory 15km.

Orientační plán průzkumu doliny Džanajdartaka ZDE

3. -7 den: Průzkumná činnost. Pokus o výstup na jeden z okolních šestitisícových vrcholů. Pik Latvia (cca 6200m) nebo Pik Korženěvského  (cca 6088m - pravděpodobně traverzem přes Pik ВМФ 5842m). Pokud by se ukázaly vrcholy jako velké sousto, dojdeme až na konec doliny a vylezeme na Pik Spartak (cca 6200m). Návrat do údolí

8. den: Návrat do Oshe. Prohlídka města, návštěva trhů, nákup suvenýrů. Večer odlet domů do ČR

9. den: Přílet do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.