Kurdistán - dobročinná expedice - Poslední místo

Termín 29. 09. - 14. 10. 2018
Odjezdodlet z Prahy 29. 9. 2018
DestinaceNeznámá
Číslo akce234
Účastníků5-8
Cena26 500,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Uvádí se, že Kurdové jsou největším národem bez vlastní země. Nejvíce jich žije na území Turecka, Iráku, Íránu a Sýrie. Jejich postavení a statut se v každém státu liší, avšak největší míru autonomie mají v Iráku. Irácký Kurdistán je považován za kolébku civilizace a i dnes v něm najdeme rozličné národy a náboženství, jejichž příslušníci žijí vedle sebe v dobrých a vřelých vztazích. Kurdistán je nejpohostinnější oblast na světě a řadu cestovatelů učaroval svou kulturou, tradicemi i přírodou. Nabízí se nám příležitost nahlédnout pod pokličku této bohaté kultury, zažít opravdový Kurdistán a přitom ještě pomoci místním, kteří zažili příkoří války.

Cíl expedice

Cílem dobročinné expedice do Kurdistánu je nahlédnout zblízka do života Kurdů v severním Iráku, prozkoumat náboženské a etnické menšiny, jejich kulturu,tradice a zvyky a finančně pomoci  s rekonstrukcí a dovybavením školy ve vesnici Bozan. Naše partnerská organizace již několik let  této komunitě pomáhá. Cílem projektu je rekonstrukce válkou a zemětřesením poničené školy, doplnění chybějícího a poničeného vybavení jako tabule, lavice, židle atd. Organizace Roja Sor CZ 1 nám zajistí návštěvu míst, do kterých bychom se bez místních kontaktů nikdy nedostali. Navštívíme školy kde realizuje výtvarně vzdělávací dobročinný projekt Role Pro Kurdistán(viz níže), kostely, jezídské svatyně, necháme si vyprávět o příkořích války i běžném životě místních lidí. Zároveň se od účastníků expedice nanejvýš uvítá, když budou po návratu pořádat besedy, povídat o zážitcích a poznatcích, psát články atd. a nezkresleně tak šířit povědomí o skutečné situaci a životě lidí v iráckém Kurdistánu.

Pří realizaci expedice budeme spolupracovat s českou organizací Roja Sor CZ 1, která pomáhá obětem Islámského státu v oblasti Šingál. Na místě se dopodrobna seznámíme s její čiností.

Výsledky minulé expedice

V rámci minulé dobročinné expedice, která se konala 17.3. - 1.4. 2018 jsme financovali kompletní opravu elektrických rozvodů, světel, vypínačů, zásuvek a ventilátorů v celé škole v hodnotě 2850 USD. Přes léto budou ve třídách funkční ventilátory a padesátistupňové horka budou snesitelnější. Z důvodu velkého množství uprchlíků z válečných oblastí, především ze Sindžáru je počet žáků větší než kapacita školy. Proto škola funguje ve dvou směnách, ranní a odpolední. V zimě, kdy jsou dny kratší bude ve třídách díky naší pomoci fungovat osvětlení. Mimo jiné jsme nakoupili 3 nové střešní nádrže, takže děti i učitelé mohou využívat zdravotně nezávadnou vodu. V rámci dalších expedic budeme pokračovat v rekonstrukci budovy školy, konkrétně je třeba provést zpevnění zdí, které jsou popraskané od zemětřesení a vymalování vnitřních i vnějších zdí. Z důvodu častých výpadků elektrické energie Celková hodnota projektu bude asi 17 000 USD a bude financován z několika expedic, sbírek a sponzorských darů českých, slovenských i lokálních partnerů.

Pro koho je expedice vhodná

Vzhledem ke specifičnosti expedice tato akce není vhodná pro každého. Pro účast na akci je nutné ctít a respektovat cízi kultury, umět naslouchat, nebát se ptát. Zkušený průvodce si poradí i v krizových situacích, ale přesto je vhodné být zvyklý na časté vojenské a policejní kontroly, neočekávané situace a improvizaci. Naše expedice je vhodná především pro lidi, kteří chtějí zanechat pozitivní odkaz a pomoci.

