8. 6. - 28. 6. 2018
26 990
více
8. 6. - 28. 6. 2018
Již proběhlo

Tibet - poslední místo

Co si představíš, když se řekne Tibet?

Expedice #190
21 dnů8. 6. - 28. 6. 2018
Čína
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Co si představíš, když se řekne Tibet? Palác Potála v malebné Lhase, Mount Everest, krásné místo, kde si všichni žijou v pohodě a mají se rádi? Tak na to raději rovnou zapomeň. V rámci kampaně čínské vlády pro "vyvedení Lhasy ze středověku" nedaleko Potály loni postavili KFC, celá Lhasa je dnes město z většiny zastavěné megalomanskými čínskými sídlišti, kde se nedá pohybovat, aniž by vás vláda skrze místního úředníka nesledovala na každém kroku. Kromě toho je v Tibetu neskutečně prašno, po většinu roku zima, která je však spojená s neskutečným slunečním žárem. Počasí se radikálně mění každou půlhodinu a nadmořská výška přes 3 500 m ti dá taky pěkně zabrat. V Tibetu se dodnes zbavují mrtvých těl svých blízkých tak, že je na vyvýšeném místě dají sežrat supům, protože zakopat je do zmrzlé země zkrátka nejde a dřevo je neskutečně vzácnou komoditou. 

Tibet je zkrátka drsná krajina. Proč tam tedy vůbec jet? No protože tam je krásně! A protože je tak ohromný, že na spoustě míst, která navštívíme, potkáme pouze tibetské venkovany, ohromné polodivoké jaky a zlověstně se tvářící tibetské dogy. Přes drsné počasí se přeneseme, hromady bláta a prachu taky přežijeme a budeme odměněni návštěvou míst, kam pronikne jen málo bělochů (či etnických Číňanů). Pojedeme totiž do Khamu, nejvýchodnějšího ze tří tibetských historických států. Kham je dodnes turisty navštěvován minimálně, protože se o něm téměř neví a protože zde chybí zásadní infrastruktura - bohužel i to se mění a čínská vláda začíná masivně budovat asfaltové silnice a letiště. Čili vše je otázkou času, a proto platí, čím dřív vyrazíme, tím líp! 

Naší vstupní branou bude město Chengdu či Chongqing, kam doletíme z Evropy, tam si dáme den na aklimatizaci. Odtud je to zhruba 10 hodin do prvního tibetského města Dardo pod nejvýchodnější sedmitisícovku Minya Konka. Tam si odpočineme, protože budeme mít dost možná na následující dva týdny naposledy k dispozici tekoucí horkou vodu a další vymoženosti. A pak už nás čeká dvoutýdenní okruh po vesničkách, nádherných velehorách, klášterech, jezerech, průsmycích a pastvinách východního Tibetu. 

Tohle je jedna z akcí, na které je Expedition Club obzvláště pyšný! Neomšelé místo se silným příběhem. Vydej se v kolektivu Expedition Clubu a zkušeného průvodce do míst, která nejsou pro každého!

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Fyzická náročnost není veliká. Treky v NP budeme absolvovat po určených trasách. Jinak to v čínských NP nejde. Jelikož se ale náhorní plošina nachází ve značné výšce, jsou zde zvýšené nároky na odolnost účastníka. Může se stát, že tě bude bolet hlava a chvíli ti nebude dobře. Po většinu výpravy se budeme pohybovat ve výšce 3 000 - 4 000 m, nejvyšším bodem výpravy bude sedlo Chola v 5 050 m.
zobrazit více
Přehled náročností

Cíl naší cesty

Tibet je ohromné území, o kterém všichni z nás mnohokrát slyšeli, a to především z médií. Není to totiž záležitost pouze geografická, ale z velké části politická. A jak to u těch politizovaných objektů bývá, každá strana vyhroceného sporu podává na věc naprosto odlišný názor, takže člověk často neví, co si má vůbec myslet. Pojďme si ukázat, jaký Tibet vlastně doopravdy je. 


Víza a režim vstupu

Pro vstup do Číny jsou nutná víza. S jejich získáním je spojeno relativně dost papírování, ale není to nic, co bychom nezvládli. S obstaráním víz ti samozřejmě pomůžeme. Detailnější info o vízech ZDE.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Detailní info ZDE. 

