Koskulak 7028 m - Čína - PLNO

Termín 08 - 25. 07. 2019
OdjezdBrno
DestinaceČína,Kyrgyzstán
Číslo akce120
Účastníků6
Cena0,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Pozadí 

Na webu asi rok visela položka "Unnamed mountain project". Pravda je taková, že své jméno měla již v roce 2017. Kvůli práci a nedostatku času jsme ji ale museli o rok posunout. Nyní spatřila světlo světa. Seznam se se svojí první sedmitisícovkou, její jméno je…. Koskulak! Vydej se s odvahou do míst, která nejsou pro každého!

Koskulak 7027m

Ledová hrouda tyčící se nad širokými údolími čínského pohoří Kun-Lun. Tento vrchol dlouhou dobu utíkal pozornosti horolezecké komunity. Až v roce 2005 byl na ni veden první úspěšný výstup. Je to více než pozoruhodné! Tak dlouho nevylezená  7-mi tisícová hora? Ještě k tomu lehce dostupná a technický nenáročná? To srdce horolezce zaplesá! I dnes je ve stínu většího souseda, kterým je Muztagh Ata 7556m, stojící pouze o jedno údolí vedle. Nejenomže je na Koskulaku velká šance, že nikoho nepotkáme, zároveň to bude první český výstup na tuto horu!

Expedice je otevřena pro každého našeho aktivního člena. Jsme pyšní na to, že Ti umožníme vystoupit na „sedmičku“ , to vše ověnčeno nálepkou – první český výstup. Takové zážitky se nedějí každý den, někomu se to nepoštěstí ani jednou za život. Pokud jsi měl v merku 7k horu, není asi moc o čem přemýslet... 

Ochutnávka

Fotky jsou ilustrační. Zdroj https://www.summitpost.org/koskulak/358545

Náročnost 5

Jsem zastánce toho, že výstupy na vysoké hory nejsou ani tak o fyzičce, jako o vůli a aklimatizaci. Jelikož aklimatizaci podychtíme, tak je to hlavně na tvé hlavě, jestli tě pustí nahoru. Hora je totál ideál na skialpy, kdo chce, může jít na něch a pak si to sjet.
Výsup na Koskulak není technicky náročný. Jde se převážně po sněhových svazích, kde není třeba technického lezení. Je to prostě ťapání dokopce. Ideální terén na tvojí první sedmu! Denní dávky jsou kvůli aklimatizaci max 800výškových m. Samozřejmě je dobré mít skvělou fyzičku a to už z toho důvodu, kdyby nastal problém nebo aby sis to více užil. Náročnost a bezpečnost budu s každým účastníkem konzultovat osobně. 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Aklimatizace   

Vzhledem k tomu, že každý účastník expedice musí být plně samostatný, dostanete domácí úkol. Již před expedicí se musíte sami aklimatizovat na BC, který je ve výšce 4500m. Co to obnáší? Musíte spát předtím minimálně 2x nad kótou 4000m. Jelikože jedeme z Kyrgyzstánu, bude Ti stačit přiletět o týden dříve a udělat si aklimatizačku např. v NP Ala Arča, kde jsou pro to vhodné terény. Hádám, že se domluvíte mezi sebou  půjdete se aklimatizovat společně. Potom 8.7. budete ready na značkách v Bishkeku, kde se se mnou potkáte.
Kdo chce, může si aklimatizačku udělat v rámci akce - Kyrgyzstán - výstupy, kterou vedu před expedicí. Je to ideální akce na to, se připravit ns BC. Více info ZDE

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

     Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Bezpečnost

Výstup na 7k horu je vždy nebezpečný, rizika se dají ale eliminovat. My jsme si vybrali technicky nenáročnou horu s minimem objektivního nebezpečí. Kromě pásu v 6200 tam nejsou skoro trhliny, vzhledem k průměrnému sklonu svahu 25° nehrozí laviny. Tzn největší rizikem bude výšková nemoc a špatné počasí. To je ale v rukou osudu. Na hoře jsme sami sobě záchranný tým. Expedition Klub tomu napomůže satelitním zařízením. Na hoře budeme používat vysílačky.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku po zemi na hranice s Čínou, tam si nás převezme místní agentura a o vše se postará. Dále viz program. Návrat po stejné ose. 