Pár fotografií z minulých akcí

Autoři fotogafií: Silvestr, Natalia, Bob, Dan, Roman, Robert

Články z minulých expedic pro inspiraci

http://cestovani.lidovky.cz/lalis-svate-misto-jezidu-v-kurdistanu-dxs-/aktuality.aspx?c=A140311_110316_aktuality_ebr
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/asie/irak/14473-mt-halgurd-skrz-minova-pole-na-vrchol/
http://www.treking.cz/treky/halgurd.htm

https://blisty.cz/art/90563-chceme-li-pochopit-komplikovanou-blizkovychodni-realitu-bedlive-naslouchejme-mistnim.html

https://www.hedvabnastezka.cz/zeme/asie/irak/35524-prvni-humanitarni-expedice-do-irackeho-kurdistanu/

Vzhledem k tomu, že se bude program odvíjet od konkrétní situace na místě, intinerář navštívených míst není možné garantovat, nicméně za dva týdny v Iráku navštívíme několik jezídských škol kde se budeme účastnit výuky a s dětmi strávíme den na projektu Role pro Kurdistán (Dodáme výtvarné potřeby místní škole a děti pokreslí třicetimetrovou roli papíru, kterou budeme vystavovat v ČR po expedici. Role nabídne originální pohledy na situaci v Kurdistánu z pohledů dětí, které budou následně prezentovány přímo dětem v ČR. Více o myšlence a pilotním projektu v Africe.), nahlédneme do uprchlických táborů, abychom se seznámili s osudy a životem uprchlíků a vnitřně přesídlených osob. Slavnostně předáme peníze vybrané Expedition Clubem místním zástupcům organizace Roja Sor CZ 1 a necháme za zasvětit do tajů jezídských tradic a náboženství. 

Mimo benefiční část nahlédneme do hloubky a pestrosti kultury i přírody. Podíváme se například do těchto míst:  

 • Duhok - Projdeme velkým bazar uprostřed kterého se tyčí hlavní majestátní mešita, která rozhodně stojí za návštěvu. Poblíž Duhoku žijí významné křesťanské, asyrské a chaldejské komunity. Navštívíme impozantní klášter Al Koš postavený na skále. 
 • Amediya je nádherné 4000 let staré městečko rozprostírající se na samém vrcholu hory, která působí jako by někdo uřezal vršek a na vzniklé rovině vystavěl město. Amediyi dominuje minaret, ze kterého se nabízí pohled do malebných údolí divokého Kurdistánu. Romantika, příjemní a neskutečně pohostinní lidé. Budeme odmítat desítky pozvání na večeři.
 • Rawanduz - město na okraji hluboké rokle, která přetíná horské masivy. Projdeme kaňonem Gali Ali Beg a utáboříme se na protějším břehu pod hvězdami s výhledem na hvězdy a souhvězdí domů vesniček pod námi. Romantický večer strávíme vyprávěním kurdských příběhů a poznáváním souhvězdí kurdského nebe.
 • Horské údolí Zorgvan - Tato expedice se mimo jiné zaměří na prozkoumání možností treků v krásných údolích kaňonu Rawanduz a oblasti Zorgavan. Absolvujeme 3-4 denní pochod přírodou a zmapujeme možnosti rozvoje turistického ruchu v oblasti..
 • Sulejmania - toto město se považuje za centrum kurdské kultury. Navštívíme i muzeum Amma Suraka, které představuje symbol Saddámova krutého mučení a seznámíme se s nelidskými praktikami jeho tajných služeb. Rovněž se podíváme do kurdského etnografického muzea a velké mešity.
 • Halabja - Obyvatelé vesnice Halabja se stali v roce 1988 obětmi Saddámova chemického útoku. Poslechneme si poutavé vyprávění pamětníků a navštívíme místní muzeum vyobrazující kruté scenérie po útoku. 
 • Erbil - Hlavní město iráckého Kurdistánu je považováno za jedno z nejdéle v kuse osídlených míst na světě (od roku 6000 př.n.l.). Citadela v centru města ohraničuje původní hranice této metropole (je taktéž památkou zapsanou v UNESCO). Navštívíme kurdské textilní muzeum, park minaretů, velký bazar i křesťanskou čtvrť Ainkawa. Podvečer posedíme u vodní dýmky na barevném a věčně životem pulzujícím náměstí s fontánami pod citadelou. 
 • Lališ - nejdůležitější svatyně Jezídů. Poslechneme si jejich legendy, dozvíme se, proč chodí v jejich svatém městě bez bot a podíváme se do tajemných podzemních částí hrobky Šejcha ‘Adí ibn Musáfira, kde se uchovává olivový olej, který rozhořívá za soumraku stovky lampiček. Popovídáme si rovněž o zločinech Islámského státu spáchaných na jezídské minoritě.
 • Dúkán - největší přehrada v iráckém Kurdistánu. Projedeme si přehradou na lodi a navštívíme jeskynní systém Hazar Mard (Jeskyně tisíce mužů), ve které byly nalezeny paleolitické artefakty.