Doprava

Doprava letecky, letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Nejbližší města, do kterých se dá doletět, jsou Chengdu a Chongqing, ideální varianta je přijet do jednoho a odletět z druhého. Letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Nicméně kdybys chtěl, můžeš si výlet prodloužit podle libosti. Je možné, že Vojta poletí o pár dní napřed připravit pár věcí, v tom případě na vás ale určitě počká na letišti.

Z Chengdu dojedeme do první tibetské osady linkovým autobusem, dále se budeme pohybovat už jen malými dodávkami, podle trasy buďto sdílenými, nebo vlastními pronajatými. Když se zadaří, můžeme pro zpestření zkusit na některých kratších trasách stopovat - některé z tras, po kterých se budeme pohybovat, jsou hlavními zásobovacími tepnami pro Tibet a jezdí po nich dost kamionů. 

Ubytování

V Chengdu nebo Chongqingu a v Dardu se ubytujeme v hostelu, po zbytek výpravy pak nejčastěji v guest housech a hotýlcích. Pokoje jsou obvykle pro dvě až tři osoby. Teplá voda většinou není k mání, po domluvě s hodnými místními ti ji však mohou ohřát, stejně tak se nemusíme nějakou dobu dostat k zásuvce. Předem upozorňujeme, že ne všechno ubytování bude v totožné čistotě, na kterou jste zvyklí z Česka.


Stravování

Stravování není v ceně, ale budeme jíst společně. V odlehlejších místech (Manigango, Nyarong...) budeme odkázáni čistě na tibetskou kuchyni - tedy produkty z ječmenné mouky a z jaka - maso, vnitřnosti, máslo, jogurt. Vzhledem k omezeným možnostem zemědělství na náhorní plošině to tady bohužel mají vegetariáni těžší. Základem tibetské kuchyně je tsampa (kaše z ječmenné mouky a jačího másla, případně dolitá čajem), knedlíčky momo (opět plněné jačím masem) či vývar s jačími vnitřnosti s nudlemi, zapíjí se slaným máslovým čajem. Ve městech (Dardo, Garze...) je k dispozici čínská kuchyně, která nám poskytne alternativu ke kuchyni tibetské, která je sice dobrá, avšak po pár dnech poněkud jednotvárná. Gurmáni určitě neopomenou ochutnávku changu, tibetského „vína“, vyrobeného jak jinak než z ječmene. Dle mého názoru chuťově lehce připomíná burčák :-)  


Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy dostaneš po zaplacení zálohy - přijde ti automaticky na mail. Nebude potřeba nic extra speciálního, ale zdůrazním spacák, teplé oblečení a pořádný opalovací krém. Dále se může hodit rouška či šátek na zahalení proti prachu. Vzhledem k tomu, že ne vždy budeme mít přístup k elektrické síti, doporučuju vzít powerbank pro dobití foťáků apod. (do kapacity 16 Ah, větší by mohl být zabaven na letišti). 


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den: Odlet z Prahy nebo Vídně.

2. den: Přiletíme do Chongqingu nebo Chengdu. V prvním případě se krátce projdeme po nejrychleji rostoucím městě v Číně, které nelze popsat jinak než "fascinující betonová džungle". Pak sedneme na rychlovlak a rychlostí 300 km/hod. se přesuneme do Chengdu. Tam můžeme skočit do největší chovné stanice pand a nebo do nějaké krásné čajovny. Zajdeme na večeři na sichuanský kotlík a odjezd necháme až na druhý den. V případě večerního příletu strávíme celý další den ve městě na vzpamatování se po letu, protože budou následovat náročné přesuny. Spaní v hostelu.

3. den: Celodenní přejezd autobusem do města Dardo, brány do Khamu. Když dojedeme brzo, můžeme se vykoupat v nedalekých termálních pramenech. 

4. den: První seznámení s Tibetem - město Dardo (cca 2600 m n. m.) v údolí pod nejvýchodnější sedmitisícovkou Minya Konka 7556 m. Výlet na kopec Paomashan s tibetským chrámem s výhledem na údolí, ochutnávka jačích knedlíčků a máslového čaje.

5. den: Budeme muset vstát velmi brzo a absolvovat celodenní přejezd do městečka Dapba (3700 m), základny pro NP Yading (4000–4500 m). Bude to náročné, ale Yading za to stojí!