Ubytovaní

Ve městech v hotelech. Pod horou celou dobu ve stanech. V BC není zázemí, kromě stanů.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Já ale budu všechny tlačit, ať si koupíme za 250 USD komplet full service. Kromě toho, že to není tolik peněz, dáme vydělat místním lidem - ujgurům, kteří jsou tvrdě perzekuování čínskou vládou. Nemluvě o tom, že je to jiný luxus mít navařeno. Člověk se pak může soustředit na hlavní cíl. vylézt horu! 

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky a bude konzultován na osobní schůzce. Tohle už je vyšší dívčí. Excel s tabulkou výbavy by nestačil ;-) Seznam základní doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu.  Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Číny jsou nutná víza. S jejich získáním je spojeno relativně dost papírování, ale není to nic, co bychom nezvládli. S obstaráním víz ti samozřejmě pomůžeme. Detailnější info o vízech ZDE. Pro vstup do Kyrgyzstánu víza třeba nejsou.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Detailní info ZDE. 

Cena

Na opravdové expedici jsme si všichni rovni. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny. Klub akci organizuje zadarmo a i zástupce klubu bude dotovaný z klubových peněz! :-) Zaplatíš si jenom svoje náklady a na společné náklady se složíme. A jelikož se realizace expedice neodvíjí od počtu účastníků, pokud budu mít k sobě aspoň dvě dobrodružné duše, tak se akce pojede! Více o tom, jak fungují expedice ZDE.

Legislativa a Odpovědnost

Tak jak jsem psal, toto není komerční expedice. Jsme si na ni rovni a každý má svůj úděl pevně v rukách. Všem je jasné, že Expedition Club zaštiťuje organizaci, logistiku a teoretické znalosti. Na Koskulaku se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. I když se Martin bude účastnit itineráře cesty, půjde výstup s Vámi a bude se snažit eliminovat veškerá rizika, celou dobu jdete sami za sebe! 

Shrnutí

Cca 60 000 Kč Cena komplet
8. - 25. 8. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 2
Odhadované náklady
 • 12000 Kč - letenka do Kyrgyzstánu
 • 35000 Kč - cena balíčku u čínské cestovky (komplet servis od hranic)
 • 6000 Kč - kuchař a jídlo v Číně - full packet
 • 2000Kč - vízum
 • 5000 Kč - Rezerva - transport na hranice, ubytko v Bishkeku, dárky pro maminky
Přidružené náklady
 • Dokoupení vybavení pokud nemám
 • Individuální pojištění
 • Očkování

Program Expedice

1. den: 
Sraz v Bishkeku. Dokoupení posledních zásob. Srazu musí předcházet Tvá aklimatizace. viz odstavec Aklimatizace.

2. den:
Přesun na hranice s Čínou. Je možné, že už tento den bycom přešli hranice s Čínou a přejeli do Kašgaru (měli bychom 1 den rezervu navíc)

3. den:
Přechod hranice  s Čínou – převezme si nás místní agentura, která nám bude zajišťovat servis až po výstup Číny. Přesun z Tourgart pass do Kašgaru

4. den:
Přesun z Kašgaru do Idary. Přesun do BC 4500mnm - 4 hodiny

5. - 14. den: 
Práce na hoře a výstup na vrchol Koskulaku 7028m! Buď pěšky nebo na skialpech.

15. den:
Treking do Idary a přesun do Kašgaru. 

16. den: 
Přejezd z Kašgaru do Bishkeku. Přechod hranic Čína/Kyrgyzstán.

17. den:
Rezerava na přechod hranic

18. den: 
Odlet domů z Bishkeku

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.