Mapka některých míst, která navštívíme

Mimořádný členský příspěvek, termíny, cíle


21 500,- Kč + 5000,- Kč21 500,- Kč Mimořádný členský příspěvek  a 5000,- Kč bude přímý příspěvek organizaci Roja Sor CZ 1, který bude sloužit ke stavbě socializačně edukativního centra)
29.9. - 14.10. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5, max. 8

Mimořádný členský příspěvek zahrnuje 

 • Viz část Rozpočet
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Letenku do Kurdistánu
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Garant a Organizátor

Garantem akce je spolek Expedition Club Internatinal z.s.
Organizátor akce je Silvestr Tkáč, který má na starost jak faktickou tak formální stránku věci.

Bezpečnost

Bezpečnost iráckého Kurdistánu je obecně podstatně vyšší, než v jiných částech Iráku. Kurdské regionální vládě se daří území držet pod kontrolou. Nicméně situace se mění a ne vždy je předvídatelná, program expedice se proto může v závislosti na aktuálním stavu měnit. Nepřipustíme, abychom se naše skupina dostala do situace, kde by hrozilo objektivní nebezpečí. Po pravidelné konzultaci s místními úřady budeme vybírat na základě zkušeností a kontaktů jen bezpečné cesty a bezpečné časy přejezdů. Pro více informací zde:

http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/irak_zhorseni_bezpecnostni_situace.html

https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/iraq

http://wikitravel.org/en/Iraqi_Kurdistan

Expediční tým

Průvodce a organizátor expedice

Silvestr Tkáč je zkušený průvodce se zkušenostmi s prací v rozvojovém sektoru. V roce 2012 realizoval projekt Role pro Afriku v Somalilandu, zaměřený na přímou výměnu informací mezi dětmi afrických a českých škol. Žil, studoval a pracoval dva roky v Íránu a další dva roky pracoval jako tlumočník do perštiny se zaměřením na politiku a hospodářství. Mezi tím stihl odjet pracovat jako koordinátor projektu adopce afrických dětí na dálku pro organizaci Pro Contact, postavit tříkolku na solární, větrný a nožní pohon a občas pomáhá vytvářet mosty mezi českými a íránskými firmami.

Blízký východ je jeho druhým domovem, několikrát navštívil irácký Kurdistán, v roce 2013 zde vedl první a velice úspěšnou expedici. V současné době se podílí na celé řadě projektů jak na blízkém východě tak v Africe.

Jako průvodce pracuje prakticky od roku 2012 a specializuje se především na Írán a blízký východ obecně. Má zkušenosti s řešením krizových situací a bezpečí je pro něj na prvním místě.
Silvestr rovněž vedl první dobročinnou expedici Expedition Clubu do Kurdistánu v termínu 17.3. - 1.4. 2018.