6. den: Celý den v NP Yading – chození v údolí pod nádhernými horami s krásnými jezery, výhledy na tři posvátné vrcholky Chenresig, Chana Dorje a Jampelyang. 

7. den: Druhý den v NP Yading.

8. den: Z Yadingu se přesouváme kus na sever, přes městečka Dapba, Litang, Nyarong a Garze do vesnice Manigango. Tato cesta zabere den a půl až dva, bude velmi záležet na stavu vozovky a našich aut. Přenocujeme někde v půlce až dvou třetinách cesty a určitě budeme dělat zastávky na focení - tato cesta totiž vede nejdivočejšími a nejodlehlejšími místy, kam se dostaneme. 

9. den: Druhý den cesty do Maniganga. 

10. den: Vesnička Manigango (3800 m) je zapadlá díra, která se nachází na křižovatce dvou důležitých cest - dá se odsud pokračovat dál na západ směrem do Lhasy či severně do tibetského historického státu Amdo. Je to zároveň autentická vesnička bez turistů, takže se projdeme po ulicích, kde se toulají jaci, vylezeme na nějaký kopec a celkově si odpočineme. Případně můžeme podniknout výlet k nedalekému horskému jezeru Yilhun Lhatso. Manigango bude naší základnou na dalších pár dní. 

11. den: Výlet do Derge, poslední osady před Tibetskou autonomní oblastí. Nachází se tu jedna z nejvýznamnějších tiskáren buddhistických spisů v celém Tibetu, kde se dodnes tiskne starými metodami nezměněnými od počátku 18. století. Do Derge pojedeme krásnou horskou krajinou se spoustou volně se pohybujících jaků přes průsmyk Chola (5050 m), kde se v případě rozumného počasí zastavíme a budeme pozorovat Tibeťany vyhazující modlitební vlaječky.

12. den: Tentokrát se vydáme na severní výjezd z Maniganga a projedeme přes průsmyk Haizi (4 800 m) do kláštera Dzogchen Gompa na úpatí ledovce (4 100 m).

13. den: Opustíme Manigango a začneme se pomalu vracet na jihovýchod. Po celém dni cesty dojedeme do městečka Lhagang, kde strávíme dvě noci. 

14. den: Lhagang (3700 m) – projdeme se po rozlehlých pastvinách pod zasněženými horami, případně můžeme půjčit koně a projet se. 

15. den: Z Lhagangu pokračujeme na východ do městečka Rongzhag, které bude spíš tranzitním bodem pro návštěvu tibetských vesniček, které jsou rekonstruované, a můžeme je tedy srovnat s tím, co jsme doposud viděli v divočejších částech Tibetu. V jedné z vesniček přenocujeme.

16. den: Ráno se ještě projdeme po vesničkách a pak se přesuneme do Rilongu – výchozího bodu pro park Siguniangshan.

17. den: NP Siguniangshan, „Pohoří čtyř dívek“, výlet do jednoho ze tří krásných údolí pod pětitisícovými zasněženými „dívkami".

18. den: Druhý den v NP Siguniangshan.

19. den: Autobusem se vrátíme do Chengdu, večer zajdeme na čaj a nějakou dobrotu z proslavené s'-čchuanské kuchyně. 

20. den: Chengdu, rezervní den. V případě, že nabereme ještě větší rezervu, není problém udělat alternativní program. Např. výlet do Leshanu, kde je 80 m vysoký Buddha vytesaný ve skále.

21. den: Odlet/Přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceVojta Lokša

Japanolog
gurmán
milovník Asie
fotograf

Vojta má za sebou deset let praxe organizování výprav do východní a jihovýchodní Asie a kromě Japonska, na které je specialista, zná velkou část této oblasti. Chceš do Japonska? Jeď s Vojtou - umí japonsky. Chceš do Číny? Jeď s Vojtou, strávil tu 2 roky života a umí plynně Čínsky. Chceš do Indonésie? ...

Detail průvodce

Co je v ceně

  • Veškeré ubytování
  • Veškerou dopravu na místě
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Leteckou dopravu do Číny cca 15 000 Kč
  • Vízum
  • Vstupy
  • Doporučuji mít cca 7 000 Kč na útratu (vstupy, jídlo atd.)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?