Silvestra můžete kontaktovat ohledně jakýchkoliv dotazů týkající se expedice na telefonním čísle 775 907 960 nebo na emailu silvestr@tkac.eu.

Koordinátorka Humanitární pomoci z organizace Roja Sor CZ 1

Natalia Šramková je jednou z hlavných členov organizácie Roja Sor CZ 1. Na Blízky východ cestuje pravidelne posledných 10 rokov. Študovala turecký jazyk na univerzite v Istanbule. Príležitostne sprevádzala a cestovala po celom Turecku. Následne potom pracovala ako tlmočník tureckého jayzka pri obchodných jednaniach, policajných a súdnych vyšetrovaniach. Popritom vyštudovala Misijnú a charitatívnu prácu v Bratislave a Prahe. Zúčastnila sa na niekoľkomesačných humanitárných a sociálnych projektoch v Česku, Rusku, Taliansku a na Ukrajine. Od Apríla 2016 strávila necelé 4 mesiace v Irackom Kurdistáne. Pracovala ako logistka na zdravotníckom projekte STEP- IN. Odvtedy sa pravidelne vracia do tejto oblasti a spolupracuje na projektoch pre huanitárnu organizáciu Roja Sor CZ 1. Od začiatku roka 2017 pracuje aj ako filmový producent na svojom dokumentárnom filme o vojnových udalostiach v Sinjare- Iráckom Kurdistane.  

Okrem Turecka, Iránu a Iráku navštívila aj väčšinu europských krajín, plynule ovláda niekoľko jayzkov.

Rozpočet

Jedná se o dobročinnou expedici, kde je hlavním cílem pomoci, a to jak fakticky, tak finančně. Proto se snažíme být co nejvíce transparentní a výdělek není cílem akce.

Veškeré finanční transakce včetně převodu peněz partnerské organizaci bude probíhat z transparentního účtu a zároveň zde nabízíme pohled do celého rozpočtu akce.

Z rozpočtu se tedy budou hradit následující výdaje:

Společné náklady na osobu: (veškerá doprava v Kurdistánu, ubytování v místních hotýlcích ubytovnách atd, další společné náklady jako taxíky ve městech…): 12 500,- Kč 

Společné náklady na akci:

Náklady průvodce související s přípravou akce a odměna průvodce: 25 000,- Kč

Letenka pro průvodce: 12 500,- Kč a náklady pro průvodce na místě(ubytování, doprava, jídlo, vstupy...) 15 000,- Kč


Náklady akce 21 500,- Kč jsou napočítány na 5 osob + průvodce, pokud bude účastníků více, nebo pokud se nám podaří ušetřit nějaké náklady budou  zbylé peníze věnovány organizaci Roja Sor CZ 1 na realizaci projektu rekonstrukce školy.

Přímá finanční podpora organizace Roja Sor CZ 1: 5000,- Kč/osoba

Doprava

Budeme se dopravovat vším co má kola. Na korbách pick-upů, na sedadlech taxíků i v uličce autobusů. Dopravní prostředky budou opravdu velice pestré. Někdy nám nezbude než stopovat, ale i to bude mít své kouzlo a o to více zážitků. 

Ubytování

Stany budou nutnou výbavou skupiny. Občas budeme přespávat v horách, takže i spacák a karimatka se bude hodit. Ve městech budeme přebývat v hotelových pokojích po 3 až 4 lidech. Někdy ve školách a u místních doma. Akce není pro fajnovky, co by si potrpěli na teplou sprchu každý den.

Stravování

Kurdská kuchyně nabízí pestrou škálu různých dobrot. Stravování si hradí každý účastník sám. Budeme se stavovat do různých restaurací, stánků, k místním a uděláme si i několik večerních grilování.

Víza

K pobytu do 30 dnů není nutné vízum. Povolení ke vstupu do Kurdistánu získáme prostřednictvím partnerské organizace.